02:30
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Jak došlo k okupaci československé druhé republiky německými vojsky a vzniku protektorátu? A jak na tyto události reagovala tehdejší společnost? Podívejte se na krátké shrnutí tehdejšího dění.
Zhlédněte ukázku mediální manipulace na počátku 20. století na případu hilsneriády. Ukazuje, jak jednostranný byl v této téměř nelidské kauze dobový tisk. Takto se falšovaly dějiny v zájmu čtenosti novin.
Volná rekonstrukce rozhovoru Edvarda Beneše s jeho manželkou Hanou. Scéna přibližuje, jak Beneš o Československu i obecněji o demokracii přemýšlel v době mnichovské krize.
Co bylo příčinou invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968? Co se stalo poté v rámci tzv. normalizace a jak na tuto kapitolu našich dějin pohlížíme dnes? Jak na okupaci Československa reagoval svět? Debata odborníků si klade i otázku, co udělala s československým národem a jeho charakterem? Co si dnes myslí aktéři srpnových událostí? Jak to zamíchalo s jejich životy? A jak to bylo s onou často zmiňovanou zradou politiků na vlastním národě? A nakonec: dal se běh událostí vůbec nějak zvrátit?
Jefim Fištejn patří k našim nejznámnějším novinářům. Dlouhá léta byl spjat s Rádiem Svobodná Evropa, kde působil od roku 1981. Do mnichovské redakce se dostal i kvůli tomu, že byl donucen opustit Československo poté, co se stal signatářem Charty 77.
O osobnosti a životních osudech profesorky Růženy Vackové, pronásledované komunistickým režimem, hovoří spisovatelka Milena Štráfeldová. Růžena Vacková byla profesí archeoložka. V době druhé světové války se zapojila do odboje. Během únorové krize podporovala Edvarda Beneše. Pro režim byla svými postoji nepohodlná a nakonec byla odsouzena ve vykonstruovaném procesu.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, jak se tvoří smysluplný text. Nejdříve si na základě ukázky z Maxipsa Fíka dokončíme příběh. Pak si poskládáme z daných písmen co nejvíce slov a tata slova zařadíme do našeho vlastního příběhu. To vše v indiánských převlecích.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, jak psát vlastní jména. Řekněme si, jak jména dělíme a kdy je píšeme na začátku s velkým a kdy s malým písmenem. Zkusme společně správně sestavit text o rodině, která bydlí v Praze. Co se o ní dozvíme? Kolik má členů a žije s nimi nějaký domácí mazlíček?
Britského projektu Věda, umění a psaní se účastní děti, vědci, umělci a spisovatelé. Dva mladí vědci z Ústavu rostlinné fyziologie vytvořili projekt. Nejdřív dětem ukázali obrázky, které spolu zdánlivě nesouvisí. V laboratoři si vyzkoušeli, jak se z rostlin získává pigment, po přestávce se dětí ujali básníci a nakonec sochař.
Když děti učí telka! Součástí dne každého dítěte bývají také zájmové kroužky. Pojďte se společně se staršími žáky naučit, jak postupovat při výběru aktivity, abyste vybrali pro sebe tu nejvhodnější. Nakonec si zkusíte přihlášku do kroužku vyplnit.
12 809
719
4 352
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.