02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena složitá situace na českém trůnu na přelomu 11. a 12. století. Stále častěji se totiž porušuje právo nejstaršího člena rodu na vládu v zemi.
I když je to dnes jen zřícenina, Přimda byla nejstarším hradem vzniklým na území dnešní České republiky. Zmínku o tomto příkladu rané románské hradní architektury najdeme i v Kosmově kronice. Byla důležitým strážním hradem na významné cestě z Prahy do Norimberka.
Žádná narozeninová oslava se neobejde bez pořádného dortu, ale není dort jako dort. A to už od středověku. Některé dorty ukrývají i překvapení. Dnes se dozvíme trochu z historie jejich pečení. Dorty, třeba ty svatební, jsou spojeny také s různými zvyky a pověrami. Dovedete si představit dort, do kterého se vejde celá kapela?
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Naši předkové slavili ukončení sklizně slavností zvanou "dožínky". Jak tyto tradice udržují ve skanzenu v Kouřimi, můžete vidět v našich Zprávičkách.
Smrt knížete Václava v roce 935 znamenala pro český stát vytvoření symbolu. Už tři roky po ní patrně jako pokání nechal jeho bratr Boleslav I. převést ostatky na Pražský hrad a pohřbít v rotundě sv. Víta. Zázraky, které jsou s tímto převozem spojené, pak usnadnily cestu ke zřízení samostatného pražského biskupství.
Pasáž přibližuje historii hradu Křivoklát, který stojí na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem, přítokem řeky Berounky na území městyse Křivoklátu ve Středočeském kraji.
Pořad ukazuje Karla IV. jako zakladatele českého vinařství. Za základní nařízení, které císař vydal a díky němuž vše započalo, je uváděno privilegium o vysazování vinic v královských městech z roku 1358.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život Karla IV. po návratu do Čech. Ukázka představuje i okolnosti, za kterých se Karel IV. stal římským a českým králem a římským císařem.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.