03:01
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Jak se v první polovině 20. století změnila česká kuchyně? Podíváme se, jaký vliv měly na vývoj technologie jako myčky, sporáky, mixéry a jiné, které lidem šetřily čas. Také se dozvíme jaké změny s sebou přinesly světové války.
17. listopadu v roce 1989 prošel Prahou průvod studentů, kteří si připomínali výročí zavření českých vysokých škol za druhé světové války. Policie dostala rozkaz studenty násilím rozehnat. Rodiče studentů a ostatní občany zásah rozčílil, a začali demonstrovat. Komunisté takový odpor nevydrželi a vzdali se moci. Tomuto období se začalo říkat sametová revoluce. Díky ní můžete svobodně studovat nebo cestovat do zahraničí.
Dnes už má doma televizi snad úplně každý a vzácností spíš je ji doma nemít. Nebylo tomu ale tak vždy. I vysílání České televize muselo někdy začít a nebylo to jednoduché. V roce 2023 tomu bylo již 70 let, co odstartovala éra ČT. Za tu dobu nabídla nespočet pořadů, televizních programů a přímých přenosů. Společně se podíváme do historie České televize a připomeneme si některé milníky této nejstarší, původem československé televizní stanice.
Proč začal člověk vlastně domestikovat skot? Domestikace skotu měla obrovský význam pro lidskou civilizaci. Bylo to první nákladní, jezdecké a tažné zvíře. Ano, na kravách lidé v Africe jezdili dříve než na koních. A víte, že skot nemá horní přední zuby?
Čím je Jánošík pro Slováky významný? Jak se tento zbojník proslavil? A jak jeho příběh dopadl? Vyslechněte si vyprávění pověsti. Pověst je tlumočena do znakového jazyka pro neslyšící.
Zopakujte si názvy měsíců pomocí písničky ze studia Kamarád. Každý měsíc nám řekne, co se v něm v přírodě stalo. Videu je také vhodné jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si hravou formou procvičí měsíce a roční období. Určeno pro začátečníky mladšího školního věku.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Jak pracuje hrnčíř a co všechno dříve vyráběl do domácnosti? Hrnčířství je představeno jako starobylé řemeslo s dlouhou historií.
Královna Viktorie změnila tradice – sama si vybrala ženicha a založila tradici bílých svatebních šatů. Proč se jí říká babička Evropy?
11 749
630
3 577
1 053
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.