02:30
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Zhlédněte ukázku mediální manipulace na počátku 20. století na případu hilsneriády. Ukazuje, jak jednostranný byl v této téměř nelidské kauze dobový tisk. Takto se falšovaly dějiny v zájmu čtenosti novin.
Komunistická strana Československa byla založena v květnu 1921. Komunistické myšlenky však byly starší a popularitu na našem území měly už před první světovou válkou. Co pomáhalo formovat komunistické křídlo v sociální demokracii? Jak ke vzniku strany a rostoucí síle radikálního levicového hnutí přispěla první světová válka a říjnová revoluce v Rusku? Jak měla vypadat středoevropská bolševická revoluce?
Hned po vzniku Československa v roce 1918 musela rychle se tvořící armáda nového státu válčit. Zásadním problémem byla totiž nejasná slovensko-maďarská hranice a neochota Maďarů území Slovenska vyklidit. Konečnou podobu československo-maďarských hranic určila až versailleská mírová konference.
V prosinci 1933 přednesl tehdejší prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk poprvé před filmovými kamerami vánoční poselství. Další už pronášel jeho nástupce, Edvard Beneš. Tradice přetrvala i dále, byť v době komunistického režimu v podobě novoročních projevů. K prvorepublikové tradici se vrátil až prezident Miloš Zeman. Podívejte se na část vánočního projevu Edvarda Beneše z roku 1946.
Po vzniku Charty 77 následovala ze strany komunistického režimu odvetná kampaň. Propaganda, která se denně odehrávala především na stránkách Rudého práva, ještě nabrala na agresivitě a intenzitě. Hromadná podpisová akce Anticharty v Národním divadle zdaleka nebyla jediným obludným nápadem komunistů v roce 1977, ale stala se nejznámějším. Desítky oblíbených umělců nahnaných do pasti, bez odvahy se vzepřít. Lze je za to soudit?
Rumburak a Blekota se vydávají do světa lidí. Oproti pohádkovému světu je v ukázce překvapí jiný typ oblékání i některá slova, která si vyloží úplně jinak, než je jejich pravý význam.
Když děti učí telka! V tomto díle se s žáky 4. ročníku zaměříme na čtení etiket na potravinách. Dozvíme se, co znamenají jednotlivé údaje, piktogramy, složení, výživové údaje, a dokonce si procvičíme i matematiku. Zaměříme se také na informace o kofeinu a obsahu cukru. V závěru pořadu si s dětmi můžeme vyrobit etiketu na nápoj.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, jak lze zajímavě pracovat s vizuálními informacemi. Žáci budou pracovat s jízdním řádem, kalendářem, ale také kruhovým grafem. Uvidíme, jak uchopit zadání a vyhledávat správné odpovědi.
V osmém díle LOGOhrátek si budeme hrát s předložkami, které nám pomáhají určit, kde něco je nebo kam něco směřuje. Při dechovém cvičení se zkusíme bránit foukáním před pavoukem. Při popisovací hře se budeme snažit používat různé předložky a hledat chyby ve slyšeném popisu. A na závěr předložky použijeme při kreslení do vzduchu.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.