02:44
Demonstrace 17. listopadu 1989 ukončila komunistický režim a otevřela cestu k demokratickému vývoji našeho státu. V prvních hodinách po jejím potlačení bezpečnostními silami to ale nic nenaznačovalo. Jak vypadala úplně první informace o události ve zpravodajském pořadu tehdejší Československé televize? Podívejte se na dobové zpravodajství.
Sledování televizních zpráv se v průběhu let vizuálně i koncepčně změnilo, ale stále je považováno za důležitou součást všeobecného přehledu. Video ukazuje, jaké televizní stanice nalezneme v českém prostředí.
Činnost České televize jakožto média veřejní služby upravuje zákon. Jaké úkoly vlastně představují veřejnou službu? A jaká je historie veřejnoprávního vysílání na našem území? Podívejte se v ukázce.
Program ČT24 začal vysílat 2. května 2005 ve 13 hodin. Jeho diváky jako první přivítal ve zprávách moderátor Bohumil Klepetko. ČT24 se stala první zpravodajskou televizní stanicí v Česku. Podívejte se, jaké byly přípravy a začátky vysílání.
Média jsou komunikační prostředky, které umožňují přenos informace nejméně mezi dvěma stranami. Pořad vyjmenovává, co všechno můžeme zařadit mezi hromadné sdělovací prostředky.
Tomáš Halík vzpomíná na patrnou proměnu Československé televize spojenou s událostmi listopadu 1989. Kdy a proč si řekl, že je konečně možné „brát televizi vážně“?
Kybergrooming označuje nebezpečný jev typický pro sociální sítě. Cílem je navázání důvěrného vztahu s obětí a následné zneužití její důvěry. Nejčastěji se projevuje vydíráním a sexuálním zneužitím. Dvě dívky se nebály o svých zkušenostech promluvit.
Vybrat dětské dabéry není jednoduchá záležitost. Nejdůležitějším předpokladem je, aby dítě umělo dobře a plynně číst.
Vědec Tomáš Mikolov, věnující se jazykovým modelům strojového učení, hovoří o manipulaci pomocí AI. Na konkrétním příkladu z politického života například popisuje, jak AI „ví, kdo je dobrý prezident".
Politolog a sociolog, kteří jsou zároveň pamětníky konce 80. let minulého století, hovoří o významu médií při zprostředkování příběhů pamětníků. Obecná rovina mediální rekonstrukce reality je doplněna o konkrétní příklady československých událostí spojených s listopadem 1989.
V roce 1964 zorganizovala Státní bezpečnost jednu ze svých největších a nejznámějších akcí. Šlo o operaci s krycím názvem „Neptun“. Její podstatou byla mystifikace veřejnosti, která se ukázala být velmi účinnou, a to i v zahraničí. O co šlo? Na dně Černého jezera byly zdánlivě nalezeny bedny s tajnými nacistickými dokumenty. Zdálo by se, že téměř 20 let po válce už nemůže být taková událost zajímavá, jenže komunistický režim nedělal nic bez důvodu.
Dobré zdroje jsou základem témat, jimž se věnuje investigativní žurnalistika. Na konkrétních příkladech novinářka vysvětluje, co je při její profesi klíčové a jak pracuje se zdroji.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.