04:42
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt?
Vysvětlení principu i užitku fotosyntézy. Přeměna oxidu uhličitého a vody na cukr a kyslík probíhá v rostlinách za pomoci zeleného barviva – chlorofylu. Bez tohoto procesu by na Zemi neexistoval život v dnešní podobě.
Proč pšenice vypadá zrovna tak, jak vypadá? A proč zrovna tahle kdysi planá tráva dnes krmí celou planetu? Naštěstí ji naši předci před 10 000 lety objevili a začali pěstovat. Postupným dalším šlechtěním vznikla její dnešní podoba.
Žádné místo v českém a moravském podzemí není tak záhadné jako jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. Lidé, kteří ji obývali od doby kamenné, zde zanechali četné pozůstatky své činnosti. Nejznámějším z nich je socha bronzového býčka, která dala celé jeskyni jméno. Jindřich Wankel zde v 19. století nalezl velké pohřebiště a obrovské množství dalších archeologických nálezů. V rámci České republiky jde o opravdu unikátní místo.
Ukázka se věnuje současnému archeologickému průzkumu z hlediska majitelů objektů, kde průzkum probíhá nebo by probíhat měl.
Ve Stradonicích na Berounsku se nacházelo jedno z nejvýznamnějších keltských oppid u nás. K rozšíření povědomí o něm přispěla i událost z roku 1877, kdy byly v místě tehdejšího oppida nalezeny zlaté mince. Dají se zde najít i dnes? A jaká je historie Keltů ve Stradonicích? To nám prozradí herec Josef Polášek spolu s archeologem místního centra keltské kultury na zámku Nižbor.
Velkým jménem archeologie první poloviny 20. století byl bezesporu Karel Absolon. S jeho jménem jsou spojeny velké objevy v jeskyních v Moravském krasu i v Dolních Věstonicích. I nález Věstonické Venuše, hmotné památky celosvětového významu. U jejího objevení přímo nebyl, stál ale v čele archeologického týmu.
Terčin zvířecí svět a její tutoriál nás seznámí s tím, co je všechno nutné připravit, abychom vytvořili správné podmínky pro chov chameleona.
Nahlédněme společně do rodinky čápů. Tentokrát se zaměříme na potravu pro malá čápata. Budeme moci pozorovat, jak rostou a jak se perou o přinesenou dobrotu. Myslíte si, že se už odhodlají vylétnout z hnízda?
Mezi domestikovanými zvířaty má kočka domací výsostné postavení, a přestože žije s člověkem, nikdy se mu úplně nepoddala. Dokonce by se dalo říci, že kočka je první zvíře, které si ochočilo člověka. Kočky dokonce žily v chrámech, kde je obsluhovali služebníci.
Víte, že prstnatec bezový neboli vstavač vykvétá vždy jako první orchidej jara? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Každý z nás ví, že mlýn sloužil k mletí mouky. Co všechno ale bylo třeba udělat, než se z obilí stala mouka? A co byl hasačert? Podívejte se na krátkou reportáž z útrob mlýna, který byl přenesen ze svého původního místa do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.
Valašsko je spojeno se zachovalou lidovou kulturou v rožnovském skanzenu. Ať už Valaši přišli odkudkoli, přinesli v 15. a 16. století nový způsob hospodaření v horách zvaný salašnictví. V oblastech, které se do té doby nijak hospodářsky nevyužívaly, začali pást speciální druh ovcí a koz, které podmínky vydržely a dávaly hodně mléka. Pojem salaš a bača známe nejen z Moravy, ale také ze sousedního Slovenska.
Radomír Faltýnek byl nejmladším vězněm koncentračního tábora Flossenbürg. Jeho rodiče a strýc byli zatčeni v době heydrichiády a popraveni. Posledním přáním rodičů bylo, aby syn hospodařil a pokračoval tam, kde oni přestali. V roce 1945 dostal medaili za statečnost, ale už za tři roky byl nepřítelem státu. Jako majitel hospodářství musel plnit často nesplnitelné dodávky potravin státu, zaplaceno ale dostal, až se to státu hodilo. Stal se nepřítelem pokroku. Vydržel do roku 1959. Přesně za 40 let mohl požádat o znovunavrácení majetku.
Seznámení s největším poválečným důlním neštěstím, ke kterému došlo na dole Dukla v létě roku 1961.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.