05:03
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Jak se bezpečně pohybovat na ulici a na silnici? Jaké významy může nést slovo „zebra“? Zhlédněte názorné ukázky správného přechodu přes silnici, dopravních značek, bezpečného cestování autem i ochrany před úrazy na kole.
Pořad seznamuje děti s různými druhy zeleniny. Při přípravě polévky se děti učí o kořenové zelenině (mrkev, petržel, celer). Při přípravě salátu se učí o plodové zelenině (okurka, rajčata, paprika) a listové zelenině (salát). Nakonec získají informace i o košťálové zelenině (brokolice, květák, kedlubna).
Jak se rozmnožují živé organismy? Vysvětlíme si, jaký je rozdíl v rozmnožování bakterií, rostlin, zvířat a člověka. Popíšeme si, jak spermie oplodní vajíčko, co je to dělení buněk a jak se dále vyvíjí lidský plod až po narození miminka.
Pořad vysvětluje význam poznávacích dopravních značek a orientačních cedulí. Součástí je i varování dětí před cizími lidmi, kteří je mohou lákat do auta, a to formou názorné ukázky.
Seznámení s dopravní značkou „Práce na silnici“. Připomenutí rozdílu mezi informativní dopravní značkou a zákazovou dopravní značkou. Součástí je také vysvětlení, jak vypadá přejezd pro kola, a názorná ukázka, jak správně přejít na druhou stranu.
Pořad formou názorných ukázek seznamuje s dopravními značkami „Zákaz troubení“ a „Železniční přejezd“. Objasňuje, proč a kdy se používají, a také vysvětluje, kterých dopravních prostředků (policie, sanitka, hasiči) se značka „Zákaz troubení“ netýká a proč.
Pořad zábavnou formou seznamuje děti se situací, kdy a jak policista řídí provoz na křižovatce. Nechybí ani zopakování, kde je levá a pravá strana. Dále se v ukázce objevují telefonní čísla složek záchranného systému – 150, 155, 158. Které číslo je na policii, hasiče a které na záchrannou službu? K zapamatování mohou pomoci mnemotechnické pomůcky.
Pořad zábavnou formou seznamuje děti se zákazovými dopravními značkami a s bezpečnostními zábranami. Děti se dozví, k čemu tyto dopravní značky slouží a proč se musejí dodržovat. Dále si díky názorné ukázce uvědomí, jak je důležité mít bezpečnostní zábrany a dbát na bezpečný pohyb na chodníku vedle silnice.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu zábavnou formou. Nezapomínejte, že dopravní značky musí znát každý, kdo se jako řidič nebo chodec sám pohybuje v silničním provozu, a sem patří i provoz na nejrůznějších stezkách. Jak poznáte, komu je která určena?
Cestovat po městě hromadnou dopravou je zcela běžné. Aby cesta proběhla bez potíží, je třeba také dodržovat určitá pravidla chování. Můžeme mluvit s řidičem? Proč nemáme být v tramvaji hluční? K čemu slouží různobarevná tlačítka? To všechno si dnes připomeneme a pak pro nás bude cestování hračkou.
Los evropský byl sice na území Česka vyhuben již ve středověku, ale poslední dobou k nám několik jedinců přišlo z Polska. Nová dopravní značka by měla chránit nejen tato ohrožená zvířata, ale také řidiče. Srážka s téměř půltunovým býkem bývá většinou smrtelná.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Zubař neboli dentista je lékař, kterého se dneska již nemusíme obávat. Nestrašte se navzájem! Kdypak jste byli naposledy na preventivní prohlídce? K zubaři bychom měli chodit pravidelně, jednou za půl roku. Pak předejdeme mnohým nepříjemnostem! Víte, že si před návštěvou dentisty musíte napřed pěkně vyčistit zuby a vzít si s sebou čistý kapesník?
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku rozpoznávat smysly. Kolik jich máme? A k čemu je používáme? Povíme si také, kteří živočichové mají některý ze smyslů výborně rozvinutý. A jak jste na tom vy? Poznáte věci podle vůně, hmatem anebo nejraději zrakem? Vyzkoušejte s námi i váš sluch.
Barvy duhy inspirovaly cukráře Josefa, a proto vám v dnešním díle představí krok za krokem recept na ovocné duhové nanuky. Jak se vyrábějí barvy z jedlých surovin? A jak je namíchat, abychom dosáhli kýženého odstínu? Máte rádi ovocné zmrzliny?
11 749
630
3 577
1 053
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.