02:40
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena stavba Národního divadla v Praze včetně požáru roku 1881, který nebyl nikdy jasně vysvětlen.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Kanalizací odtéká mnoho odpadní vody. Kam a kudy všechny ty odpadní vody putují a co se s nimi děje? Jak si s odpadem poradili naši předci? A staří Římané? Podíváme se i do první čistírny odpadních vod a zajímavá je také procházka po její současné podobě.
V tomto díle se s císařem Karlem IV. podíváme na zlatý ostatkový kříž. V kříži jsou svaté relikvie z doby ukřižování Ježíše Krista a je celý zlatý a bohatě zdobený drahokamy. Jak se podařilo přes mnoho staletí tento unikát zachovat?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena vláda krále Václava I., jeho záliba v lovu a v umění, ale také snaha o společnou obranu proti nájezdům Mongolů.
Pojďme se společně podívat, jak se v noci z 30. dubna na 1. máje pálí čarodějnice. Této noci se také říká filipojakubská nebo Valpuržina noc a se slaví rovněž v Německu a ve Skandinávii. Dříve se věřilo, že popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Dnes tento večer bývá veselá oslava u ohně a třeba i v maskách.
Průvodci přivedou Poutníka k jakési řece, kterou procházejí lidé. To jsou prý křesťané, kteří tam byli křtěni. Poutníkovi se tito lidé zdáli pokojní, proto se mezi ně chtěl podívat. Myslel si, že konečně nalezne lidi pokoje. Ale mýlil se! A tak se nakonec vrací nohama pěkně na zem.
První Češi se do vzdáleného Banátu vydali již před dvě stě lety. Zlákaly je sem sliby banátského podnikatele se dřevem Magyarlyho. Život v hustě zalesněném regionu dnešního Rumunska nebyl vůbec jednoduchý a řada příchozích Čechů byla velmi zklamána. Přesto v roce 1823 vznikla první česká vesnice v Banátu Svatá Alžběta, která však později zanikla. Šest českých vesnic v Banátu existuje dodnes, stejně tak zůstala místním obyvatelům původní řeč jejich předků. A nejen to.
Bitvou na Bílé hoře vojensky skončilo české stavovské povstání. Jak vlastně ale samotná bitva probíhala? A jak málo stačilo, aby vůbec neproběhla? Svůj pohled na tyto otázky přináší historikové Pavel Bělina a Petr Klučina.
Jedním z nejvýznamnějších šlechtických rodů v české historii je bezesporu rod Schwarzenbergů. Členové rodu zastávali významné posty za monarchie i republiky: ministerský předseda, kardinál, vojevůdce, prezidentský kancléř či ministr zahraničí. Podívejte se na stručnou historii rodu s nejznámějšími památkami.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.