02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena složitá situace na českém trůnu na přelomu 11. a 12. století. Stále častěji se totiž porušuje právo nejstaršího člena rodu na vládu v zemi.
Mezi domestikovanými zvířaty má kočka domací výsostné postavení, a přestože žije s člověkem, nikdy se mu úplně nepoddala. Dokonce by se dalo říci, že kočka je první zvíře, které si ochočilo člověka. Kočky dokonce žily v chrámech, kde je obsluhovali služebníci.
Pojďme se společně podívat na průběh bitvy u Sudoměře. Kdysi dávno zde došlo k prvnímu většímu střetu katolického vojska s husitským. Chudí husité založili v jižních Čechách město Tábor, kde neměl být rozdíl mezi chudými a bohatými, což se bohatým moc nelíbilo. Husité navazovali na myšlenky Jana Husa a později donutili katolické vojsko k ústupu. Nejslavnějším velitelem husitů byl Jan Žižka a na místě u Sudoměře má nyní 16 metrů vysokou sochu.
Po smrti Jiřího z Poděbrad se o český trůn dělí Vladislav Jagellonský a Matyáš Korvín. V ukázce je také zachyceno otevření Vladislavského sálu a vláda syna Vladislava Jagellonského Ludvíka.
S objevem Ameriky v roce 1492 přichází novověk a přináší s sebou mnoho kulturních i politických změn. Na český trůn nastupuje Ferdinand I. a moci se tak ujímají Habsburkové.
Karel IV. měl zálibu v rytířských turnajích, kterých se zúčastňoval rád inkognito. V roce 1350 prakticky na rok zmizel z veřejného života, nikam nejezdil a de facto nemáme žádné informace o tom, co v té době dělal. Jako pravděpodobné se jeví, že byl těžce zraněný nebo nemocný a zotavoval se potají někde v ústraní. Jak to bylo ale doopravdy? Dozvíme se to někdy?
Rostoucí moc Rožmberků na českém jihu ohrožovala královské zájmy posledních Přemyslovců. Ti měli v této části svého království sice město Písek a hrad Zvíkov, ale král Přemysl Otakar II. se rozhodl posílit svoji moc v jižních Čechách založením nového města, Budějovic. Došlo k tomu roku 1265 a dodnes můžeme na mapě rozeznat pravidelnou strukturu ulic založeného města.
Anežka Přemyslovna, v roce 1989 svatořečená, patří k nejvýraznějším ženám české historie. V éře středověku však nebyla jedinou inspirativní ženou. Kdo na ni mohl mít vliv? Profesor Josef Žemlička v pořadu Historie.cs představuje další osobité ženy 13. století, a to Hedviku Slezskou, Konstancii Uherskou a Alžbětu Durynskou.
Bitva na Moravském poli v roce 1278 výrazně zasáhla do vývoje českého státu a rozhodla o budoucím směřování celé střední Evropy. Český král Přemysl Otakar II. bitvu s Rudolfem Habsburským nejen prohrál, ale ztratil v ní i život. Zůstal po něm nezletilý syn a české království čekaly těžké roky. Kolem bitvy se objevilo mnoho legend, jedna z nich o zradě české šlechty. Zradila ale opravdu? Podívejte se na souvislosti bitvy a její popis a průběh.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.