10:46
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad se věnuje historii a současnosti reklamy – její počátky sahají až do starověkého Egypta, kdy se týkala otroctví. Vysvětluje, jak dnes vzniká televizní reklama a reklama na internetu.
Ukázka obsahuje varování před falešnou charitou. Co všechno je potřeba vědět, než na charitu přispějeme? Jak rozpoznat oficiální charitu od té podvodné?
Kdo z vás by se nebál a připevnil by si na nohy původní dřevěná prkna, na kterých první čeští lyžaři sjížděli svahy před více než sto lety? Lyže se původně používaly v zasněženém terénu jako prostředek k dopravě. Postupem času se z běhu na lyžích stala skvělá pomůcka pro využití volného času. Tradice běžeckého lyžování se u nás rychle vyvíjela jako samostatná disciplína a sport spojený nejenom s turistikou, životním stylem ale i se závoděním. V roce 1968 zakládají běžkařští nadšenci legendární amatérský závod Jizerská 50 a právě na tuto tradici vzpomínají zasloužilí účastníci, z nichž jeden se závodu účastní dodnes.
Romové jsou doma všude na světě. Michaela Gaborová, vedoucí nízkoprahového zařízení ICM-Bouda, Jan Josef Rosenberg, fotograf a moderátor, Lýdie Knohová a Robert Kotlár, vedoucí hudebního a tanečního souboru Amare Romane Čhave, ti všichni jako příslušníci romské menšiny hovoří o silném poutu Romů ke kočování.
Pomocí scénky si ukážeme, jak moc jsou seriáloví hrdinové vzdálení od normálního života. Lidé, kteří seriály sledují, si mnohdy ani neuvědomují, že realita je naprosto odlišná.
Digitální design se liší od tradičního grafického designu tím, že pracuje s technologiemi a nástroji, které umožňují interakci a dynamické prvky, jako jsou pohyb, zvuk nebo uživatelské rozhraní. Jak se navrhuje pro obrazovky a digitální pomůcky? Současní designéři zvažují přístupy své práce.
Denní tisk patří mezi masová média. Pasáž vysvětluje, proč noviny čteme – přináší totiž aktuální informace.
Představíme si současné i historické časopisy očima odborníků: zhodnotíme typografii legendárního měsíčníku pro moderní kulturu Red, experimentálního časopisu pro mladé Živel, výtvarného časopisu Komfort, významného periodika 60. let – časopisu Plamen, který se zaměřoval na uměleckou i občanskou svobodu, a časopisu Typo, který byl klíčovým oborovým periodikem o designu a typografii.
Kontrolování tištěného obsahu ať už knih nebo periodik patří neodmyslitelně k dějinám lidstva. V dobách rakouské monarchie se cenzurovalo na základě soudního rozhodnutí a teprve po vydání knihy. Rozhodnutí o zákazech byla navíc zveřejňována a čtenář i díky bílým místům v tisku snadno poznal, že něco chybí. To je významný rozdíl v porovnání s cenzurou v dobách socialismu, kdy se režim veškeré zásahy snažil utajit. Jak vypadal boj nakladatele s cenzurou, si můžeme ukázat na příkladu novináře Františka Šimáčka, který vystupoval také pod pseudonymem Vojtěch Bělák.
Zpravodajství v technických podmínkách pozdních 80. let vznikalo velice komplikovaně. Informace v době, kdy neexistoval internet, putovaly k divákům poměrně složitě. Bývalý zahraniční redaktor v USA a západní Evropě Oldřich Vejvoda vysvětluje, v jakých podmínkách pracoval a kolik úsilí stálo, aby se jeho reportáže dostaly do vysílání Televizní novin.
Jak probíhala volba prvního socialistického prezidenta Klementa Gottwalda? Podívejte se na dobové záběry.
Československá televize byla nástrojem KSČ s přímým vlivem na občany. Pracovali tedy v Československé televizi pouze komunisté? Byli všichni tvůrci pořadů příznivci režimu? Jak se v průběhu let měnila angažovanost zaměstnanců Československé televize?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.