02:44
Demonstrace 17. listopadu 1989 ukončila komunistický režim a otevřela cestu k demokratickému vývoji našeho státu. V prvních hodinách po jejím potlačení bezpečnostními silami to ale nic nenaznačovalo. Jak vypadala úplně první informace o události ve zpravodajském pořadu tehdejší Československé televize? Podívejte se na dobové zpravodajství.
Sledování televizních zpráv se v průběhu let vizuálně i koncepčně změnilo, ale stále je považováno za důležitou součást všeobecného přehledu. Video ukazuje, jaké televizní stanice nalezneme v českém prostředí.
Činnost České televize jakožto média veřejní služby upravuje zákon. Jaké úkoly vlastně představují veřejnou službu? A jaká je historie veřejnoprávního vysílání na našem území? Podívejte se v ukázce.
Program ČT24 začal vysílat 2. května 2005 ve 13 hodin. Jeho diváky jako první přivítal ve zprávách moderátor Bohumil Klepetko. ČT24 se stala první zpravodajskou televizní stanicí v Česku. Podívejte se, jaké byly přípravy a začátky vysílání.
Jaké znáte druhy televizí? Pořad seznamuje s veřejnoprávní a soukromou (komerční) televizí a s jejich charakteristikami. Popisuje, v čem jsou si podobné, v čem se liší a proč existují koncesionářské poplatky.
Masmédia neboli masová média jsou sdělovací prostředky, které oslovují velké množství příjemců. Řadí se mezi ně televize, noviny, rozhlas a internet. Informace, které jsou v nich uveřejněné, je potřeba vždy dobře ověřit z více zdrojů. Bulváru, dezinformacím a fake news člověk snadno naletí. Své o tom ví Sára a její rodina. Co je pravdy na tom, že v jejich městě řádí obří krvelačný králík?
Pořad se věnuje tomu, jak moc je zpráva o nějaké události závislá na tom, kdo a jak o ní informuje. Popisuje, jaké jsou „fauly“ dnešních novinářů a jak přenos informace ovlivňoval samotnou zprávu v historii komunikace.
Umělá inteligence dokáže vytvořit nejen nereálný obsah, ale také reálný obsah změnit a zneužít. Videa mohou být využita k šikaně či jiné agresi. Dnes již existují různé programy na rozpoznání reality (deepfakedetector.ai) od falešných informací, ale stále musí dominovat kritické myšlení.
Televizní zpravodajství Československé a později České televize vždy přinášelo divákům důležité informace. První den okupace Československa v roce 1968 seděla před kamerou Kamila Moučková, kterou později ze studia vyvedli ozbrojení sovětští vojáci. Jak vypadalo vysílání během listopadu 1989? A při jakých důležitých momentech nechyběla televize v posledních letech? Podívejte se na reportáž, která vznikla při příležitosti 70. výročí začátku vysílání ČST.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit" různé skutečnosti, například jaké místo má násilí v našich životech. Násilí je ve filmech a televizním vysílání zobrazováno často. Tato skutečnost bývá terčem kritiky, pro někoho zase normalizuje tělesné tresty. Existuje „výchovné" či „ospravedlnitelné" násilí? I tyto pojmy vysvětlí dokumentární seriál TeleRevize.
Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak může vypadat pokus o ovlivnění názoru lidí ze strany státního aparátu. Tím příkladem je smrt Jana Palacha. Režim tuto očividnou oběť popřít nemohl, vytvořil proto alespoň prostřednictvím dezinformace alternativní historii. Psycholog nám následně vysvětlí, jaký typ lidí podléhá ovlivňování a manipulaci nejčastěji.
Bývalý generální ředitel České televize a novinář připomínají problémy a výzvy, které provázely transformaci Československé televize v Českou televizi. Naplnily se obavy či očekávání politiků? Jakou roli v celém procesu transformace sehrály soukromé televizní stanice či zažité zvyky tehdejších politiků? A daří se dnes politikům a společnosti chápat, co je cílem České televize jakožto veřejně financované televize?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.