03:01
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Jak se v první polovině 20. století změnila česká kuchyně? Podíváme se, jaký vliv měly na vývoj technologie jako myčky, sporáky, mixéry a jiné, které lidem šetřily čas. Také se dozvíme jaké změny s sebou přinesly světové války.
V prohlášení Dva tisíce slov z roku 1968 zkritizoval spisovatel Ludvík Vaculík poválečnou vládu komunistů. Prohlášení podepsalo sto tisíc Čechů a Slováků. Důsledkem nejen tohoto aktu bylo obsazení Československa sovětskou armádou v srpnu 1968. Kýženou změnu přinesla až sametová revoluce v listopadu 1989.
Ukázka popisuje, jak se používal obléhací prak ve středověku.
Kde v Čechách bydlely princezny? S Jakubem Wehrenbergem a Haničkou se poučme o historii zámku Hluboká, který byl původně strážným hradem. Později byl přestaven na zámek a předlohou mu byl anglický královský zámek Windsor. Posledními majiteli zámku byli Schwarzenbergové, kteří zde pobývali téměř 300 let.
Po smrti Přemysla Otakara II. nastává v Čechách nepříznivá situace. Jeho syn Václav II. je příliš mladý na vládnutí, a tak se k moci dostane Ota V. Braniborský a následně Záviš z Falkenštejna.
Máte rádi jednoduché vaření? Jídlo z jednoho hrnce znali lidé od pradávna. Chutě se krásně promíchají a bylo to také praktické. Ve středověku v hrnci na trojnožce na ohni smíchali, co dům dal. V Německu za války vznikl jejich oblíbený eintopf. Ve Španělsku mají zase paellu, která se připravuje na jedné velké pánvi.
Nejstarší delikatesou lidstva jsou korýši. Tito obyvatelé naší planety žili již před 200 miliony let. Ve starém Římě nesměli klepetáči chybět na žádné slavnostní tabuli. A kde bychom je našli dnes? Některé v řekách, jiné zas v mořích.
Pojďme společně nahlédnout do historie poklidného kraje na jihovýchodě Moravy. Tento kraj leží u řeky Moravy. Kníže Velkomoravské říše Rostislav na Velkou Moravu pozval Cyrila a Metoděje. Tito věrozvěstové zde šířili úspěšně křesťanství.
Jahody mlsali už naši předci v době kamenné, tehdy však nevypadaly tak, jak je známe dnes. Jakou souvislost s pěstováním jahod v Čechách měli francouzští korzáři nebo cestovatel Rudolf Štrimpl? A proč jsou jahody označovány za královské ovoce?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.