06:33
Příběh o vzniku Babylonské věže. Dle Bible vybudovali lidé město a vysokou věž, která údajně sahala až k nebi. Lidé se tak chtěli zbavit závislosti na Bohu, tím se mu však rouhali. Ukázka popisuje, jak došlo ke zmatení jazyků.
Základní informace o původu, obsahu a významu Bible. Vyprávění o jejích verzích, překladech i podobách a vysvětlení její důležitosti pro křesťany.
Vyprávění o tom, jak podle Bible Bůh během sedmi dnů stvořil svět, a to včetně sporných momentů, které se vysvětlují složitě, jako je například délka dne.
Pořad vysvětluje pojem podobenství. Jde o příměr, nejčastěji formou nějakého příběhu, kdy se pomocí něj objasňuje myšlenka, životní moudrost. Podobenství využíval často i Ježíš Kristus.
Čeština dala světu mnohá slova. O jaká slova jde, to zmíní v pasáži český jazykovědec Karel Oliva, zabývající se hlavně matematickou lingvistikou. Také popisuje rozdíl v psaní ů/ú a zdůrazňuje důležitost psaní diakritických znamének. Dále se vyjadřuje ke slovnímu spojení „To dáš“ a k vývoji českého jazyka.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Tentokrát se podíváme na vytváření přídavných jmen přivlastňovacích.
Psaní čárek v souvětí není jednoduchou jazykovou záležitostí. Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje psaní čárek před problematickými spojkami „a“ a „nebo“, dále představuje tři základní pravidla, jak zvládnout psaní souvětí.
Pasáž se zabývá pravopisem slov (přídavných a podstatných jmen), ve kterých se píše jedno nebo dvě N a uvádí, kde se nejčastěji dělají chyby.
Pořad zachycuje systém spartského společenského zřízení a podrobně popisuje bitvy u Thermopyl a Salamíny – rozhodující konflikty řecko-perských válek.
Pasáž vypráví o invazi Peršanů do Řecka a nejdůležitější bitvě konfliktu. Popisuje důsledky vítězství Řeků nad Peršany a jeho význam pro evropskou civilizaci.
Cestopis z oblasti Mrtvého moře se věnuje historii pevnosti Masada, rekreačním možnostem u Mrtvého moře a archeologické lokalitě Kumrán.
Odkud se vzalo slovo mauzoleum? Perský satrapa a vojevůdce Mausólos si nechal vybudovat monumentální hrobku, která se stala jedním z divů starověkého světa. Jak to na jejím místě vypadá dnes?
V minulosti čelili Židé z různých důvodů opovržení většinové křesťanské společnosti, z níž byli cíleně vyčleňováni. I proto byly poměrně běžnou součástí židovského života pogromy. Ten nejkrvavější se odehrál v Praze v roce 1389. Potřeba segregace židovské komunity vedla ve městech k vytváření ghett. Židé se sice sami spontánně sdružovali na jednom místě, nicméně od středověku pro ně existovala povinnost žít jen ve vyhrazených uzavřených čtvrtích.
Na konci 15. století vyšla kniha Kladivo na čarodějnice, která předznamenala velké čarodějnické procesy po celé Evropě. Pronásledování údajných čarodějnic padlo za oběť mnoho žen i několik mužů. Nejznámějším místem u nás, které je s procesy spojeno, jsou Petrovy kameny.
Sestra Štěpánka, dominikánka. Sestra Judith, boromejka. Dvě mladé ženy, které se rozhodly zasvětit život Bohu a vstoupily do kláštera. Jejich motivy a cesty k víře byly různé a různé jsou i řeholní řády, které si zvolily. Ale obě spojuje láska k Bohu a potřeba sloužit nejen jemu, ale všem potřebným lidem.
13 386
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.