01:43
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Svatý Václav byl podle pověsti vychováván svou babičkou Ludmilou. Za jeho vlády se Češi měli dobře, platili za to ale sousedním Němcům, aby udrželi mír. Podle legendy byl zbožný Václav zavražděn ve Staré Boleslavi služebníky svého bratra Boleslava poté, co se ho sám Boleslav pokusil zabít. Václava dodnes považujeme za patrona českého státu.
Smrt knížete Václava v roce 935 znamenala pro český stát vytvoření symbolu. Už tři roky po ní patrně jako pokání nechal jeho bratr Boleslav I. převést ostatky na Pražský hrad a pohřbít v rotundě sv. Víta. Zázraky, které jsou s tímto převozem spojené, pak usnadnily cestu ke zřízení samostatného pražského biskupství.
Na odkaz svatého Václava navázala i moderní československá státnost. V roce 1929 první republika slavila svatováclavské milénium, dostavěla pražskou katedrálu a prezident Masaryk připomínal duchovní odkaz Václavův republikánským politikům.
Jak se liší současnost a doba před rokem 1989 z hlediska přístupu k životnímu prostředí? Kritika československého normalizačního režimu se většinou soustředí na zločiny státní bezpečnosti, justice, či na otázky nesvobody projevu či pohybu. Devastace životního prostředí zůstává poněkud na okraji zájmu. Byla přitom tak rozsáhlá, že odborníci mluví o ekologické katastrofě, jejíž následky neseme dodnes.
Zlínský mrakodrap vznikl na konci 30. let z iniciativy Jana Antonína Bati, tehdejšího vlastníka známé firmy a bratra slavnějšího Tomáše. Budova byla koncipována jako administrativní pracoviště firmy. Se svojí výškou – měřila téměř 78 metrů – byla v Československu zcela ojedinělou stavbou. V mnoha ohledech je tomu tak dodnes.
Příběh slavných československých cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, kteří na svoji první cestu vyrazili v roce 1947, a to jako obchodní cestující společnosti Tatra. Cestovatelé, spisovatelé, scénáristé, fotografové a filmoví režiséři se z nich stali až postupem času. Po roce 1968, kdy otevřeně kritizovali srpnovou okupaci, nemohli ani veřejně vystupovat, ani publikovat. Velmi těžko také hledali práci.
Po roce 1989 došlo k restitucím zemědělské půdy původním majitelům. Jedním z úspěšných příkladů může být příběh hospodářství v obci Kutlíře na Kolínsku, kde se po roce 1991 podařilo potomkům bývalých majitelů vytvořit dodnes fungující zemědělskou společnost.
13 386
749
4 563
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.