23:53
Věděli jste, že když si zazpíváte písničku Kočka leze dírou, máte téměř základ pro jednu z nejvýznamnějších skladeb české hudby Vltavu od Bedřicha Smetany? A že si seznam jeho osmi oper můžete zarapovat? A co takhle spojit rockovou písničku o požáru Národního divadla s polykači ohňů? Hostem talk show Dějepic! je osobně mistr Bedřich Smetana, který bude rovněž součástí politického duelu v přímém přenosu, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z historického pozadí doby autorova života!
Ukázka popisuje zábavnou formou osudy Jana Amose Komenského a jeho dobu obecně, zejména emigraci nekatolíků v době třicetileté války, řádění Švédů v Čechách a uzavření vestfálského míru. Také obsahuje pasáž o mučících nástrojích.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Ukázka zábavnou formou popisuje postavu Františka Josefa I. a jeho dobu. Mluví se zde o revoluci roku 1848, rozdělení monarchie na Rakousko-Uhersko, ale i o manželce císaře Sissi.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
První církví oficiálně uznaný zázrak se stal na našem území ve Filipově roku 1866. Panna Marie se zde zjevila na smrt nemocné ženě a uzdravila ji. Postavený kostel papež povýšil na baziliku minor. Ve 30. letech byl Filipov jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst v Evropě. Po druhé světové válce ale upadl v zapomnění. Dnes opět ožil a konají se zde poutě, ta hlavní začíná v okamžiku zázraku, tj. 13. ledna ve 4:00. Co se tu vlastně stalo?
Vincenz Priessnitz byl naprosto obyčejný člověk, kterými byl mnohými svými současníky označovaný za šarlatána. Ve svém rodišti, na kopci nad Frývaldovem (dnes Jeseníkem), založil v roce 1822 proslulé lázně, které dodnes nesou jeho jméno. K léčitelství přivedl Priessnitze těžký úraz v mládí, který téměř zázrakem přežil.
Očkování je téma, které v současné společnosti dosti rezonuje. Málokdo však tuší, jaká je jeho historie v českých zemích. V 19. století jsme se totiž patrně stali nejproočkovanější zemí světa. Historička specializující se na dějiny lékařství v pořadu Historie.cs objasní vývoj očkování v habsburské monarchii.
Ukázka zábavnou formou popisuje osudy Marie Terezie a její dobu. Popsána je mimo jiné i úroveň tehdejší hygieny.
Než vznikly mechanické hodiny, lidé používali ty sluneční. Někdy ovšem dalo dost práce je nastavit. Pozastavujete se nad slovem „nastavit“? Není to tak jednoduché, v létě by mohly ukazovat jiný čas než v zimě. Proč? Kdy tenhle problém lidé vyřešili? A kde je na jednom místě nejvíce slunečních hodin? Kolik jich v České republice dohromady najdete?
Naši předkové slavili ukončení sklizně slavností zvanou "dožínky". Jak tyto tradice udržují ve skanzenu v Kouřimi, můžete vidět v našich Zprávičkách.
Máte rádi papriku? Věděli jste, že již před 150 lety se jedla v Kojetíně, ačkoli to v té době ještě vůbec nebyla známá zelenina? Haná byla proslulá úrodnou půdou a lidé, kteří zde žili, byli bohatí a dobře živení. Jedli hodně kyselých jídel, ale vyvažovali to cukrem. Rozumíte místnímu nářečí?
Jezdíte vlakem na výlety a chtěli byste se dozvědět, jaký je postup při výrobě lokomotivy a jaký materiál je k tomu potřeba? Napadlo vás někdy, kolik lidí se do výroby musí zapojit a jak dlouho výroba trvá? Vydejte se s Matějem za odborníkem na lokomotivy!
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.