04:48
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Pasáž popisuje italský vojenský hřbitov v Milovicích, kde je pohřbeno několik tisíc převážně italských zajatců z 1. světové války. Je zde také popsáno zacházení s válečnými zajatci během první světové války.
Pražské Divadlo Na zábradlí zahájilo svou činnost 9. 12. 1958 představením Kdyby tisíc klarinetů. Jeho diváci říkali, že se do divadla chodí nadýchat čerstvého vzduchu. V socialistickém Československu se totiž člověk cítil v apolitickém divadle alespoň trochu svobodný. Po úspěchu divadla začaly vznikat i jiné malé scény. O začátcích divadla mluví jeho zakladatelé.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla. / В анімаційному відео в цікавій формі зображується період національного відродження в Чехії. Тут також представлені визначні особистості того часу та їхні роботи.
Československo za dobu jeho existence postihlo několik emigračních vln. Nejvíce lidí odešlo po komunistickém převratu v roce 1948 a po utužení poměrů v srpnu 1968. Československo tak přišlo téměř o milion občanů, včetně elit z vědecké, kulturní i podnikatelské oblasti.
Filmové zpracování hry o vzestupu a pádu jednoho z největších nacistických zločinců a strůjce holocaustu Adolfa Eichmanna, jenž samotnému Bohu líčí svou verzi událostí, kdy jen plnil příkazy, v konfrontaci s osudy několika ostravských Židů, kteří byli vyvezeni v roce 1939 do táborů v Nisku, kam směřovaly první Eichmannovy transporty.
10 555
494
2 799
944
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.