25:52
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku písmeno H. Nejprve si písmeno sestavíme ze sirek, pak ho vyhledáme ve slovech a určíme počet slabik. Které slovo mezi ostatní nepatří, najdeš vetřelce? A nakonec se písmeno H naučíme i psát.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá pojmem onomatopoia. Uvádí některé příklady a vysvětluje rozdíly mezi jazyky.
Haná, krajina bohatých statků, návštěvníky přivítá větrnými mlýny. Staré časy připomenou i rázovité stodoly, hanácké nářečí nebo bohatě vyšívané kroje. Podíváme se také, jak vypadala hanácká svatba. Proč tyhle dobré časy skončily?
V maturitním testu narazíte na úlohy, při jejichž řešení vás čeká práce se dvěma texty. Bývá to tak, že jeden text obsahuje nějaké odborné informace, kterým musíte porozumět, abyste je mohli použít při práci s druhým textem. Podívejte se, jak postupovat při řešení tohoto typu úloh.
Zvládli byste večeři bez faux pas? Výklad jazyka společenské etikety uvádí humorná scénka a následně Ladislav Špaček vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je molton, RSVP nebo debaras?
Když děti učí telka! Naučme se spolu se žáky 1. ročníku poznávat písmenka Q, X, W. K nácviku použijeme provaz, ze kterého budeme písmena modelovat, ale budeme po něm s provazochodkyní i chodit. Také budeme písmena poznávat hmatem a předvádět je vlastními těly.
Jiří Suchý se v pořadu Zadáno pro Semafor se svými prominentními hosty pokouší vystihnout a definovat pojem metafora, základní stavební kámen moderní české poezie. Kteří čeští autoři s ní pracovali a jakými způsoby? Podívejte se.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst dvojhlásky ou, au, eu. Nejprve paní učitelka vytáhne z kouzelného klobouku předměty, v jejichž názvech se dvojhlásky vyskytují. Názvy k nim přiřadíme a pak předměty rozdělíme podle dvojhlásek do jednotlivých skupin.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku číst s porozuměním. Zkusme společně s dětmi uhádnout, o čem si budeme číst. Co o uhodnutém živočichovi víme? A chceme se o něm dozvědět i něco nového? Pojďte si číst s námi!
12 741
708
4 263
1 189
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.