25:52
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku písmeno H. Nejprve si písmeno sestavíme ze sirek, pak ho vyhledáme ve slovech a určíme počet slabik. Které slovo mezi ostatní nepatří, najdeš vetřelce? A nakonec se písmeno H naučíme i psát.
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Ukázka z filmového zpracování Jirákova díla F. L. Věk představuje dobu, kdy se na konci 18. století česky mluvilo převážně na venkově, úředním a vyučovacím jazykem na školách byla němčina, kterou v komunikaci běžně používaly i vyšší vrstvy. Vlastenci první fáze Národního obrození se snažili češtinu zachovat, ubránit, „dobré časy se střídaly se špatnými“.
Pasáž vysvětluje jazykovědný pojem kontaminace a uvádí různé příklady toho, jak taková jazyková kontaminace v češtině vypadá.
Bratři Cyril a Metoděj přinesli Slovanům jejich písmo, hlaholici. Doktor Marek Vácha vysvětluje vznik a vývoj tohoto písma. Dále hovoří o překladu Písma svatého do podoby, která byla Slovanům srozumitelná, a to nejen z hlediska jazykového, ale i kulturního.
Bajkovník je strom, který plodí listy i bajky. V této se potkáme se třemi zvířátky. Proč se žábě nevyplatila její zlomyslnost? A jak rozumíme rčení ,,Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá"? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Venkovský muzikant Valenta svým pitím a nepořádným životem utrápil ženu. Dcera Rozárka s mladšími sestrami po pohřbu odejde k tetě do Prahy a zadlužený otec opuštěný dům zapálí. Ve vybrané pasáži ze hry Valenta v Praze vyhledá Rozárku a ke žhářství se jí přiznává. Rozárka poté vezme vinu na sebe, protože nechce, aby její malé sestry měly otce žháře, tedy paliče. Jednou z nejznámějších her Josefa Kajetána Tyla je Paličova dcera, kterou můžeme zhlédnout v televizním zpracování Františka Filipa z roku 1977 s herci Národního divadla.
Když děti učí telka! Procvičme si spolu s žáky 4. ročníku tvořivou práci s literárním textem. Zaměříme se na informace o tom, co můžeme v parku provozovat a co je zakázané. Vymyslíme a sepíšeme vlastní pravidla chování v parku. Při práci využijeme upravenou metodu kritického myšlení - pětilístek.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.