04:49
Pořad seznamuje děti s jehličnatými stromy. Vysvětluje rozdíly mezi jehličnatými a listnatými stromy. Dále objasňuje, k čemu slouží šišky, proč je důležité sázet stromky a starat se o lesy. V pořadu jsou ukázány různé druhy jehličnatých stromů: borovice, smrk, jedle a modřín.
Pořad seznamuje děti s listnatými stromy. Popisuje, jak se jmenují části stromu a k čemu slouží koruna, kmen, kůra nebo kořeny. Dále názorně ukazuje, co se děje s listy během celého roku a odpovídá na otázku, proč jsou pro nás listy stromu tak důležité.
Pořad seznamuje děti s podzimními plody. Jsou v něm ukázány plody jako šípky, hloh, pámelník nebo kaštany. Informuje, které plody jsou jedlé a užitečné, a které naopak slouží jen zvířatům. Jsou ukázány i výrobky z těchto plodů, například zvířátka a korále.
Pořad seznamuje děti s různými druhy zeleniny. Při přípravě polévky se děti učí o kořenové zelenině (mrkev, petržel, celer). Při přípravě salátu se učí o plodové zelenině (okurka, rajčata, paprika) a listové zelenině (salát). Nakonec získají informace i o košťálové zelenině (brokolice, květák, kedlubna).
Pořad seznamuje děti s tím, co je to pyl a kde se dá najít, k čemu včely potřebují pyl a co s ním dělají. Dále popisuje, co je to včelí úl, nektar a jak vzniká med. Ukazuje také plástve ze včelího vosku s nektarem.
Pořad seznamuje děti s ročním obdobím zimou. Tento díl ukazuje, jak se v zimě příroda mění, jak se dá pomoci rostlinám v zimním období a co dělají některá zvířata – například, kde spí ježek.
Pojďte se s námi podívat do zoo. Ukážeme vám třeba gorilí mládě, slůně, poníka a další zvířata i jejich mláďata. Samozřejmě nebudou chybět ani rozhovory s odborníky o tom, jakou potravu zvířata dostávají a co vše potřebují k tomu, aby se jim v zoo dobře dařilo.
Nastává jaro a je čas se rozloučit se zimou. Do přírody se vrací život a děda lesník sází stromky. Filip s Aničkou udělali Moranu, kterou jim ale zničil neznámý dareba. Podaří se jim zjistit, kdo to udělal? Ukáže se, že viníkem je někdo opravdu nečekaný.
V Terčině zvířecím světě se tentokrát seznámíte s živočichem, který nepatří mezi původní obyvatele českých krajin. Je to trochu zvířecí vetřelec, ale už se u nás zabydlel. Jak se to přihodilo? Povíme si. Mýval patří mezi všežravce a nejvíce aktivní je v noci.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: Když jsem já sloužil...
Pořad o vybraných druzích bobulovitého ovoce: borůvkách, jahodách, angreštu a malinách. Informace o tom, jak se jmenují keře, na kterých tyto plodiny rostou, jak vypadají a jak ovoce chutná.
Máte rádi citrusy? Věděli jste, že pomeranče jsou třetí nejoblíbenější ovoce na světě? Původně se jim říkalo čínská jablka, protože je přivezl Alexandr Veliký z Číny. Citróny se zase dříve vůbec nejedly, sloužily jako dekorace nebo pro účely lékařství.
Animované video nás seznámí s českými lidovkami a naznačí, jaký mohl asi být příběh jejich vzniku. A vy si s ním můžete obohatit zpěvník o nesmrtelné české písničky, které znají celé generace malých i velkých zpěváků. Dnes se naučíme písničku Šel zahradník do zahrady.
Pořad seznamuje děti pomocí úvodní básně s různými druhy ovoce (jablka, broskve, hrušky, blumy, švestky). Vysvětluje, co to znamená sad a jak a kdy se má správně sklízet ovoce. Pomocí lupy zkoumá a objevuje, co se ukrývá uvnitř ovoce. Nakonec dětem vysvětlí rozdíl mezi pojmy peckoviny a jádroviny.
Jak spolu souvisí medvědi a včelí společenství? Vysvětlíme vám zdánlivou záhadu a odpovíme na otázku, kterou si klade každé zvídavé dítě: Proč má rád medvídek med?
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč rostou houby v lese?
Podzim se brzy promění v zimu a mnoho zvířat se chystá k zimnímu spánku. Dětem tedy nezbývá mnoho času na to, aby natočily zlatý hřeb pro jejich videoblog: medvěda hnědého. Co myslíte, přilákají ho voňavé medové perníčky? A co se o medvědech dozvíme?
9 520
362
2 014
843
47
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.