08:57
Shrnutí poznatků z několika dílů pořadu o dopravní výchově. Vysvětlení rozdílů mezi dopravními značkami (zákaz, výstraha, informace). Ukázka krátké smyslové hry pro rozvoj lidského smyslu sluchu, která dětem připomíná, jak je důležité používat sluch při pohybu na ulici a silnici.
Pořad zábavnou formou seznamuje děti se zákazovými dopravními značkami a s bezpečnostními zábranami. Děti se dozví, k čemu tyto dopravní značky slouží a proč se musejí dodržovat. Dále si díky názorné ukázce uvědomí, jak je důležité mít bezpečnostní zábrany a dbát na bezpečný pohyb na chodníku vedle silnice.
Pořad vysvětluje význam poznávacích dopravních značek a orientačních cedulí. Součástí je i varování dětí před cizími lidmi, kteří je mohou lákat do auta, a to formou názorné ukázky.
Jak se bezpečně pohybovat na ulici a na silnici? Jaké významy může nést slovo „zebra“? Zhlédněte názorné ukázky správného přechodu přes silnici, dopravních značek, bezpečného cestování autem i ochrany před úrazy na kole.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu. Pokud není v blízkosti do padesáti metrů přechod, je třeba pro přecházení vyhledat rovné a zcela přehledné místo. Na paměti bychom měli mít, že nikdy nepřecházíme v zatáčce, protože tam není vidět na obě dvě strany. Jak si s případem "akrobata" poradí naše dopravní policie?
Emilka s Fandou jezdí na kole a zjistí na Fandově kole závadu. Vrhnou se společně s dědou a maminkou na opravu kol i trénink. Co je všecko potřeba mít na svém kole? A co si při jízdě rozhodně nesmíme zapomenout vzít? Odpovědi na všechny otázky ohledně ježdění na kole najdete v tomto videu.
Kde se vzala ulice? Brďo prochází mezi domy po prašné cestě, která byla především pro pěší. S přibývajícím provozem ji bylo nutné zpevnit štěrkem, dlážděním či asfaltem. Tam, kde se ulice rozšířila, vznikala náměstí. Pro lepší orientaci existují názvy ulic a domy jsou očíslovány. Co všechno můžeme na ulici vidět? Projdeme se podloubím, uvidíme zametací vůz, setkáme se s pouličními umělci a možná uslyšíme i kamelota.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu zábavnou formou. Chodec nemá na přechodu pro chodce vždy automaticky přednost, musí se rozhlížet pokaždé vlevo, vpravo a zase vlevo. Vystupovat z auta do silnice se má jen s maximální opatrností, aby nebyla ohrožena ničí bezpečnost.
Pořad formou názorných ukázek seznamuje s dopravními značkami „Zákaz troubení“ a „Železniční přejezd“. Objasňuje, proč a kdy se používají, a také vysvětluje, kterých dopravních prostředků (policie, sanitka, hasiči) se značka „Zákaz troubení“ netýká a proč.
Ukázka zábavnou formou seznamuje děti s výstražnými značkami „Zvěř na silnici“ a „Semafor“. Děti se naučí, jak trojúhelníkové, tedy výstražné dopravní značky vypadají, a jaký mají význam. Zjistí také, kdy se smí a nesmí přecházet přes přechod, tedy který panáček ukazuje STŮJ a který MŮŽEŠ JÍT.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé zvířecí příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky o zvířátkách tak mohou sledovat i malí neslyšící. V tomto díle si užijí pohádku o ospalém semaforu, který jednoho letního dne řidičům pěkně zavařil, ale nakonec to s ním dobře dopadlo.
Pořad formou ukázky seznamuje s nebezpečnou situací, do které se mohou děti dostat: např. když je cizí člověk láká slibem na určitou věc k sobě domů nebo do auta. Pořad vede děti k poučení se a uvědomění si nebezpečí.
13 477
755
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.