04:43
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
Pasáž seznamuje s důvody, průběhem a důsledky měnové reformy v roce 1953. Ukazuje i reakci obyvatelstva včetně největšího protestu, který se konal v Plzni. Šlo o první významné vystoupení proti režimu v sovětském bloku.
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.
V ukázce z dokumentu Národní očista uslyšíte názory odborníků na „spravedlivost" poválečné retribuce, v rámci které bylo obviněno 180 tisíc lidí, 30 tisíc bylo odsouzeno, 741 obviněných bylo odsouzeno na doživotí a 713 si vyslechlo rozsudek smrti, který na nich byl vykonán.
Most propojující pražské čtvrti Braník a Malou Chuchli byl postaven mezi lety 1949 a 1955. Přezdívá se mu "most inteligence", neboť na jeho výstavbě se museli podílet vysoce vzdělaní obyvatelé Československa, političtí vězni, lékaři, vědci, filozofové apod. Aspiroval na několik světových prvenství, výsledek byl však o dost jiný.
Fotbal je jedním z nejpopulárnějších sportů u nás. Málokdo však ví, že velké kluby jako Sparta či Slavia nebyly prvními a že se na začátku vůbec nevěnovaly fotbalu. Podívejte se na krátkou historii počátků fotbalu v českých zemích.
Seznámení s útlumem hornické činnosti na Ostravsku. Pasáž se věnuje sociálním důsledkům, jež útlum zapříčinil, a popisuje možnosti, jak se vyrovnat s koncem těžby uhlí v budoucnosti.
Ukázka pochází z publicistického seriálu o třetí republice. Historici, ekonomové a ukázky z dobového archivního materiálu seznamují posluchače s obdobím dvouletého hospodářského plánu, tzv. dvouletky. Produkce v letech 1947 a 1948 je už částečně regulována dle sovětského vzoru, ale existuje i soukromý sektor a pozůstatky válečné ekonomiky. Jedním z hlavních úkolů plánu byla i obnova válkou poničeného Slovenska a jeho industrializace.
Les je místem, které mělo a má v historii velkou úlohu. Dřevo bylo důležitou surovinou využívanou nejen k topení, ale i pro stavbu obydlí. Člověk odlesňováním získával svůj životní prostor. Ve středověku při tzv. vnitřní kolonizaci došlo k modelaci české krajiny prakticky do té podoby, kterou známe dodnes.
Radomír Faltýnek byl nejmladším vězněm koncentračního tábora Flossenbürg. Jeho rodiče a strýc byli zatčeni v době heydrichiády a popraveni. Posledním přáním rodičů bylo, aby syn hospodařil a pokračoval tam, kde oni přestali. V roce 1945 dostal medaili za statečnost, ale už za tři roky byl nepřítelem státu. Jako majitel hospodářství musel plnit často nesplnitelné dodávky potravin státu, zaplaceno ale dostal, až se to státu hodilo. Stal se nepřítelem pokroku. Vydržel do roku 1959. Přesně za 40 let mohl požádat o znovunavrácení majetku.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.