05:38
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní.
Jaroslav Ježek byl geniální hudebník, skladatel a klavírista. Téměř nevidomý jazzman, který se do povědomí zapsal především jako dvorní skladatel Voskovce a Wericha. V roce 2016 by oslavil 110 narozeniny.
Rozhovor Masaryka s místodržícím v Čechách Františkem Antonínem III. Thunem v roce 1914 o neudržitelnosti Rakousko-Uherska. Thun, nejvyšší představitel správy v českém království, zastává zcela opačný názor.
Neutěšené hospodářské a sociální poměry druhé republiky velmi brzo vedly k otázce, kdo za to může? Během pár dnů po mnichovské dohodě byl nalezen viník: Židé. Následovalo omezování ve výkonu jejich povolání, propouštění ze státní správy a přijetí protižidovských nařízení tehdejší vládou. Video ukazuje také konkrétní životní osud oblíbeného prvorepublikového herce Hugo Haase.
Pasáž ukazuje záběry ze slavnostního odhalení Stalinova pomníku na Letné a jeho krátkou životnost, když bylo pár let po jeho odhalení rozhodnuto o jeho likvidaci.
Jihomoravské Valtice jsou neodmyslitelně spjaté se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. I když dnes se s jejich jménem setkáváme spíše v souvislosti s konfiskací majetku po roce 1945, je s nimi spjat i Lednicko-valtický areál, který byl zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO. S příslušníky rodu se setkáváme v českých dějinách i v bitvě na Moravském poli či v bitvě na Bílé hoře. Jeden z členů tohoto rodu dokonce předsedal soudu nad 27 českými pány v roce v 1621.
Pojďme se společně podívat na život a dílo významné hudební osobnosti Německa v 19. století. Richard Wagner byl populární, ale kontroverzní skladatel, dirigent, divadelní režisér a esejista. Ve svých operách spojoval zpěv, tanec a divadelní projev v jeden celek, a vytvářel tak celistvá hudební dramata, která fungují dodnes. K operám si psal také sám texty. Podívejte se na ukázky z některých z nich.
Kdo z vás se učí hrát na klavír, ten se možná setkal se skladbou „Pro Elišku“, kterou složil právě Ludwig van Beethoven. Vlastní skladby začal skládat už velmi mladý. Když mu bylo 13 let, objevovaly se už v obchodech noty s jeho skladbami. Napsal mnoho děl, mezi nejznámější patří Měsíční sonáta, Symfonie č. 9 d moll a další. Ze závěrečného sboru z Deváté symfonie neboli „Ódy na radost“ se stala dokonce evropská hymna.
Pojďme se společně podívat na život a dílo významného ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Byl to mistr romantismu. Dokázal hodiny sedět u klavíru. Studoval práva a hudbu studoval jen ve volném čase soukromě. Později se zapsal na petrohradskou konzervatoř a bylo jasné, že hudba zvítězila.
J. K. Tyl byl autorem divadelních her, překladatelem a organizátorem kulturního života v Praze. Několik let dokonce působil jako dramaturg českých her ve Stavovském divadle. Tam také byla poprvé uvedena jeho hra Fidlovačka, kde zazněla píseň Kde domov můj. Píseň zlidověla a stala se v roce 1918 československou státní hymnou.
Legendární umělecká dvojice Suchý–Šlitr se léta pojila s divadlem Semafor. Společně skládali písně jak pro sebe, tak i pro ostatní zpěváky. V rozhovoru z roku 2009 vzpomíná Jiří Suchý na svého kolegu, který svět opustil v roce 1969.
Karel Kryl odjel v roce 1969 do Německa, kde už zůstal, ačkoliv to původně v plánu neměl. Situace v Československu ale spěla k uzavření hranic a k totalitě - a on jako výsostně protirežimní kritik by už neměl žádnou uměleckou budoucnost. Začal pracovat v Rádiu Svobodná Evropa, kde bohužel nevyužili jeho potenciálu ve sféře politiky a nabídli mu jen místo sportovního redaktora – pravděpodobně i z důvodu jeho složité a nesmlouvavé povahy a nechuti podřizovat se.
Karel Kryl patří bezesporu k našim nejvýznamnějším písničkářům. Jeho písně byly především protestsongy. Jsou nadčasové, stále aktuální a mnoho jich zlidovělo. Kryl měl ambice být především básníkem a to je jedním z důvodů, proč má jeho hudební tvorba tak vysokou kvalitu. Ze vzpomínek přátel se dozvíme něco o tom, jak se k písničkám dostal a co ho v životě ovlivnilo.
Co vše spadá pod pojem kultura a jaký cíl si klade umění? Na tyto otázky dostane odpověď Sára a její rodina při domácím inscenování rockové opery. Zjišťují například, že umění má mnoho podob a že každému se líbí něco jiného. Nejde však jen o zábavu. Umění může mít různé funkce: provokovat, zneklidňovat či vyvolávat debaty. Pro tvůrce je pak zásadní samotná radost z tvoření.
9 849
397
2 250
859
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.