02:20
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Poutník se ocitá se svými průvodci na náramně vysoké věži, odkud vidí celé město jako na dlani. Všudybud ukazuje Poutníkovi město a vše komentuje. Dívají se na bránu života, kudy lidé přicházejí na svět, i bránu rozchodu, kde si lidé vybírají povolání. Dále vidí ulice s jednotlivými stavy či zaměstnáními. Přijdou do brány rozchodu, kde si má Poutník vytáhnout lístek z měděného kotle u Osudu. Jenže on se nedokáže rozhodnout, jaké povolání by si měl vybrat. Předloží tedy Osudu žádost, zda by si nejprve směl vše prohlédnout. Dovolí mu Osud dívat se a vše zkoumat?
„(…) hledat a nalézt způsob, jak by učitelé méně učili a žáci se více naučili (…)“. Nejen tento dodnes aktuální výrok o smyslu didaktiky zazní v dokumentu, který přehledně představuje pohnuté a leckdy dramatické životní osudy J. A. Komenského. Historik Petr Charvát poskytuje pohled na místa, kde Komenský působil, popisuje vznik jeho slavných děl a vše zasazuje do dobového kontextu.
Prvorepublikový venkovský četník pan Vachmajstr v televizním zpracování Čapkova Zločinu na poště z Povídek z jedné kapsy vyšetřuje okolnosti zbytečné sebevraždy oblíbené úřednice Helenky ve snaze očistit její jméno a potrestat viníka.
Spisovatel, básník, výtvarník, pedagog, badatel a znalec posvátných míst Václav Vokolek vypráví stručně nejen o rodinné historii, jak se dostal ke „studiu posvátna“ a psaní knih, ale i jak se stal „individuem práce se štítící“. V rozhovoru s Pavlem Klineckým se snaží (ne)definovat posvátno a uvádí, jak souvisí s náboženstvím a pověrami.
Vzpomínky básníka Františka Hrubína na dětství prožité v kraji mezi Vltavou a Sázavou ožívají v rámci pořadu Malá noční povídka přednesem Otakara Brouska, který z knihy U stolu vybral kapitolu U řeky.
Česká spisovatelka, psycholožka a výtvarnice Jakuba Katalpa byla roku 2013 nominována na cenu Magnesia Litera v kategorii Próza za román Němci, ve kterém čtenáře ve dvou rovinách – přítomnosti a minulosti – uvádí do prostředí německé rodiny zasažené první i druhou světovou válkou, do válečných Sudet, poválečné Prahy a Prahy 80. let 20. století.
Kdo nakonec bude ředitelem? Ten chytřejší? Nebo spíš ten vychytralejší? Drama Václava Havla vám představí herci v ukázce z produkce Knihovny Václava Havla.
Co se stane, když se do vesnice přistěhuje šotek a začne bydlet v opuštěné chaloupce? To se začnou dít věci, že se místní nestačí divit. Najednou jde všechno od desíti k pěti a šotek se tomu jen škodolibě směje. Není však třeba házet flintu do žita, jak s takovým šotkem zatočit a vše napravit, se dozvíme v pohádce o šotkovi Ramzovi.
Verše českého básníka, spisovatele, literárního historika a organizátora kulturních akcí Petra Hrušky byly přeloženy mj. do angličtiny, francouzštiny, němčiny, italštiny, slovinštiny, nizozemštiny, polštiny či chorvatštiny. Roku 2013 byl za svou pátou sbírku básní Darmata nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Poezie.
Bajkovník je strom, na kterém rostou kromě listů i bajky. V další z nich se přesuneme do říše, kde vládne lev. Jak se opice pokoušela zachránit před sežráním? A jak to celé dopadlo? A co z toho plyne? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku psát písmenko B, b. V úvodu nám s vyvozením písmenka pomůže básnička, ve které si všechna písmenka b zakroužkujeme. K upevnění využijeme pantomimu, pojmenování různých ingrediencí receptu bábovky. Psát budeme provázkem, prstem do mouky i fixem na desku.
12 705
703
4 223
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.