04:37
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
V pořadu Písně českých básníků zazní zhudebněná báseň Josefa Kainara Stříhali dohola malého chlapečka v podání Vladimíra Mišíka spolu s průvodním slovem Tomáše Kluse k osobnosti básníka a Skupině 42.
Petrof je světoznámou značkou klavírů. Od založení značky uplynulo již více než 160 let. Klavíry dodává firma různým slavným osobnostem nebo do daleké ciziny. Cizí jí nejsou ani charitativní projekty.
Pasáž, kterou uvádí hudebník a publicista Jiří Vondrák, je zaměřená především na okolnosti posledního živého vystoupení Bulata Okudžavy. Bulat Šalvovič Okudžava (Булат Шалвович Окуджава) byl proslulý ruský básník, prozaik, písničkář šansoniér a kritik totalitního režimu. Zemřel v roce 1997, dva roky po svém posledním živém vystoupení, které se konalo v Brně. Jeho písně zpívali například Jaromír Nohavica či Hana Hegerová. V závěru na šansoniéra vzpomíná herec Miroslav Donutil.
Pojďme se společně podívat na život a dílo významného hudebního skladatele, jehož jméno je Gioacchino Antonio Rossini. Složil kolem čtyřiceti oper. Toužil se stát italským Mozartem a jeho sen se brzy vyplnil. Stal se pro celý operní svět vzorem. Skládal opery lehce tak, aby byly líbivé, aby měly úspěch. Tento recept zanechal těm, kteří přišli po něm. Jeho opera Lazebník sevillský patří k nejhranějším operám na světě.
Ukázka paroduje dokončení Národního divadla a přípravu na jeho slavnostní otevření. Chcete vidět, jak to mohlo těsně před jeho dokončením v divadle vypadat? Přeneste se virtuálně s reportérkou do roku 1881 a posuďte sami.
Nejslavnější husitský vojevůdce se jmenoval Jan Žižka. Jak, s čím a za co jeho vojsko válčilo? Jak vojevůdce obelstil své nepřátele poblíž Sudoměře? A jak přišel o zrak? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
,,Dva rody vznešené a mocné stejně, v překrásné Veroně, kam vás teď zvem, krev krví znovu smáčí beznadějně, starou zášť živí novým plamenem." Nejslavnější Shakespearova tragédie o nešťastné lásce v rozeštvaném světě dvou znepřátelených rodů. Jak charakterizovat u maturity slavné dílo? Pomůže vám seriál V hlavní roli: Maturita!
V pasáži z třetího dílu televizního seriálu F. L. Věk, natočeného podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska, se dostaneme do roku 1786 a ocitneme se v obrozeneckém divadle Bouda, s jehož činností se úzce pojí osobnost básníka, dramatika, překladatele, herce, režiséra a vlastence Václava Tháma, jednoho z otců českého divadla.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst a psát písmeno Ž, ž. Za pomoci obrázků a hádanek nejdříve vyvodíme písmenko Ž. Zahrajeme si hry se slabikami a nacvičíme správný tvar velkého a malého písmene Ž, ž.
Jan Šulc představuje svazek České knižnice vydávané nakladatelstvím Host, který obsahuje pět her Josefa Topola. Najdeme zde divadelní texty Konec masopustu, Hodina lásky, Hlasy ptáků, Kočka na kolejích a Sbohem Sokrate.
Folklorista, zpěvák, houslista, hudební skladatel, hudební aranžér a primáš Jiří Pavlica nám v pořadu Písně českých básníků představí píseň Vlastní životopis s textem Jaroslava Seiferta.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje období druhé poloviny 50. let 20. století, ve kterém došlo k uvolnění kontroly umění v Československu. V této době zaznamenalo Národní divadlo, především jeho činohra, velký úspěch, a to např. díky režiséru Alfrédu Radokovi a tehdejšímu šéfovi činohry Národního divadla Otomaru Krejčovi.
Od počátku 40. let 19. století se z podnětu Josefa Kajetána Tyla konaly české plesy. Zde se potkávaly významné osobnosti tehdejší české vlastenecké společnosti. Ukázka z druhé části minisérie Božena zachycuje Boženu Němcovou s manželem na českém bálu, kde se potkala nejen s Tylem či Erbenem, ale také s Václavem Bolemírem Nebeským.
14 129
861
4 799
1 148
149
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.