04:52
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Pořad seznamuje děti s jehličnatými stromy. Vysvětluje rozdíly mezi jehličnatými a listnatými stromy. Dále objasňuje, k čemu slouží šišky, proč je důležité sázet stromky a starat se o lesy. V pořadu jsou ukázány různé druhy jehličnatých stromů: borovice, smrk, jedle a modřín. Tak se pojďte podívat s námi.
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Pořad hledá odpověď na otázku, k čemu potřebuje příroda vodu. Seznamuje děti s ekosystémem a koloběhem vody v přírodě. Názorně ukazuje, jak vznikají mraky a co se děje s dešťovými kapkami.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Poštolčí samička snáší vejce, sameček shání potravu. Špačci si staví hnízdo. Čápi své loňské hnízdo stále opravují.
Co je to sníh? Jak vzniká sněhová vločka? Aby sněhové vločky mohly pokrýt zimní krajinu, musí být teplota pod bodem mrazu. Pak může sníh vytvořit na zemi peřinu, ve které se objeví zajímavé stopy. A věděli jste, že na světě neexistují dvě stejné sněhové vločky?
„Jaké jsou beskydské hory? Strmé a vysoké až tlapky bolí.“ Rozhodně však stojí za návštěvu. Vydejte se tam s medvědy, kteří tu jsou jako doma. Vylezli na bájnou horu Radhošť, cestou na Pustevny se trochu lekli sochy pohanského boha Radegasta, ale pohled na krásné barevné chalupy stál za to. Chtěli se usadit v Rožnově pod Radhoštěm, ale zjistili, že ve skanzenu se bydlet nedá. Tak si ho alespoň pořádně prohlédli. A vy můžete s nimi.
Volavka je nepřehlédnutelným obyvatelem našich rybníků. Tenhle majestátní pták je stále na lovu. Čím se živí a jakým úskalím musí čelit při přežívání zimy?
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o třídění odpadu. Dnes s dětmi zopakují, do které popelnice patří jaký odpad a připomenou, že vyřazený textil se vyhazuje do speciálního kontejneru.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Tříděním odpadu pomůžeme naší planetě nejvíce. Hlavně po Vánocích se odpadu nahromadí mnoho. Víte, kam s ním? Poznáte barvu kontejneru na papír, plasty, sklo? Schválně, zkuste roztřídit pomyslně odpad, který zbývá po svátcích.
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o třídění odpadu. Dnes se děti naučí, která popelnice je určena pro papírové odpadky. A co se s nimi potom děje? Pojďte to zjistit s námi!
Robůtek Kit s panem Baterkou se vydají do pouště, aby se přesvědčili, že i v poušti je voda. Kitovi se z nedostatku vody zdá sen o koloběhu vody. Stane se mrakem, dešťovou kapkou a nakonec se zase vypaří a stane se opět mrakem. Celé dobrodružství si prohlédněte v tomto díle ze seriálu Kosmix: Pod hladinou.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.