02:44
Demonstrace 17. listopadu 1989 ukončila komunistický režim a otevřela cestu k demokratickému vývoji našeho státu. V prvních hodinách po jejím potlačení bezpečnostními silami to ale nic nenaznačovalo. Jak vypadala úplně první informace o události ve zpravodajském pořadu tehdejší Československé televize? Podívejte se na dobové zpravodajství.
Sledování televizních zpráv se v průběhu let vizuálně i koncepčně změnilo, ale stále je považováno za důležitou součást všeobecného přehledu. Video ukazuje, jaké televizní stanice nalezneme v českém prostředí.
Činnost České televize jakožto média veřejní služby upravuje zákon. Jaké úkoly vlastně představují veřejnou službu? A jaká je historie veřejnoprávního vysílání na našem území? Podívejte se v ukázce.
Program ČT24 začal vysílat 2. května 2005 ve 13 hodin. Jeho diváky jako první přivítal ve zprávách moderátor Bohumil Klepetko. ČT24 se stala první zpravodajskou televizní stanicí v Česku. Podívejte se, jaké byly přípravy a začátky vysílání.
Vydejte se s námi na exkurzi do Československé televize od doby jejího vzniku, tedy roku 1953 až do konce totality v roce 1989. Jaká byla její role v totalitním systému? Propagovat Komunistickou stranu a šířit takové myšlenky, které upevňovaly její moc. Kolik programů a televizních stanic občanům KSČ dovolila? Je Česká televize v podstatě pokračovatelem Československé televize?
Jak vypadá žebříček aplikací, které o nás, uživatelích, ukládají nejvíce dat? Kralují mu sociální sítě? Ve videu najdete nejen takový žebříček, ale také například vysvětlení procesu a rizik prolínání dat ze sociálních sítí a fungování států.
Sociální sítě jsou dobrým pomocníkem i zdrojem zábavy, při jejich využívání by však člověk měl být opatrný. Pořad ukazuje, jaké nepříjemnosti na internetu číhají.
„Myslíte si, že by se obsah sociálních sítí měl nějak regulovat?“ To je otázka nejen pro odborníky, ale i žákovské publikum. Mluvčí se ve videu zamýšlí nad nenávistnými komentáři na sociálních sítích i svobodou slova ve virtuálním prostoru.
Bývalý generální ředitel České televize a novinář připomínají problémy a výzvy, které provázely transformaci Československé televize v Českou televizi. Naplnily se obavy či očekávání politiků? Jakou roli v celém procesu transformace sehrály soukromé televizní stanice či zažité zvyky tehdejších politiků? A daří se dnes politikům a společnosti chápat, co je cílem České televize jakožto veřejně financované televize?
Být influencerem není to samé jako novinářem, byť oba vytváří mediální obsah. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmito profesemi a co je naopak v dnešní době, kdy mediální hvězdou může být každý, spojuje?
K pochopení smyslu i fungování českých veřejnoprávních médií pomůže drobný historický exkurz do zahraničí. Novinář a sociolog médií připomínají tradici médií veřejné služby z Velké Británie a doplňují německý i americký kontext. Zdůrazňují, že média veřejné služby mají být vzdělávací institucí pro širokou veřejnost, ne vyčleněnou elitu.
Tomáš Halík vzpomíná na patrnou proměnu Československé televize spojenou s událostmi listopadu 1989. Kdy a proč si řekl, že je konečně možné „brát televizi vážně“?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.