24:05
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jaké jsou sociologické, historické, psychologické a psychiatrické souvislosti politických emocí, emocí v politice a emocí politiků? Jedná se o emoce, které mohou mohutně a zásadně ovlivnit náš každodenní život.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Heslo, které je silně spojené s Václavem Havlem a se sametovou revolucí v roce 1989. Ve své době mělo skutečný obsah a sílu, stála za ním silná osobnost a většina lidí ho brala se vší vážností. V posledním půldesetiletí je tomu jinak. Vznešenost věty vyprchala a často je spíš předmětem posměchu. V určitém okruhu lidí a zvláště v mediálním prostoru slouží slovo „pravdoláskař“ dokonce jako nadávka. Co se stalo s revolučními hodnotami?
Digitální design se liší od tradičního grafického designu tím, že pracuje s technologiemi a nástroji, které umožňují interakci a dynamické prvky, jako jsou pohyb, zvuk nebo uživatelské rozhraní. Jak se navrhuje pro obrazovky a digitální pomůcky? Současní designéři zvažují přístupy své práce.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Sociální sítě se v posledních letech stávají nejen komunikačním prostředkem, ale také stále mocnějším politickým nástrojem sloužícím k manipulaci a ovlivňování veřejného mínění. Často narážíme také na pojem hybridní válka, který sice není nový, ale s nástupem internetu získal zcela nový rozměr.
Cílené šíření falešných zpráv může u veřejnosti vyvolat apatii k politickému dění i pocit ohrožení bezpečnosti. Pořad ukazuje, že velké dezinformační kampaně jsou dokonce schopny ovlivnit politickou situaci.
Kroměřížská psychiatrická léčebna jako socialistická škola sexu. Nejde o vtip, ale o výzkum a trénink sexu podpořený ministerstvem zdravotnictví. Sexuální terapie pro páry a odhalení typických sexuálních poruch v manželství, i o tom je další díl dokumentárního seriálu o sexualitě v Československu.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například duševní onemocnění. Mentální porucha slouží ve filmové tvorbě zejména k pobavení či zastrašení. Jaké další stereotypy a stigmata jsou běžná? I tomu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize.
Člověk je veden vrozenou schopností a touhou postarat se o nově narozené či nezaopatřené mládě. Instinktivně pečujeme o své děti, ale i o děti cizí. Na základě vědeckých studií ovšem bohužel zjišťujeme, že jsou-li si rodiče vědomi, že potomek není jejich vlastní, častěji na takovém dítěti páchají násilí. Psychologické mechanismy nám brání chovat se násilně k malým dětem, ovšem v případě nevlastního dítěte tyto mechanismy snadněji selžou.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Marek Rojíček, zástupce Českého statistického úřadu (ČSÚ), objasňuje roli této instituce při volbách. Prostřednictvím odpovědí na dotazy občanů v pořadu 90' ČT24 (2018) vysvětluje, že se zpracování výsledků liší podle typu voleb, uvádí, které volby jsou z metodického hlediska nejjednodušší, a popisuje, jak ČSÚ kontroluje přesnost sčítání hlasů.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Zatímco se v okolních zemích komunistického bloku začaly dít velké změny, jako například první částečně svobodné volby v Polsku nebo reformy v samotném Sovětském svazu, u nás se na politické scéně nedělo absolutně nic. Dialog požadovaný opozicí se nekonal. Komunisté si svou slábnoucí moc dokázali přiznat jen v soukromí. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.