05:03
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Jak se bezpečně pohybovat na ulici a na silnici? Jaké významy může nést slovo „zebra“? Zhlédněte názorné ukázky správného přechodu přes silnici, dopravních značek, bezpečného cestování autem i ochrany před úrazy na kole.
Pořad vysvětluje význam poznávacích dopravních značek a orientačních cedulí. Součástí je i varování dětí před cizími lidmi, kteří je mohou lákat do auta, a to formou názorné ukázky.
Pořad zábavnou formou seznamuje děti se zákazovými dopravními značkami a s bezpečnostními zábranami. Děti se dozví, k čemu tyto dopravní značky slouží a proč se musejí dodržovat. Dále si díky názorné ukázce uvědomí, jak je důležité mít bezpečnostní zábrany a dbát na bezpečný pohyb na chodníku vedle silnice.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé zvířecí příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky o zvířátkách tak mohou sledovat i malí neslyšící. V tomto díle si užijí pohádku o ospalém semaforu, který jednoho letního dne řidičům pěkně zavařil, ale nakonec to s ním dobře dopadlo.
Pořad ukazuje základní značení v dopravě, vysvětlují se v něm i bezpečnostní prvky, jako je reflexní vesta a reflexní pásky. Názornou ukázkou pořad objasňuje, k čemu slouží dopravní značení jak to namalované přímo na silnici, tak formou cedulí.
Pořad formou názorné ukázky seznamuje nejen s dopravní značkou „Parkoviště“, ale také s bezpečným používáním barev ve spreji. Dále se zmiňuje o tom, že dopravní značení platí vždy po směru jízdy.
Mozek je odnepaměti velkou záhadou. Jak tenhle složitý orgán funguje? Na co vědci při jeho zkoumání přišli? A co všechno při tom podstoupili? Proč je většina lidí praváky? Z čeho se mozek skládá, kolik váží a co řídí? Která část mozku nám pomáhá při tanci a která při matematice? Jaké části jsou zodpovědné za různé úkoly? A kde sídlí paměť? Mozek je něco jako superpočítač.
Kmotřičky víly, babička je v nemocnici! Kde to je? Brďo jde na návštěvu do nemocnice. Setkává se zde různými pojmy, jako je ambulance, pohotovost, hospitalizace, chirurgie, operace, rentgen, ortéza, vizita a mnoho dalších. Jeho průvodci mu vše vysvětlují a ukazují.
Příběh dětí, které si ze zvláštní hmoty vymodelují modrou a zelenou chobotničku, určitě znáte. Část příběhu je určená k využití společně s kartami emocí - v tomto případě jde o smutek.
Pojďte na výlet se světoznámým dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem. Nemusíme cestovat k Amazonce, abychom zažili dobrodružství. I na horách musíme být opatrní a mít dobrou výbavu, protože počasí se tu mění rychle. Dozvíte se, jaké zásady bychom při pohybu na horách měli dodržovat a jak si vyrobit ochranné brýle z březové kůry.
Zazpívejte si písničku o zebře. Mimo jiné se dozvíme, že není zebra jako zebra. Podívejte se na video a zkuste v něm najít odpovědi na tyto otázky: Věděli byste, jakou zebru mají v písničce na mysli? Kde bychom ji našli? Proč se jí vlastně říká zebra a k čemu slouží? Pokud chcete, můžete si zebru namalovat a je zcela na vás, jaká bude.
Má to trolej jako tramvaje, ale nejezdí to po kolejích. Co je to? Ano, trolejbus. U nás se rozmohly až po druhé světové válce, ale v šedesátých letech bylo mnoho tras zrušeno. Dnes je najdete ve 14 českých městech. Trolejbusy neznečišťují ve městech ovzduší, jsou prostornější než tramvaje a mají lepší jízdní vlastnosti. Dost důvodů k tomu, abychom brzy zažili jejich další velký návrat. Kde se s nimi můžete svézt a jak vlastně fungují?
Ukázka zábavnou formou seznamuje děti s výstražnými značkami „Zvěř na silnici“ a „Semafor“. Děti se naučí, jak trojúhelníkové, tedy výstražné dopravní značky vypadají, a jaký mají význam. Zjistí také, kdy se smí a nesmí přecházet přes přechod, tedy který panáček ukazuje STŮJ a který MŮŽEŠ JÍT.
Zazpívejte si společně písničku o želvě. Mohli bychom se z jejího příběhu nějak ponaučit? Ve videu, kde je příběh želvy výtvarně zpracován, jsou i různé dopravní značky. Poznali jste některé z nich? Dokázali byste ostatním spolužákům vysvětlit, co znamenají? Zkuste to a žádný spěch, však želva nikam neuteče.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.