04:05
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Rudolf II. přemístil svůj císařský dvůr do Prahy. S sebou si vzal kromě různých služebníků i kuchaře a cukráře, kteří obohatili českou kuchyni o různé sladkosti. Rudolf II. si cukrovinky rád dopřával, přestože byl v té době cukr velice drahý.
Ve 2. polovině 19. století už do politiky nezasahují pouze vládci a česká šlechta. Vzniká první politické sdružení Národní strana, která se později dělí na staročechy a mladočechy.
Syn Karla IV. Václav IV. nastupuje na trůn v době nepříznivé situace. Blíží se církevní a politická krize, husitské války, a navíc vypukne jedna z největších morových epidemií.
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
Nedaleko Káhiry při archeologickém průzkumu bylo objeveno v šachtách blízko sebe 54 mumií najednou spolu s keramickými nádobami a namíchanými balzámy. Vypadá to, že ve starověkém Egyptě tedy existovaly místnosti jako márnice nebo mumifikační dílny a že se mumie nepohřbívaly pouze v pyramidách.
O starověkém národu Lýků toho mnoho nevíme. Obývali jižní pobřeží dnešního Turecka mezi velkými mocnostmi starověku a hovořili vlastním jazykem. Jedním ze zajímavých pozůstatků jsou jejich skalní hrobky, které připomínají spíše domy, a vysoké sarkofágy.
Pořad mapuje význam starověké Kréty pro evropskou civilizaci a popisuje palác v Knóssu z hlediska mytologie i archeologie.
Pasáž zachycuje disputaci Konstantina a Metoděje u papeže Hadriána II. v Římě roku 868. Bratrům se dostalo velkolepého přijetí. Předali papeži ostatky sv. Klimenta a on uznal slovanský jazyk za bohoslužebný. Navíc zde proběhlo vysvěcení jejich žáků na kněze.
Jak malá pražská událost uvrhla Evropu do třicetileté války. Hraný dokument o druhé pražské defenestraci a událostech následujících. Pražskou defenestrací začal nejničivější a nejkrvavější náboženský konflikt, jaký starý kontinent do té doby zažil. Zapsal se do dějin jako „třicetiletá válka“. Dal vzniknout novému uspořádání evropského prostoru a nové mentalitě jeho obyvatel.
„Boleslav morduje svého vlastního bratra Václava…“ Pasáž prostřednictvím barokního sousoší ukazuje místo smrti knížete Václava a v komentáři historiků ji zasazuje do domácích i evropských souvislostí.
Po smrti Václava III. vymírá rod Přemyslovců po meči. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak česká šlechta hledá nového nástupce na trůn. Stane se jím Jan Lucemburský.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.