01:19
Vysvětlení pojmů reklamace a záruční doba a za jakých podmínek k reklamaci může dojít. Dále se děti dozvědí, jaká práva má zákazník při reklamaci a jak při ní postupovat.
Animovaná ukázka věnovaná vývoji nakupování, včetně upozornění na nebezpečí spojené s nákupem přes internet. Počet uživatelů internetu, kteří na něm současně nakupují, se stále zvětšuje. Proto se stává stále lákavějším prostředím pro novodobé zloděje a podvodníky.
Vysvětlení, jak probíhá reklamace v praxi od lhůty pro reklamaci, přes soupis reklamačního protokolu až po doručení zboží zpět prodejci.
Základní informace o ČOI neboli České obchodní inspekci. Tato organizace kontroluje prodejce a jejich výrobky, které jsou dodávány na trh. Zároveň tak chrání práva spotřebitelů.
Upozornění na problém a nebezpečí nekalých obchodních praktik. Pořad současně přináší i rady, jak jim čelit pomocí srovnávání cen v jednotlivých obchodech.
Praktické rady, jak odmítat nekalé obchodní praktiky, které na člověka útočí z mnoha stran. Vysvětlení, jak se jim bránit i jak jim předcházet.
Pojďme se společně podívat na život vynálezce Aloise Senefeldera. Právě on přišel na princip litografie. Zjistil, že se mastná tekutina zatáhla do povrchu kamene a odpuzuje vodu. Od této chvíle se mohly tisknout plnobarevné obrázky. Vynález litografie dodnes využívají s oblibou výtvarníci.
Hotel zná jistě každý. Umíte se v něm chovat? Každý pokoj má svoje číslo a na recepci se musíme přihlásit. Číslo svého pokoje si dobře zapamatujte. Pokud jste v cizině, nemůžete počítat s tím, že se tam domluvíte česky. A další pravidla chování v hotelu? Podívejte se, budou se vám určitě hodit.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Tentokrát s dětmi řeší problém zachycování dešťové vody. Nachytanou vodu po dešti, tzv. dešťovku, můžeme použít k zalévání zahrady, ke splachování záchodu, k mytí... Šetříme tak nejen přírodu, ale i naši peněženku. Jak to? A proč bychom měli chytat dešťovku?
Lež má krátké nohy, to ví každý. Jak ale neurazit, když budu mluvit pravdu? To je velké umění, stejně jako omluvit se, když uděláme chybu. Pokud se budeme čestně chovat, lidé nám budou důvěřovat.
V moderní době se upouští od tradičních pohřbů, běžnější bývají smuteční rozloučení v obřadních síních a často k žádnému rozloučení s nebožtíkem vůbec nedochází. Ještě v minulém století tomu ale bylo jinak. Pohřeb byl společenskou událostí a zvláště na vesnicích se s ním pojilo množství tradičních zvyků i pověr. Věděli jste, že mrtví se do rakve ukládali bez bot nebo že svobodného mládence doprovázela na poslední cestě „nevěsta“? A podobných rituálů bylo víc.
Slovo krize vyjadřuje těžkou chvíli či situaci, kdy je těžké se rozhodnout. Může se týkat ekonomiky či politiky nebo vývoje člověka samotného. Používá se též v medicíně, značí obrat v nemoci pacienta.
Přestože Lichtenštejnské knížectví zaujímá rozlohu jen asi jedné třetiny území Prahy, patří mezi nejbohatší země světa. Formálním vládcem je kníže Hans Adam II., pravomoci ale předal synovi Aloisovi. Vzhledem k původu a zodpovědnosti spojené s vládnutím je pochopitelné, že jejich výchova, vzdělání, ale i postavení například mezi spolužáky byly poněkud odlišné.
Funkčnost inkluze neboli společného vzdělávání dětí s postiženími i bez, Čechů i cizinců, dětí s různým stupněm nadání a z různých rodinných zázemí je v poslední době námětem emotivních debat dospělých. Pedagogové upozorňují na nedostatečné proškolení učitelů ve všech oblastech specifických poruch učení a chování a na potřebu asistenta pedagoga v hodinách. A jak vše vnímají sami žáci se specifickými poruchami učení a jejich spolužáci?
Malé děti ironii nechápou. V pořadu Slovíčka si na několika příkladech vysvětlíme, co ironie znamená. Dozvíte se, že velmi záleží na tom, jaký tón a způsob řeči zvolíme. Myslíme to, co říkáme, vážně, anebo říkáme něco, co ve skutečnosti myslíme úplně naopak?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku tvořit hádanky. Ukážeme si, jaký bude postup při jejich tvoření. A připravíme si zajímavé zadání pro ostatní.
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje užívání protikladů v češtině a to jak v lidových rčeních či v poezii, tak v běžné řeči.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplňovat slova do lineárního textu. Řekneme si, jaké jsou jeho znaky, a zkusíme připravit text nelineární. Pomocí pojmové mapy si utřídíme myšlenky a upevníme si význam pojmů souvisejících s neživou přírodou.
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.