04:05
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Dne 3. července 1866 došlo k rozhodující bitvě ve válce mezi Rakouskem a Pruskem o hegemonii v Evropě. Toto střetnutí se odehrálo nedaleko od Hradce Králové a šlo o největší a zároveň poslední polní bitvu na našem území všech dob. Proč a jak se odehrála? Podívejte se na podrobnosti střetu v diskusi historiků v pořadu Historie.cs.
V druhé polovině 19. století odešlo z rakouské monarchie asi šestnáct tisíc Čechů kvůli těžkým životním podmínkám. Zvláště je lákalo velké množství levné zemědělské půdy a další výhody, které jim slibovalo carské Rusko. Na Volyni vzniklo mnoho českých vesnic, další část se usadila v již existujících sídlech. Češi sem přinesli své zkušenosti i znalosti a podstatně přispěli ke zvýšení hospodářské a kulturní úrovně. Podívejte se na stručnou historii jejich počátků na Volyni.
Svatý kopeček u Olomouce je vyhledávaným místem nejen pro věřící, ale i pro turisty. V roce 2018 byla tamní bazilika Navštívení Panny Marie zapsána na seznam kulturních památek České republiky. Stavba byla poté rekonstruována a po dvou letech se znovu otevřela včetně nově zpřístupněných prostorů. My se nyní podíváme, jak se rekonstrukce povedla, a od virtuálního průvodce se dozvíme i historické souvislosti.
Karel VI. vydal v roce 1713 dokument o nástupnictví v ženské linii a nedělitelnosti habsburské říše pod názvem Pragmatická sankce. Snažil se zajistit její uplatnění ještě před svou smrtí. Války o uznání nástupnictví se ale vedou jak před smrtí císaře, tak i po ní.
Až do 20. století nemohla proběhnout bohoslužba bez ostatků svatých, proto sehrály relikvie zásadní roli v celé křesťanské éře. Karel IV. např. zasadil do korunovačního kříže několik částí z kříže Ježíše Krista.
Jan Lucemburský z pozice českého krále a kurfiřta za podporu při volbě říšského krále postupně získal územní zisky ve Svaté říši římské. Výrazně mu v tom pomáhala i jedna z nejvlivnějších postav říše, trevírský arcibiskup Balduin, jeho strýc. Významným ziskem Janovým je i připojení Slezska s centrem ve Vratislavi. Překročit hřebeny českých hor bylo snem už přemyslovských vládců. Janovi se povedlo ho naplnit.
Pasáž přibližuje výpravy vikingských válečníků prostřednictvím výstavy, která probíhala v Berlíně v roce 2015.
Říše Aztéků existovala ve středním Mexiku od 14. století. Zanikla rozvrácením španělským dobyvatelem Cortésem v roce 1521. Aztékové žili v městských státech (altepetl), ale nebyli jedinou civilizací ve střední Americe. V čase se civilizace střídaly za sebou a vzájemně se ovlivňovaly.
Věděli jste, že na Hradišťských terasách můžete cestovat časem? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Jak starý je systém kanalizace? Od kdy funguje v našich zemích? Jak se čistí voda v čističce odpadních vod a dá se pak pít? Co se nesmí házet do odpadu či do kanálu? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v reportáži z Wifiny.
Někteří lidé se bouřky bojí, někteří ji rádi z bezpečí domova sledují. Jak vlastně vzniká? Jak poznáme, kolik kilometrů je bouřka od nás? A co dělat, když nás bouřka zastihne venku? Podívejte se na video, které odpovídá na všechny tyto otázky.
Obyvatelé městečka v Indonésii se naučili zpracovávat hnijící odpadky z nedaleké skládky. Vyrábějí z nich zemní plyn, který mohou využívat k vaření. Na to, jak takový proces funguje, se podívejte ve videu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.