02:30
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Zhlédněte ukázku mediální manipulace na počátku 20. století na případu hilsneriády. Ukazuje, jak jednostranný byl v této téměř nelidské kauze dobový tisk. Takto se falšovaly dějiny v zájmu čtenosti novin.
K životu v komunistickém Československu neodmyslitelně patřila i přísná kontrola státních hranic. Ve videu zjistíte, jak konkrétně vypadal chod pohraniční stráže, zde konkrétně na příkladu roty Folmava.
Vojtěch Klečka se stal po Vítězném únoru tzv. agentem chodcem. Takto pojmenovala Státní bezpečnost západní agenty, kteří po komunistickém puči přecházeli ilegálně hranice do Československa. Většinou šlo o československé emigranty, kteří byli získáni ke spolupráci v utečeneckých táborech. Agenti prošli pouze povrchním školením a nebyli připraveni na rozsáhlou síť konfidentů StB. Mnoho jich bylo popraveno. Vojtěch Klečka spolupracoval se CIA a byl prozrazen kvůli konfidentce. Dostal pouze doživotí, protože za války spolupracoval s ruskou špionážní sítí Rote Kapelle. Situace byla o to bizarnější, že jeho bratr stál na druhé straně barikády jako československý špion.
Josef Škvorecký patřil k nejvýznamnějším poválečným prozaikům. Po potlačení Pražského jara v roce 1968 emigroval do Kanady, kde založil se svou manželkou nakladatelství '68 Publishers. V něm se vydávaly knihy, které byly v Československu zakázané.
Sport mnohdy zasahuje i do politiky. A jinak tomu nebylo ani v roce 1969, kdy výhra Čechoslováků nad Sověty v hokejovém mistrovství světa vyvolala protisovětské demonstrace související s nedávnou okupací. Více ve videu z pořadu Historie.cs.
Jak motivovat druhé? Jaké formy motivace jsou často využívány? Základem každé motivace jsou naše potřeby, od těch nejzákladnějších až po nejvyšší, ušlechtilé a specificky lidské, jako je potřeba seberealizace, uznání a lásky. Na základě krátkých scének komentovaných Miroslavem Táborským si ukážeme, jak vypadá správná i nesprávná motivace.
Věděli jste, že až 80 % našeho sdělení není přenášeno slovy? Nejen slova totiž mluví, mluví celé naše tělo! Ale pozor, neverbální signály vysíláme většinou podvědomě a stejně tak je i přijímáme. Video je úvodem do tematiky řeči těla.
Doktor Notička pomůže pošťákovi z písně Jede, jede poštovský panáček získat ztracenou sebedůvěru. Co asi tak trápí poštovní doručovatele? Písnička Dopis od kapely Chinaski je o tom, co vše takový dopis může obsahovat a jak může vypadat.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku pracovat s vyjmenovanými a příbuznými slovy v textu. Doplníme vhodná slova, vyhledáme a opravíme chyby. Zopakujeme si, co jsou slova vyjmenovaná a slova příbuzná. A přitom si zahrajeme na novináře!
13 454
754
4 570
1 258
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.