04:05
Jak si lidé osvojili práci s kovy? Pasáž popisuje, jak se využívaly kovy v pravěku a jak se vyrábělo a k čemu používalo železo. V Moravském krasu se železné hřivny vyráběly už v osmém století. Co to je? A jak jejich výroba probíhala? Ukážeme si rekonstrukci tohoto procesu.
Ukázka popisuje nejvýznamnější nálezy české archeologie a jejich význam pro poznávání naší minulosti.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Lízátka vznikla vlastně náhodou spojenou s medem. Ale ještě to chvilku trvalo, než se dočkala své dnešní podoby. Jsou receptem na pohodu, protože uvolňují napětí a stres, díky základnímu lidskému reflexu, sání. Další zajímavé informace o lízátkách vám představí toto video.
Tofu je sýr vyrobený ze sójových bobů a objevili ho úplnou náhodou čínští váleční bojovníci už ve 2. století před naším letopočtem. Jak se tehdy vyrábělo? Kdo dal tofu jméno? A ve kterých zemích se recept na tofu ještě zdokonalil?
Perem lidé píší od nepaměti. Původně používali seříznutý husí brk, dnes už máme pera plnicí, kuličková nebo třeba mazací. Také design pera se hodně změnil. Navštivte s námi dílnu na výrobu per a podívejte se, jak takové pero vzniká.
Posledním vládnoucím Přemyslovcem je Václav III. Kromě české koruny drží ještě polskou a získává uherskou. S tím přichází větší moc, ale také více nepřátel.
Věstonická venuše představuje jeden z nejzajímavějších archeologických nálezů na našem území. Její světová unikátnost pak spočívá nejen v její jednoduchosti a síle jejího výrazu, ale i ve skutečnosti, že se jedná o nejstarší známou venuši z vypálené hlíny.
Odborníci v pořadu Historie.cs představí, jak lze vyložit vývojovou linii člověka, i to, k čemu se tato linie přirovnává v současném vědeckém poznání. Upozorní rovněž na to, že neandertálci nebyli ve skutečnosti našimi přímými předky, ač jsme s nimi sdíleli společného předka.
Ukázka popisuje druhy archeologických výzkumů – badatelský, výzkumný, destruktivní, leteckou archeologii – a také to, co potřebuje archeolog k práci.
Stručné představení známých experimentálních archeologů Thora Heyerdahla a Pavla Pavla, jejich práce a nejslavnějších pokusů v Oceánii.
Počátky průmyslu v českých zemích jsou spjaté s manufakturami. Nejvíce jich bylo textilních a sklářských. Využívaly přírodní zdroje, kterými český stát oplýval. Podívejte se na počátky průmyslu na příběhu patrně nejstarší nepřetržitě fungující sklárny na světě. Najdete ji v Harrachově a její výrobky používali obyčejní lidé i králové a císaři. Její příběh vypráví stejně jako příběhy dalších manufaktur i o přechodu od feudalismu ke kapitalismu. Jak se to stalo?
Nejstarší dějiny železnic u nás jsou spojeny s koněspřežnou dráhou. Ta z Českých Budějovic do rakouského Lince byla první veřejnou železniční a zároveň nejdelší dráhou v Evropě. Další kapitola je pak spojena už s parním provozem. Podívejte se na diskusi historiků o nejstarších dějinách železniční dopravy na našem území.
Nuselský most je významnou inženýrskou stavbou, která si v době svého vzniku získala značnou pozornost i v zahraničí. Ukázka se zabývá předchozími koncepcemi přemostění nuselského údolí a samozřejmě také tou zrealizovanou.
V chrámu sv. Mořice v Kroměříži bylo nutné restaurovat stará vitrážová okna. Jak se rekonstruují gotická okna? To se dozvíte v ukázce od toho nejpovolanějšího. Koho? Podívejte se sami.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.