03:23
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Pořad přibližuje život a dobu Josefa Jungmanna, včetně ukázek z jeho tvorby.
Ani funkčním stylům se nejspíše v maturitním testu nevyhnete. Pojďte si zopakovat, jaké funkční styly existují a co je charakterizuje. S funkčně stylovou charakteristikou textu totiž budete při řešení testu pracovat. Ve videu uvidíte různé strategie řešení takových úloh, a to včetně rizik některých strategií.
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku číst slabiku MĚ. Jinak ji slyšíme a jinak píšeme. Dáme si několik hádanek a dozvíme se, co je to měšec. Při poslechu krátkého příběhu si vyzkoušíme, zda slabiku MĚ dokážeme určit sluchem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku číst. Pojmenujme předměty a přiřaďme k nim jejich názvy. Předvídejme, o čem příběh bude. Příběh si společně přečteme, pak jej pomocí pantomimy předvedeme. Na závěr si ověříme, zda jsme si příběh zapamatovali. Dokážeme odpovědět na všechny otázky?
Někdy je obtížné vybrat to správné křestní jméno pro dítě, vždyť ho bude nosit celý život. Anna Černá z Ústavu pro jazyk český AV ČR hovoří o výběru křestního jména, který může být ovlivněn například rodinnou tradicí, významnými osobnostmi (náboženskými i historickými) či jmény seriálových postav. Také představuje nejčastější ženská a mužská jména, která byla dětem dávána kolem roku 2000.
Ukázka vysvětluje význam úsloví „vrchol ledovce“, jeho původ a užití.
Výklad profesní mluvy kameramanů uvádí humorná scénka, která upozorňuje na to, jak lidé mimo danou profesi mohou být zmatení z neobvyklé slovní zásoby. Význam jednotlivých výrazů vysvětluje kameraman Martin Horyna.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku vzory podstatných jmen rodu mužského. Nejprve si zopakujme tvrdé vzory. Řekněme si, které vzory jsou měkké. Přiřaďme vzory k jednotlivým podstatným jménům. Ukažme si, jak správně určit vzor. A zahrajme si na artisty.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá typickými rysy středomoravského nářečí.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku rozpoznat a vytvářet řeč přímou a nepřímou. Vysvětlíme si, jak se píší u přímé řeči uvozovky i jak se odděluje uvozovací věta.
Jak motivovat druhé? Jaké formy motivace jsou často využívány? Základem každé motivace jsou naše potřeby, od těch nejzákladnějších až po nejvyšší, ušlechtilé a specificky lidské, jako je potřeba seberealizace, uznání a lásky. Na základě krátkých scének komentovaných Miroslavem Táborským si ukážeme, jak vypadá správná i nesprávná motivace.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku komunikovat prostřednictvím e-mailu. Je to rychlá písemná komunikace, která má svá pravidla. Objasníme si základní pojmy, jako jsou například uživatel, adresa, předmět, „zavináč“ či příloha.
Pasáž se zabývá několika příklady tzv. „jazykové kriminality“, tedy jazykových prohřešků.
O kouzelné moci slůvek „prosím“ a „děkuji“ se dozvídají již nejmladší děti. V království etikety je však zapomněli, a tak nastal veliký problém – naservírované jídlo jim ze stolu mizelo. Co s tím? Klárka a Mistr E pomohli. Můžeme si s nimi zkusit i závěrečný kvíz. Pokud tedy víme, jak správně tato slůvka používat.
9 585
371
2 037
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.