02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Příběh o tom, jak kníže Oldřich během lovecké výpravy potká svoji druhou ženu Boženu. Na první pohled se do ní zamiluje a odveze si ji na hrad. Božena mu pak konečně dá mužského potomka.
Budoucnost s sebou přinese i nové technologie. Alenka se připravuje pomocí svých výzkumů, zapomíná však na cost per wear. Oskar zase objevil pro svůj úklid kouzlo swapování. O čem to mluvíme? No přece o neplýtvání, zbytečném nakupování a re-use appkách. Podívejte se sami.
Nahlédněte do historie Velké Moravy, kterou vás provede sám kníže Svatopluk. Byla to tenkrát těžká doba, kde silnější a protřelejší vládce zpravidla nechával odstranit své soky, jakmile vycítil příležitost. Vždyť i proto apeloval kníže Svatopluk na své syny, aby zůstali jednotní a ubránili tak Velkomoravskou říši.
Máte rádi jednoduché vaření? Jídlo z jednoho hrnce znali lidé od pradávna. Chutě se krásně promíchají a bylo to také praktické. Ve středověku v hrnci na trojnožce na ohni smíchali, co dům dal. V Německu za války vznikl jejich oblíbený eintopf. Ve Španělsku mají zase paellu, která se připravuje na jedné velké pánvi.
Líčení provází lidstvo už od pravěku a jeho historie je opravdu bohatá. Samozřejmě v době kamenné či ve starověku mělo líčení úplně jiný význam než v dnešní době. Nešlo vždy jen o krásu, přestože je to dnes jeden z hlavních motivů lidí sáhnout po rtěnce, řasence či make-upu. Líčení má širokou škálu využitelnosti i ve filmových studiích a za svou dlouhou historii si prošlo mnoha změnami od používaných líčidel až po různé styly.
Pojďme se společně podívat na průběh bitvy u Sudoměře. Kdysi dávno zde došlo k prvnímu většímu střetu katolického vojska s husitským. Chudí husité založili v jižních Čechách město Tábor, kde neměl být rozdíl mezi chudými a bohatými, což se bohatým moc nelíbilo. Husité navazovali na myšlenky Jana Husa a později donutili katolické vojsko k ústupu. Nejslavnějším velitelem husitů byl Jan Žižka a na místě u Sudoměře má nyní 16 metrů vysokou sochu.
Výpravný a filozoficky zaměřený film o posledních letech výjimečné osobnosti, filozofu, učiteli a teologovi, mistru Janu Husovi, o nevšedním osudu, který se uzavřel krutou smrtí upálením na hranici.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena vláda Václava II., během které je zaveden hornický zákoník a mincovní reforma s novou měnou, pražským grošem.
12 809
720
4 356
1 213
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.