21:37
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Pasáž ukazuje na různých příkladech pravidla psaní S a Z v předložkách.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, co je podmět a přísudek, a osvojme si pravidla psaní přísudku ve shodě s podmětem. Poznejme základní skladební dvojici. Naučme se správnému psaní koncovek v jednotném a množném čísle času minulého.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak se rozdělují hlásky. Proč se některým souhláskám říká tvrdé, měkké a obojetné? To se dozvíme v básničkách, při kterých se i lehce protáhneme. Nebude chybět ani abeceda. Na konci pořadu si zacvičíme s olympionikem Davidem Svobodou.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku pozorovat svět kolem sebe. O svoje pozorování se podělíme s ostatními. Důležité je, abychom se dokázali vyjádřit stručně a jasně.
Radoslav Brzobohatý, „národní obrozenec češtiny 21. století“, vzpomíná na natáčení F. L. Věka od Aloise Jiráska, vyjadřuje se i k tomu, jakou podobu tehdejší jazyk měl. A jaký je podle něj dnešní jazyk?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku vyhledávat informace ze dvou textů odlišného typu. Oba texty spojuje téma úklidu, ale každý na něj nahlíží trochu jinak. Zatímco báseň Bordelář od Shela Silversteina se nás snaží pobavit, druhý text nám dává návod, jak pokoj skutečně uklidit.
Milan Harvalík z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje negaci v češtině a její druhy. Věnuje se slovní, větné i členské negaci a způsobům jejího tvoření.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku rozlišovat fakta. Tedy to, co si můžeme, na rozdíl od domněnky či názoru, ověřit. Z textu vybíráme podstatné informace a odlišujeme je od nepodstatných.
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2010, který se tentokrát zaměří například na psaní velkých písmen v názvech. Po diktátu následuje vysvětlení jednotlivých pravopisných jevů.
Pasáž ukazuje správné použití dvojteček a trojteček v psané formě českého jazyka.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Vysvětlíme si pravidla psaní koncovky -ovi a -ovy a znalosti si procvičíme na příkladech.
12 978
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.