02:45
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.
Nejznámější mystickou postavou pražského židovského města byl jednoznačně Golem. Jak ho Rabi Löw stvořil? Jaký s ním byl problém? A co se stalo, když se v Golemovi nahromadilo moc energie? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pojďme se společně podívat na video o sklářství. Vzniklo pravděpodobně počátkem 3. tisíciletí př. n. l. v oblasti Egypta, kde archeologové našli skleněné šperky. Sklo se vyrábí ze speciální sypké směsi, které se říká sklářský tmel. Sklenice se vyrábí lisováním. U nás se sklo vyrábělo především v horských oblastech, kde bylo hodně dřeva na topení.
Jan se už na škole rozhodl stát vojákem a chránit tak své blízké. Před začátkem druhé světové války utekl do Francie, kde se přidal k cizinecké legii, aby mohl bojovat proti nacismu. Tam se seznámil s Jozefem. Podívejte se na animovaný příběh o nejtěžším úkolu jejich života – operaci Anthropoid.
Pojďme se společně podívat, jak vznikly Moravské Kopanice? Jestli se tam náhodou pořád nekopalo? A do čeho? Ten, kdo kopal motykou, tomu se říkalo kopaničář. Slávu mu přinesly bohyně z místních nuzných chalup. Zapomenutý a chudý kraj se stal turistickou atrakcí.
Na pozadí osudů dvou velkých postav československé armády první republiky, generálů Ludvíka Krejčího a Jana Syrového, pojednává pasáž o měnící se situaci ve třicátých letech, kdy od cesty k míru svět směřoval spíše k válce. V Československu docházelo k rozdělení cesty dalšího vývoje – jinou viděl prezident Edvard Beneš, jinou představitelé armády.
Život největší české spisovatelky je opředený mnoha mýty. O jejím původu se spekuluje dodnes. Video ji formou soutěže Miss srovnává s dalšími ženami, mytologickými i skutečnými, které bojovaly za práva žen. Z trochu praštěné soutěže vychází Božena Němcová jako vítězka, především díky své nepřehlédnutelné roli v emancipaci žen v době národního obrození.
První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk měl představu, že nový stát nebude potřebovat armádu a že postačí jen milice či domobrana. Československý spojenec, Francie, však měl jinou představu a během své vojenské mise v republice ji prosadil. Československá armáda tak měla ve svých základech hodně francouzských prvků.
V roce 1929 došlo ke krachu na newyorské burze. V druhé polovině roku 1930 plně zasáhla i československý průmysl. Výrazně se dotkla zejména průmyslového pohraničí, kde většina obyvatelstva a průmyslu byla německá. Důsledkem byl i pozdější příklon k separatistickým stranám. Podívejte se na tyto události pohledem příkladu firmy Kunert a synové (dnešní Elite) ve Varnsdorfu.
13 096
734
4 430
1 226
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.