02:40
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena stavba Národního divadla v Praze včetně požáru roku 1881, který nebyl nikdy jasně vysvětlen.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Pravěcí lidé postupně opouští kamenné nástroje a objevují výhody kovů – bronzu a železa. S příchodem nových materiálů se urychlují běžné činnosti a rozvíjí se obchod.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen rozvoj umění v době baroka v českých zemích, včetně jeho významných osobností.
Sklidit obilí jako před 60 lety. Pro Františka Pavlicu jsou žně s pomocí historického samovazu nutností. Pouze z celistvých, neporušených stébel žita vyrobí došky na střechy starých venkovských domů. To pan Pavlica ovládá jako jediný v Česku.
Poslední den v kalendářním roce má svátek Silvestr a s ním slavíme i my všichni. Vzpomínáme, bilancujeme a také si přejeme do nového roku vše dobré. Ukážeme si přípitky v různých jazycích, jedno mají společné: přání všeho dobrého, tedy hlavně zdraví.
„Pověst má ustoupit rozumu, historii a pravdě. Pravda má být duší všeho dějezpytu.“ Tímto výrokem se řídil piaristický kněz a historik Gelasius Dobner, který platil za jednu z vedoucích osobností českého osvícenství druhé poloviny 18. století. Svými díly položil základy novodobé české historiografie, mimo jiné napsal kritické komentáře k Hájkově Kronice české. Ukázka přináší portrét významné osobnosti ve výkladu historika Petra Charváta.
S hercem Josefem Poláškem se tentokrát vydáme do zahrad Lednicko-valtického areálu. Našimi průvodci budou rovněž zahradní architekti místního areálu. Vysvětlí nám, proč a jakým způsobem se rod Lichtenštejnů podílel na vzniku tohoto architektonického skvostu. Speciální pozornost je pak věnována zdejšímu minaretu a Josefu Hardtmuthovi, dvornímu architektovi rodu Lichtenštejnů, ale i vynálezci tužky.
Povodně patří k pravidelným událostem dějin a významně zasahují do života obyvatel v jejich širokém okolí. Písemná svědectví v kronikách a jiných pramenech máme např. o velkých vodách na Vltavě nebo Otavě. Dokonce dnes existuje i vědní disciplína, která mapuje a popisuje veškeré známé povodně v průběhu času. Podívejte se, čím se zabývá.
Na kroměřížském sněmu se jednalo o novém uspořádání monarchie, načež hlavním cílem byla příprava ústavy. Nakonec však ani kroměřížská, ani Stadionova oktrojovaná ústava v platnost nevešly. S jakým se počítalo volebním právem? O tom, co ale z dědictví kroměřížského sněmu přetrvalo, diskutují historici v pořadu Historie.cs.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.