06:28
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Prahu půlí řeka Vltava na dvě části, které jsou spojeny řadou mostů. Karlův, Mánesův, Branický, Jiráskův, Trojský... Nejkratší a z těch novodobých také nejzdobnější je most Čechův. Podívejte se na stručnou historii mostu i jeho okolí.
Králický Sněžník je pohoří na hranici Česka a Polska. Rozlohou 76 km2 je nejmenší u nás. Říká se mu „střecha Evropy“. Z vrcholu Klepáče totiž odtékají vody do Baltského, Severního a Černého moře. Nejčastějším cílem turistů v této oblasti je hora Králický Sněžník tyčící se do nadmořské výšky 930,9 metrů. V roce 2022 na její polské straně vyrostla rozhledna. Nahradila původní věž, která byla postavena v roce 1899.
Krasové oblasti na Moravě jsou otevřenou učebnicí všeho, co umí vytvořit spolupůsobení vody a vápence. Punkva zdaleka není jedinou naší řekou, která během věků mizela v podzemí, aby se jinde znovu objevila. A Moravský kras není jediný, kde můžeme výsledky působení podzemních vod obdivovat. Podívejme se do bohatě zdobených Javoříčských jeskyní nebo do prostor, kde je již krasová výzdoba minulostí.
Romantickou podobu CHKO Křivoklátsko utvořily kromě řeky Berounky také přilehlé mohutné skalní útvary. Některé z nich jsou přírodními rezervacemi, jako například Čertova skála nebo Nezabudické skály, které poskytují krásné výhledy do strmých údolí i na malebné louky.
Hostivařská přehrada, přehradní nádrž na potoce Botiči na jihovýchodním okraji Prahy, je největší vodní plochou v Praze. Přehrada slouží především k ochraně proti povodním a k rekreačním účelům. V roce 2010 byla přehrada zcela vypuštěna za účelem komplexní revitalizace, která spočívala především v odbahnění. Pro Pražany byla znovuotevřena v roce 2012.
Konec války přinesl snahu o navrácení úcty svatému Václavu a opět ho umístit tam, kam patří. Vše ale změnil únorový puč. Následující doba opět posouvala význam svatováclavské tradice podle potřeb tehdejších mocných.
Radomír Faltýnek byl nejmladším vězněm koncentračního tábora Flossenbürg. Jeho rodiče a strýc byli zatčeni v době heydrichiády a popraveni. Posledním přáním rodičů bylo, aby syn hospodařil a pokračoval tam, kde oni přestali. V roce 1945 dostal medaili za statečnost, ale už za tři roky byl nepřítelem státu. Jako majitel hospodářství musel plnit často nesplnitelné dodávky potravin státu, zaplaceno ale dostal, až se to státu hodilo. Stal se nepřítelem pokroku. Vydržel do roku 1959. Přesně za 40 let mohl požádat o znovunavrácení majetku.
Artur Radvanský se narodil roku 1921 v židovské rodině v Radvanicích na Ostravsku jako Artur Thüeberger. V roce 1939 se Artur dostal do koncentračního tábora v Buchenwaldu. Během války byl vězněn v dalších pěti koncentračních táborech, v Osvětimi pracoval jako sluha tamějšího lékařského týmu. Pravidelně přicházel do kontaktu i s proslulým nacistickým zločincem Mengelem, proto si vysloužil poněkud zavádějící označení „Mengeleho sluha“.
Nejslavnější gymnastka a česká sportovkyně všech dob v životní roli olympijské vítězky. Čtyři cvičení Věry Čáslavské na letních olympijských hrách v Mexiku s původním komentářem z roku 1968 doplňuje také nezapomenutelné gesto protestu proti okupaci Československa při slavnostním ceremoniálu.
Hledání odpovědi na otázku, zda by takzvaná globální smrt znamenala naprostý konec života.
Dne 18. května 1923 bylo ze stanu poblíž tehdejšího hlavního pražského letiště ve Kbelích zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání v Československu. Československo se tak stalo druhou evropskou zemí, která měla rozhlasové vysílání. Podívejte se na stručnou historii rozhlasu v rámci pořadu, který vznikl k 95. narozeninám.
Málokdo dnes ví, že Eduard Konrád Zirm byl prvním lékařem na světě, který v roce 1905 provedl průlomový operační zákrok. Transplantoval rohovku chlapce muži, kterému hrozilo oslepnutí. Stalo se tak na oční klinice v Olomouci. Podívejte se na příběh z dějin lékařství.
Most propojující pražské čtvrti Braník a Malou Chuchli byl postaven mezi lety 1949 a 1955. Přezdívá se mu "most inteligence", neboť na jeho výstavbě se museli podílet vysoce vzdělaní obyvatelé Československa, političtí vězni, lékaři, vědci, filozofové apod. Aspiroval na několik světových prvenství, výsledek byl však o dost jiný.
13 096
734
4 430
1 226
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.