03:01
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Jak se v první polovině 20. století změnila česká kuchyně? Podíváme se, jaký vliv měly na vývoj technologie jako myčky, sporáky, mixéry a jiné, které lidem šetřily čas. Také se dozvíme jaké změny s sebou přinesly světové války.
Podívejte se na upoutávku na interaktivní hru o muži, který vrátil slávu a vliv českému království. Příběh Karla IV. ožívá v animovaném herním komixu.
Když děti učí telka! Podívejme se společně se žáky 5. ročníku na budovy kolem nás. Upřesníme si význam slova architektura a zmíníme různé stavební slohy i jejich typické znaky. Ukážeme si především pyramidu, rotundu, baziliku a další stavby.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku, jaké důležité události probíhaly v období renesance. Poznáme renesanční architekturu? A co se dělo na našem území ? Na dvoře Rudolfa II. se potkávají různí vědci, alchymisté či astronomové a zkoumají přírodní zákonitosti. Zkusíme si také vyrobit „hvězdohled“.
Draci v hrnci se dnes zaměří na chřest. Chřest se u nás považuje za něco exotického, ale není tomu tak, chřest v naší krajině znal již Karel IV. První chřestová plantáž byla založena nedaleko Brna.
Prasata jsou v mnohém podobná člověku – jsme všežravci, milujeme pohodlný život, dobrou stravu a jsme ineligentní. Původně byl předchůdce prasete domácího především lovným zvířetem. Víte, jak to tedy bylo s domestikací a jak vlastně žije v přírodě prase divoké?
Pojďme se společně podívat, jak vznikly Moravské Kopanice? Jestli se tam náhodou pořád nekopalo? A do čeho? Ten, kdo kopal motykou, tomu se říkalo kopaničář. Slávu mu přinesly bohyně z místních nuzných chalup. Zapomenutý a chudý kraj se stal turistickou atrakcí.
Kde se vzala ulice? Brďo prochází mezi domy po prašné cestě, která byla především pro pěší. S přibývajícím provozem ji bylo nutné zpevnit štěrkem, dlážděním či asfaltem. Tam, kde se ulice rozšířila, vznikala náměstí. Pro lepší orientaci existují názvy ulic a domy jsou očíslovány. Co všechno můžeme na ulici vidět? Projdeme se podloubím, uvidíme zametací vůz, setkáme se s pouličními umělci a možná uslyšíme i kamelota.
13 386
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.