05:03
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Jak se bezpečně pohybovat na ulici a na silnici? Jaké významy může nést slovo „zebra“? Zhlédněte názorné ukázky správného přechodu přes silnici, dopravních značek, bezpečného cestování autem i ochrany před úrazy na kole.
Pořad vysvětluje význam poznávacích dopravních značek a orientačních cedulí. Součástí je i varování dětí před cizími lidmi, kteří je mohou lákat do auta, a to formou názorné ukázky.
Dětská záchranka v akci: Záchvat křečí nebo epileptický záchvat může postihnout každého z nás. Co vlastně můžeme udělat, chceme-li pomoci? Zásady první pomoci si zopakujeme s dětmi.
Vodní radovánky a sporty jsou součástí letní zábavy a trávení volného času. Jak se ale správně zachovat, když se někdo topí? To se dozvíme v dalším videu z pořadu "Zachraň se, kdo můžeš!".
Jak se správně starat o zuby? V ukázce je vysvětlena správná technika čištění – kdy a jak se zuby čistí a jaký používat zubní kartáček a pastu.
Co dělají hasiči, když zrovna nejsou u zásahu? Jak vypadá velká hasičská stanice a jakou hasiči disponují technikou? Jak tráví volné chvíle? Hasiči ze "Zachraň se, kdo můžeš!" nás vezmou do jedné velké hasičské stanice a vše nám ukážou! Tak pojďme na to!
Seznámení s dopravní značkou „Práce na silnici“. Připomenutí rozdílu mezi informativní dopravní značkou a zákazovou dopravní značkou. Součástí je také vysvětlení, jak vypadá přejezd pro kola, a názorná ukázka, jak správně přejít na druhou stranu.
Pořad formou názorné ukázky seznamuje nejen s dopravní značkou „Parkoviště“, ale také s bezpečným používáním barev ve spreji. Dále se zmiňuje o tom, že dopravní značení platí vždy po směru jízdy.
Pořad ukazuje základní značení v dopravě, vysvětlují se v něm i bezpečnostní prvky, jako je reflexní vesta a reflexní pásky. Názornou ukázkou pořad objasňuje, k čemu slouží dopravní značení jak to namalované přímo na silnici, tak formou cedulí.
Cestovat po městě hromadnou dopravou je zcela běžné. Aby cesta proběhla bez potíží, je třeba také dodržovat určitá pravidla chování. Můžeme mluvit s řidičem? Proč nemáme být v tramvaji hluční? K čemu slouží různobarevná tlačítka? To všechno si dnes připomeneme a pak pro nás bude cestování hračkou.
Pojďme se společně podívat na video o cyklistice. Než ale vyjedete na první jarní projížďku, nezapomeňte na údržbu kola. Kolo je stroj jako každý jiný, a tak potřebuje údržbu. Minimálně jednou ročně je potřeba promazat řetěz, vycentrovat kola, zkontrolovat brzdy atd. Nejdůležitější výbavou je cyklistická helma a také rukavice, které by měly být hodně těsné.
Jak se zachovat, když jsi u dopravní nehody, a jak se jí vyhnout? Na co všechno je dobré dávat pozor (nejen) při jízdě na kole? Co se děje, když přijede na místo činu policie a jak ji správně přivolat? Podívejte se s námi za epizodu z cyklu Zachraň se, kdo můžeš.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.