02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Kromě úspěšného válčení založil Přemysl Otakar II. také mnoho středověkých měst, jako jsou například České Budějovice nebo Kolín. V ukázce je zachyceno, jak to vypadalo v jednom z nich.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a zánik Velké Moravy, ale také příchod učenců Cyrila a Metoděje, kteří sem přinesli písmo a křesťanské myšlení.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena pověst o vzniku pražského orloje, díky kterému již lidé nemuseli odhadovat čas podle Slunce. Kdo byl jeho skutečným autorem?
Václav II. byl předposledním přemyslovským panovníkem. Jeho otec zahynul v bitvě na Moravském poli a Václav se ujal vlády až po dlouhém období braniborského poručnictví. Snad právě proto Václav nebyl válečníkem, ale spíše diplomatem. Využíval ohromného bohatství českého království (těžba stříbra) k posílení pozice panovníka, rozvoji království i postavení státu za jeho hranicemi.
Na přelomu tisíciletí panuje v českém knížectví zmatek. Země se totiž potýká s první vážnou krizí, kterou způsobily velké územní ztráty, ale také boj mezi syny Boleslava II. o český trůn.
Les je místem, které mělo a má v historii velkou úlohu. Dřevo bylo důležitou surovinou využívanou nejen k topení, ale i pro stavbu obydlí. Člověk odlesňováním získával svůj životní prostor. Ve středověku při tzv. vnitřní kolonizaci došlo k modelaci české krajiny prakticky do té podoby, kterou známe dodnes.
Zlínská firma Tomáše Baťy je spojena zejména s obuvnickým průmyslem. Méně známé je to, že se Tomáš Baťa věnoval také výrobě pneumatik, a dokonce točil v období první republiky filmové reklamy na své výrobky. Podobně u počátků filmové reklamy byla i firma Schicht z Ústí nad Labem. Podívejte se na ukázku z pořadu Historie.cs.
Ostravsko mělo v komunistickém Československu zvláštní místo. Ocelové srdce republiky mělo ve svém městském centru nejen vysoké pece, ale i doly. Být horníkem tehdy znamenalo prestiž, možnost získat snadno byt a jiné výhody, vysoký plat. Být horníkem ovšem také znamenalo těžkou dřinu a mnohdy závislost na alkoholu. Podívejte se na příběhy ostravských horníků i lidí, kteří pamatují i jinou Ostravu. Na pozadí je také odpověď na otázku, do jaké míry je dnešní složitá sociální situace na Ostravsku důsledkem minulosti.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen začátek podnikání české šlechty v období renesance, a to zejména v rybníkářství a pivovarnictví.
Jestli to tak bylo, nebo nebylo, to se dnes už nedozvíme, ale rytíř Prášil nám svým osobitým způsobem odvypráví pověst Tajemství z Blaníku. Víte, kde se vzalo brnění? Jak vznikl jeho název? Kde našli trpaslíci poklad a kam ho schovali? A co dal čaroděj Ohňomor rytíři Křivohubovi za to, že ho vysvobodil?
Nejstarší delikatesou lidstva jsou korýši. Tito obyvatelé naší planety žili již před 200 miliony let. Ve starém Římě nesměli klepetáči chybět na žádné slavnostní tabuli. A kde bychom je našli dnes? Některé v řekách, jiné zas v mořích.
Věděli byste, co patří mezi tradiční česká řemesla? Určitě se jich dají najít spousty, ale my se konkrétně podíváme na tradici českých loutek, poté zavítáme do rodinné sklárny v Nižboru a na závěr si necháme návštěvu historických lidových útulen, nebo jak bychom řekli dnes, hotelů, Maměnky a Libušína, které jsou obklopeny krásnou valašskou přírodou.
Dějiny ovlivňují jídlo a jídlo dějiny. Když Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, objevil tak i zcela jinou kuchyni. Indiáni v Americe pěstovali plodiny jako brambory, rajčata či kakao, které Evropané do té doby neznali. Dnes už si bez těchto a mnohých dalších potravin naši kuchyni představit nedovedeme.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.