Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak vypadá znakový jazyk pro neslyšící a je těžké se jej naučit? Jarda Švagr vás naučí nová slovíčka a gesta znakové řeči, která usnadní komunikaci v rodině nebo s lidmi se zdravotním handicapem. Zvládnete to také?
Je agrese vrozená, nebo odpozorovaná? Touto otázkou se zabývali američtí výzkumníci, kteří provedli experiment s dětmi od 3 do 6 let. Co výzkum ukázal? Kdo nebo co byl "Bobo doll"? Bylo agresivní chování rozdílné u chlapců a dívek? A byl vůbec tento výzkum proveden správně? To vše se dozvíte ve videu.
Dennodenně dostáváme od okolí i sebe samých různé nálepky. Pusťte si rozhovor s matkou samoživitelkou, která se zamýšlí nad těmi svými. Zajistí výkonná a usměvavá „máma z reklamy na kukuřičné lupínky“ dobré dětství? A co máma, která nemá peníze, aby koupila dítěti hračky?
Jak se cítí muž, který se narodil v ženském těle, a jak žena, která se narodila v těle mužském? Ten, kdo to nezažil, transsexualitu těžko pochopí. Změna pohlaví je velmi závažným životním rozhodnutím. Transsexuální lidé jsou často společností nepochopeni a nepřijati z důvodu své jinakosti. Denny, Tereza i Kristián vyprávějí svůj příběh.
Romská holčička Tulina do své nové rodiny přišla z Klokánku se zvláštní nálepkou: „Nebude moc mluvit, bude nemocná.“ Nic z toho ale nebyla pravda. Tulina je velmi empatická, inteligentní a už ve svém školkovém věku ovládá i cizí jazyky.
Pořad o tom, jak komunikovat se zdravotně postiženým, který neovládá ani nohy, ani ruce a nemůže mluvit. Jak takovým lidem pomoci, aby mohli komunikovat?
Základní společenské pravidlo říká, že ve společnosti si nejsme všichni rovni neboli existují společensky významnější a méně významné osoby. Mezi významnější osoby, kterým dáváme přednost a prokazujeme úctu, patří ženy, starší lidé a lidé v nadřízeném postavení. Od toho se pak odvíjejí i další společenská pravidla: Kdo komu podává ruku, kdo koho představuje nebo kdo první vstupuje do dveří. Ale co když se sejdou samé společensky významné osoby?
Sára a Vojta vám ujasní, co je reklama, jaké jsou její formy a jak vypadat ze zákona ani nemůže. Sourozenci se pak vrhají do vlastní reklamní tvorby – propagace Bivojových masérských služeb. Rozum do hrsti a nezapomenout, že reklama je jen nástroj, který může propagovat férově i klamavě, přínosné produkty i úplné hlouposti.
Seznamte se s rodinou Opatrných. Co člen, to oddaný katolík. Jako rodina drží pohromadě a jejich život je pevně spjat s vírou, která se tu přirozeně přenáší z pokolení na pokolení. Vysvěceným knězem je jen jeden, ale Bohu se dá sloužit i jiným způsobem. Je to například jáhen, nemocniční kaplan, vyučující na teologické fakultě. Ať už je role věřících jakákoli, žádná není méně cenná. A právě úloha a možnost uplatnění tzv. laiků v římskokatolické církvi je zajímavým tématem k diskusi.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj Patrika, jednoho z nejvýraznějších protagonistů uplynulých epizod. Patrik měl odjakživa problémy s agresivním vystupováním vůči svému okolí a už jako malý kluk často mluvil o tom, že mezi jeho největší obavy patří to, že někoho v afektu zbije a půjde kvůli tomu do vězení. Ostatně v jednom z dílů úvodní série jsme mohli vidět vyhrocenou situaci ze školy v přírodě s Patrikem v hlavní roli, která skončila údery i brekotem na pokoji spolužáků.
Vánoce slaví lidé po celém světě. Oslavy ale nevypadají všude stejně, každá země má své specifické tradice, není se stejné jídlo, dárky se nenadělují ve stejný den a nenosí je ani stejná postava a neobdarovává děti stejným způsobem. Někdy se to v každé zemi liší i region od regionu. Své s tradicemi udělal ale také vánoční marketing a Vánoce se dostaly třeba i do nekřesťanské Číny. Jak Vánoce ve světě vypadají? Kde ještě donedávna neznali vánoční strom? A jak dlouho Vánoce vlastně kde trvají?
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj komunikativní Míši, která byla mezi děvčaty tzv. „tahounem třídy“. Jak na samotný projekt Míša dnes vzpomíná, jak se jí daří a v čem spatřuje své možnosti a životní cíle?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.