01:43
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Svatý Václav byl podle pověsti vychováván svou babičkou Ludmilou. Za jeho vlády se Češi měli dobře, platili za to ale sousedním Němcům, aby udrželi mír. Podle legendy byl zbožný Václav zavražděn ve Staré Boleslavi služebníky svého bratra Boleslava poté, co se ho sám Boleslav pokusil zabít. Václava dodnes považujeme za patrona českého státu.
Smrt knížete Václava v roce 935 znamenala pro český stát vytvoření symbolu. Už tři roky po ní patrně jako pokání nechal jeho bratr Boleslav I. převést ostatky na Pražský hrad a pohřbít v rotundě sv. Víta. Zázraky, které jsou s tímto převozem spojené, pak usnadnily cestu ke zřízení samostatného pražského biskupství.
Na odkaz svatého Václava navázala i moderní československá státnost. V roce 1929 první republika slavila svatováclavské milénium, dostavěla pražskou katedrálu a prezident Masaryk připomínal duchovní odkaz Václavův republikánským politikům.
V pasáži jsou ukázána díla, která Otakar Švec vytvořil před realizací Stalinova pomníku v Praze. V rozhovoru Švecova spolupracovníka s manželkou zaznívá, jak se od něj začali odvracet známí a kolegové a co pro něj znamenalo vítězství v soutěži na tvorbu tohoto pomníku.
Video přibližuje závěrečnou fázi první světové války, kdy se Rakousko-Uhersko chystá v roce 1918 v údolí řeky Piavy na poslední obrat ve válce. Uslyšíme autentické vzpomínky z audionahrávky a z deníku. Video také obsahuje informace o českých letcích v rakousko-uherském letectvu.
Historie vybudování rychlostní komunikace v Československu sahá do třicátých let 20. století, ale hlavní práce na naší nejstarší a nejdelší dálnici začaly až v druhé polovině 60. let. Poslední úsek byl dokončen v roce 1980, vzniklo tak přímé a rychlé spojení mezi Prahou, Brnem a Bratislavou. Podívejte se na reportáž o stavbě posledního úseku D1.
Brzy po skončení první světové války Československo válčilo. Spor s Polskem o Těšínsko byl nakonec v roce 1920 vyřešen dohodou o rozdělení historického těšínského knížectví na dvě části podle řeky Olše. Hranice vedla mj. i městem Těšínem, který tak byl rozdělen do dvou států, a vznikl tak Český Těšín a Cieszyn.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.