24:05
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jaké jsou sociologické, historické, psychologické a psychiatrické souvislosti politických emocí, emocí v politice a emocí politiků? Jedná se o emoce, které mohou mohutně a zásadně ovlivnit náš každodenní život.
Hledání vlastní sexuální identity a uvědomění si odlišné sexuální orientace je mnohdy těžké. A co teprve když člověk vyrůstá v dětských domovech, ústavech nebo v náhradní rodinné péči. Jaké pocity a zkušenosti mají z tohoto prostředí mladí lidé, kteří se identifikují jako LGBT?
Strach je emoce, kterou prožíváme všichni a která působí nejen na naši mysl, ale i na tělo. Každý se se strachem vypořádává jinak, ale důležité je, aby nás strach neovládl. Účinnými způsoby, jak s ním pracovat, může být sdílení a dýchací cvičení.
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje maturitní večírek, který má pro Terezu a Davida zásadní důsledky. Když Tereza po pěti letech zveřejní video, ve kterém otevřeně mluví o zkušenosti se sexuálním násilím, David se ocitá v panice. Bojí se reakcí svého okolí a důsledků, které by odhalení mohlo přinést.
Jak dlouho trvá, než si vytvoříte vztah s "cizím dítětem"? Mohou se duše sourozenců, kteří se nikdy neviděli, poznat? Kdy člověk při jednání s úřady pozná, že je v právu? Na tyto a další otázky odpovídá ve videu adoptivní matka nejprve jednoho a později dvou chlapců.
Jaký byl ve svém osobním životě T. G. Masaryk? Uvádí se zde několik zajímavých faktů, například proč ho vyloučili z gymnázia, jak přišel k označení „tatíček“ nebo že velmi miloval koně.
Vzpomínky a zastavení českého herce, politika, milovníka života a celoživotního gay aktivisty Jiřího Hromady. Kdysi nepřehlédnutelná postava gay scény a nejvlivnější bojovník za práva sexuálních menšin odešel ze světla reflektorů a zpovzdálí sleduje, kam se ubírá emancipační hnutí, které kdysi pomáhal stvořit. Kam se od té doby posunulo?
Starobní důchod je příjem, který od státu dostávají staří lidé, kteří si na něj vydělali ve svém produktivním věku. Jedná se však o složitější systém. Pojďme se na něj podívat trochu blíže.
Takhle tedy ne, soudruzi! Kdo ovlivňoval Československou televizi v 70. a 80. letech 20. století? A proč se například v lednu 1969 nemohly vysílat filmy, ve kterých byly záběry s ohněm? Video odpoví nejen na tyto otázky, ale poodhalí další zajímavosti z televizního světa své doby.
Funkčnost inkluze neboli společného vzdělávání dětí s postiženími i bez, Čechů i cizinců, dětí s různým stupněm nadání a z různých rodinných zázemí je v poslední době námětem emotivních debat dospělých. Pedagogové upozorňují na nedostatečné proškolení učitelů ve všech oblastech specifických poruch učení a chování a na potřebu asistenta pedagoga v hodinách. A jak vše vnímají sami žáci se specifickými poruchami učení a jejich spolužáci?
Proč je důležité, aby se žáci ve škole kromě vzdělávání vědomostního učili i tomu sociálnímu? A jak taková výuka může žáky ovlivnit?
Jak vznikají emoce? Co vše se s emocemi děje v mozku a v ostatních orgánech v lidském těle? Jakou souvislost mají naše emoce a psychika se zvířecí říší? Co jsou to základní emoční potřeby člověka? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět. Nebude chybět ani rozbor toho, jaké role v našem životě hrají rozumová a emoční inteligence. Jak totiž praví stará moudrost, k rozumnému chování pouhý rozum nestačí.
Dennodenně dostáváme od okolí i sebe samých různé nálepky. Pusťte si rozhovor s matkou samoživitelkou, která se zamýšlí nad těmi svými. Zajistí výkonná a usměvavá „máma z reklamy na kukuřičné lupínky“ dobré dětství? A co máma, která nemá peníze, aby koupila dítěti hračky?
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.