02:45
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.
Co je pro Italy pizza, to je pro Francouze quiche. Tento slaný koláč ale pochází z jiné evropské země. Z jakého slova vznikl jeho název? A čím se v různých oblastech plní?
Obývali naši planetu dávno před tím, než jsme přišli my lidé. Nám po nich nezbylo nic víc než jen kupa kostí. A nebo ne? Světem dinosaurů nás provede zkušený paleontolog Josef Augusta a blíže se seznámíme s karnotaurem, který žil v druhohorách a jehož celou kostru si můžeme prohlédnout v Chlupáčově Muzeu historie Země v Praze.
Prvním dopravním prostředkem, který přepravoval lidi ve vzduchu, byly v 19. století vzducholodě. Ještě předtím než přišla éra letadel, byly vzducholodě královnami oblohy. Postupem času je však z nebe vytlačila modernější, rychlejší a hlavně bezpečnější letadla. Jak taková vzducholoď funguje? A jaký je rozdíl mezi ní a balonem? Proč dnes zažívají vzducholodě renesanci?
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny reformy Josefa II., vydání tolerančního patentu, zrušení nevolnictví, cenzury, trestu smrti, zavedení jediné úřední řeči atd.
Dvacáté století změnilo osudy mnoha lidí. Luboš Jednorožec šel jednou na vysněné rande se svojí dívkou. Už na něj nedošel a skončil v uranovém dole. Jak se to stalo? A jak se mu nakonec podařilo emigrovat z Československa? Podívejte se na jeho příběh.
V roce 1964 zorganizovala Státní bezpečnost jednu ze svých největších a nejznámějších akcí. Šlo o operaci s krycím názvem „Neptun“. Její podstatou byla mystifikace veřejnosti, která se ukázala být velmi účinnou, a to i v zahraničí. O co šlo? Na dně Černého jezera byly zdánlivě nalezeny bedny s tajnými nacistickými dokumenty. Zdálo by se, že téměř 20 let po válce už nemůže být taková událost zajímavá, jenže komunistický režim nedělal nic bez důvodu.
Bohuslav Horák společně se svou manželkou Miladou patřil již v předválečné době k veřejně činným a známým osobnostem. Byl odborným redaktorem Československého rozhlasu i programovým ředitelem Radiožurnálu. Pro veřejnou aktivitu své manželky měl pochopení a podporoval ji v její práci. V době Protektorátu Čechy a Morava vynesla Horákovým jejich spolupráce s odbojem zatčení a odeslání do koncentračního tábora. Po válce se opět veřejně angažovali až do uchopení moci komunistickým režimem v roce 1948. Následně Bohuslav Horák ztratil zaměstnání. V září následujícího roku těsně unikl zatčení StB a šťastně se mu podařilo emigrovat do USA. Jeho žena takové štěstí neměla. Jak jeho útěk z komunistického Československa proběhl?
Mnichovská dohoda z konce září 1938 vedla ke ztrátě asi třetiny historického území českého státu. Měla však i velké sociální dopady. Na 200 000 osob utíkalo z pohraničí do vnitrozemí. Bohužel, druhá republika ztratila i étos republiky první. Mnohé uprchlíky, zejména německé antifašisty a Židy, bez milosti vracela zpět. Jejich cesta často nekončila jinde než v koncentračních táborech.
11 587
614
3 390
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.