05:38
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jaroslav Ježek byl geniální hudebník, skladatel a klavírista. Téměř nevidomý jazzman, který se do povědomí zapsal především jako dvorní skladatel Voskovce a Wericha. V roce 2016 by oslavil 110 narozeniny.
Dne 16. října 1962 začala patrně největší krize v dějinách studené války. Sovětský svaz rozmístil jaderné rakety na Kubě a přímo tak ohrozil území Spojených států. USA v reakci na vzniklou situaci vyhlásily námořní blokádu Kuby. Komunistická propaganda v Československu však viděla celou otázku poněkud v jiném světle. Podívejte se na dobové záběry a zkuste pochopit, co, jak a proč se vlastně dělo.
Alžběta II. zařadila Českou republiku do programu svého „středoevropského turné“ v březnu roku 1996 a do Prahy přiletěla společně se svým manželem princem Filipem, vévodou z Edinburghu. Využila tak pozvání prezidenta Václava Havla, který oficiálně navštívil Velkou Británii již v roce 1990. Návštěvu Alžběty II. provázely mohutná bezpečnostní opatření zejména kvůli obnoveným hrozbám ze strany organizace IRA. Královna byla ubytována v pražském Lichtenštejnském paláci a nejprve se setkala na Pražském hradě s prezidentem Václavem Havlem. Oba státní představitelé si vyměnili dary i vysoká vyznamenání svých zemí.
V 50. letech proběhla v Československu násilná kolektivizace, která zásadním způsobem pozměnila ráz české krajiny. Jedno z dobových komunistických hesel znělo: „Rozoráme louky, meze.“ Tento krok je dnes vnímán jako jeden z nejcitelnějších zásahů do krajiny, který měl nedozírné následky. Je vůbec možné vrátit krajině tvář, jakou měla před kolektivizací? Podívejte se na debatu odborníků v pořadu Historie.cs.
V novověku vzniklo na našem území velké množství lázní. Zakladatelem byl kdekdo, města, kláštery i jednotlivci. Podívejte se na stručné představení Mariánských Lázní a Luhačovic a poznejte, jak vypadal běžný den lázeňského hosta.
Reportáž ze Zpráviček přibližuje život legendárního italského houslisty. Niccolo Paganini se narodil v Janově a s houslemi koncertoval už jako malý kluk. V dospělosti také kromě koncertování skládal hudbu. Trvalo desítky let než někdo dokázal zahrát na housle stejně mistrně a rychle jako on.
Pojďme se společně podívat na život a dílo významné hudební osobnosti Německa v 19. století. Richard Wagner byl populární, ale kontroverzní skladatel, dirigent, divadelní režisér a esejista. Ve svých operách spojoval zpěv, tanec a divadelní projev v jeden celek, a vytvářel tak celistvá hudební dramata, která fungují dodnes. K operám si psal také sám texty. Podívejte se na ukázky z některých z nich.
Ukázka odlehčenou formou představuje, jak se melodie lidové písně Kočka leze dírou stala inspirací pro melodii ze Smetanovy symfonické básně Vltava.
Pojďme se společně podívat na život a dílo významného ruského hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Byl to mistr romantismu. Dokázal hodiny sedět u klavíru. Studoval práva a hudbu studoval jen ve volném čase soukromě. Později se zapsal na petrohradskou konzervatoř a bylo jasné, že hudba zvítězila.
Legendární umělecká dvojice Suchý–Šlitr se léta pojila s divadlem Semafor. Společně skládali písně jak pro sebe, tak i pro ostatní zpěváky. V rozhovoru z roku 2009 vzpomíná Jiří Suchý na svého kolegu, který svět opustil v roce 1969.
Před postavením budovy Národního divadla Češi dlouho toužili po vlastní divadelní scéně, která by patřila jen jim a sloužila by jako domácí scéna české národní hudbě. Od návratu ze Švédska toužil v repertoáru nově postaveného Prozatímního divadla prosazovat svá operní díla také Bedřich Smetana, jeden z tvůrců české národní hudby. Poslechněte si s námi zajímavé vyprávění o předchůdci Národního divadla.
Vydáme se do Litovle, kde sídlí jedna z největších výroben hi-fi gramofonů na světě. Firma ročně vyprodukuje přes 100 000 kusů, většina je exportována do více než 70 zemí po celém světě. Prohlédneme si, jak probíhá výrobní proces a jaké jsou jeho nejnovější trendy.
V divadelní hře Fidlovačka zazněla roku 1834 poprvé píseň Kde domov můj. Od počátku tato píseň publikum zaujala a začala stále více pronikat mezi lid. Byla snadno zapamatovatelná, svou melodikou připomínala lidové písně a opěvovala českou zem jako domov, což působilo zvláště silně v dobách národní nesvobody. V průběhu doby se samozřejmě objevila kritika a také parodie na text písně, ale historie ukázala, že píseň je nadčasová a v srdcích lidí si našla pevné místo.
13 464
755
4 586
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.