02:20
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
Prvorepublikový venkovský četník pan Vachmajstr v televizním zpracování Čapkova Zločinu na poště z Povídek z jedné kapsy vyšetřuje okolnosti zbytečné sebevraždy oblíbené úřednice Helenky ve snaze očistit její jméno a potrestat viníka.
Historie české kuchyně je neodmyslitelně spjata se jménem Magdaleny Dobromily Rettigové. Čím si její Domácí kuchařka získala takovou oblibu? A nabídla v ní autorka nový koncept vaření, nebo jen shrnula starší poznatky? Proč zrovna ona se svým dílem vstoupila do dějin? O tom diskutují historici v pořadu Historie.cs.
Vybraná pasáž je z pořadu Báseň v cizím bytě, který vznikl v roce 2005 ke stému výročí narození tohoto českého básníka. Dozvíte se, kdy Ivan Blatný napsal svou první báseň. Profesor Jan Šmarda, autorův vzdálený příbuzný, dále vypráví, jak se z Blatného již v dětství stal sirotek a jak to ovlivnilo jeho tvorbu. Video je doplněno ukázkami z autorovy tvorby.
Ve Staré Huti u Dobříše si připomínají výročí památníku Karla Čapka, jednoho z nejznámějších českých spisovatelů. Co myslíte, byla někdy ve Staré Huti Dášeňka?
Fimfárum, sbírka pohádek Jana Wericha pro děti i dospělé ve stejnojmenném animovaném filmu České televize z roku 2002, který spojuje pohádky Až opadá listí z dubu, Franta Nebojsa, Lakomá Barka, O splněném snu a Fimfárum. V pasáži uvidíme ukázku z příběhu o Frantovi, který se chtěl naučit bát (Franta Nebojsa).
Překladatel a básník, držitel Ceny Jiřího Ortena a německé Ceny Huberta Burdy Petr Borkovec v pořadu Jedna báseň – autoři čtou.
V podání Jana Wericha si v pasáži pořadu Malá noční povídka můžeme poslechnout "úspornou" jednoslabičnou pohádku Chlap, děd, vnuk, pes a hrob z knihy Fimfárum.
Jestli to tak bylo, nebo nebylo, se dnes už nedozvíme, každopádně je zábavné poslouchat, jak to být mohlo. Pověst Mluvící ryby nás přenese pod hladinu rybníka, kde se spolu jeho obyvatelé domluví, jak si poradit s rybáři, kteří je chtějí ulovit. Jestli se jim to podaří a kdo nakonec zvítězí, to zjistíte v tomto díle Báchorek blanického rytíře.
Víte, které pohádkové postavy umí čarovat? Kouzelník a víly! A víte, že čarovat umí třeba i mráček? Je to takový popleta, kouzlit moc neumí, kde co zbabrá. A o tom je tato pohádka. Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.