21:37
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, co je podmět a přísudek, a osvojme si pravidla psaní přísudku ve shodě s podmětem. Poznejme základní skladební dvojici. Naučme se správnému psaní koncovek v jednotném a množném čísle času minulého.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak se rozdělují hlásky. Proč se některým souhláskám říká tvrdé, měkké a obojetné? To se dozvíme v básničkách, při kterých se i lehce protáhneme. Nebude chybět ani abeceda. Na konci pořadu si zacvičíme s olympionikem Davidem Svobodou.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku pozorovat svět kolem sebe. O svoje pozorování se podělíme s ostatními. Důležité je, abychom se dokázali vyjádřit stručně a jasně.
Pasáž formou scénky a odborného vysvětlení ukazuje propagandistickou mluvu období komunismu. Představen je i Slovník komunistické totality.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku rozpoznat a vytvářet řeč přímou a nepřímou. Vysvětlíme si, jak se píší u přímé řeči uvozovky i jak se odděluje uvozovací věta.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplňovat slova do lineárního textu. Řekneme si, jaké jsou jeho znaky, a zkusíme připravit text nelineární. Pomocí pojmové mapy si utřídíme myšlenky a upevníme si význam pojmů souvisejících s neživou přírodou.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku správně napsat pracovní postup. Čím začneme? Prvně nás budou zajímat pomůcky, které budeme potřebovat, poté pečlivě promyslíme, jak budeme postupovat. Jednotlivé body si zapíšeme a zrekapitulujeme. Podaří se nám podle vytvořeného pracovního postupu zhotovit výrobek? Pusťme se do práce!
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2006. Tento díl je zaměřen především na interpunkci. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů.
Pasáž popisuje tvoření a správnou formu zápisu některých zkratek.
Vybranou pasáž uvádí humorná scénka na téma shody a neshody. Následně Aleš Cibulka s lingvistkou Hanou Mžourkovou probírají jednotlivá pravidla shody přísudku s podmětem. Neopomíjejí ani problematickou životnost, tedy rozdílný přirozený a mluvnický rod, či úskalí shody přísudku s několikanásobným podmětem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku třídit přídavná jména. Zopakujme si, jaké známe jmenné rody. Budeme vymýšlet vhodná přídavná jména. Naučíme se rozlišovat přídavná jména tvrdá a měkká. Objevíme vzory přídavných jmen a doplníme podle nich správné koncovky. Společně si také zacvičíme!
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.