10:46
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad se věnuje historii a současnosti reklamy – její počátky sahají až do starověkého Egypta, kdy se týkala otroctví. Vysvětluje, jak dnes vzniká televizní reklama a reklama na internetu.
Světová náboženství jsou základem moudrosti a mají společný prvek, étos, a to i přes jejich dogmatickou rozdílnost. Pro současnou globalizovanou společnost je velmi důležité najít společné hodnoty. Jednou z nich je myšlenka zlatého pravidla jako předpoklad mezilidského soužití. Jaká je její podoba v různých náboženstvích? Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Jaké to je chodit v Anglii do školy? Kromě nošení uniforem používají v londýnské škole také jiný systém známkování.
Příběh Tsi Tsi z Barmy, která se svou rodinou z této země uprchla do České republiky kvůli svému náboženství. Pro Barmu je sice typická nádherná, exotická příroda, zlaté stavby i sochy, ale také bída, boje, povodně a ničivé cyklony.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání ti, jichž se bezprostředně týká? Jak moc je pro děti inkluze náročná? V prostředí jedné soukromé školky se potkávají děti z různých koutů světa. Překonávají mezi sebou jazykové bariéry i kulturní odlišnosti. Všichni si však společně hrají a nikoho nevyčleňují. Děti se spřátelí s každým.
Jak zaznamenaly kamery státnickou návštěvu prezidenta Novotného na Slovensku? Podívejte se na archivní záběry z roku 1963.
Vývoj digitálního designu je velmi dynamický, díky rychlému technologickému pokroku, změnám v chování uživatelů a novým kreativním nástrojům. Jak vidí budoucnost grafického designu ve světle digitálních technologií samotní designéři?
Kybergrooming označuje nebezpečný jev typický pro sociální sítě. Cílem je navázání důvěrného vztahu s obětí a následné zneužití její důvěry. Nejčastěji se projevuje vydíráním a sexuálním zneužitím. Dvě dívky se nebály o svých zkušenostech promluvit.
Youtubeři se dnes stávají stejnými celebritami jako herci nebo zpěváci. Natáčejí videoblogy o všem možném a ti nejúspěšnější mohou díky reklamám vydělat i spoustu peněz.
První dabingy se dělaly živě přímo do televize a rovnou se vysílalo. Koncem padesátých let vznikla dabingová studia na Barrandově i v České televizi. Dabingu se také nevyhnula totalitní cenzura. V současné době je situace dabingu složitá: v produkci se upřednostňují titulky, které jsou levnější, a navíc se diváci díky nim učí cizím jazykům.
Roku 1949 přijalo Československo podle sovětského vzoru tzv. pětiletku neboli pětiletý hospodářský plán. Jednalo se o státní plánování výroby i zemědělství. Ukázka z dobového zpravodajství o první pětiletce.
Výtvarník Pavel Šťastný vysvětluje, jak vzniklo logo Občanského fóra a komentuje revoluční plakátovou tvorbu.
Československá televize byla nástrojem KSČ s přímým vlivem na občany. Pracovali tedy v Československé televizi pouze komunisté? Byli všichni tvůrci pořadů příznivci režimu? Jak se v průběhu let měnila angažovanost zaměstnanců Československé televize?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.