02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Příběh o tom, jak kníže Oldřich během lovecké výpravy potká svoji druhou ženu Boženu. Na první pohled se do ní zamiluje a odveze si ji na hrad. Božena mu pak konečně dá mužského potomka.
První dálnice na světě vznikla již v roce 1924 v Itálii. Autům tak nepřekáželi chodci, provoz byl rychlejší. U nás je nejstarší a zároveň nejdelší dálnicí D1 a její historie sahá až do třicátých let minulého století. Byly to tehdy pouze plány, postavena byla mnohem později. Seznámíme se také s přístrojem, který se používá při vyměřování stavby.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen bohatý spolkový život v českých zemích v 19. století. Představeny jsou například spolky Hlahol nebo Sokol (včetně jeho zákazů ve 20. století).
Víte, kdo to byl Ježíš Kristus, jak vzniklo křesťanství a proč slavíme o Velikonocích takzvaný Velký pátek? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v následující reportáži.
Podíváme se na tragický konec života studenta Karlovy Univerzity. Ten se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci naší země, bylo mu pouhých 20 let. Dnes je tato oběť symbolem odporu proti totalitní moci.
Pasáž přibližuje Brno v době, kdy zde Karel IV. a jeho manželka Blanka z Valois pobývali a Karel IV. v Brně vykonával funkci markraběte moravského.
Král Václav II. odkázal svému synovi tři země o tak velké rozloze, že bylo otázkou, jak dlouho budou pod vládou jednoho panovníka. Na smrtelném loži ho žádal, aby srovnal jeho dluhy se všemi, kterým za života ublížil. Myslel to vážně?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen konflikt, který vyvolalo Husovo upálení, první pražská defenestrace a vítězné tažení husitů až po bitvu na Vítkově.
Pojďme se společně podívat na historii naší nejstarší vysoké školy. V době, kdy na český trůn usedl český císař Karel IV., založil Karlovu univerzitu. Dnes je to nejvýznamnější škola v Čechách, kde studoval kdysi třeba i Jan Hus a Karel Čapek.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.