14:58
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Závěrečný díl seriálu reflektujícího sexuální témata v Československu ukáže, jak se za socialismu vyvíjela prostituce. Jaké faktory ji brzdily, jaké naopak pomohly jejímu rozmachu? A jak s tématem souvisí dětské domovy a diagnostické ústavy?
Co československé ženy mohly a nemohly poodhalí další díl dokumentárního seriálu o sexualitě v Československu. Jak se proměňoval pohled socialistické společnosti na roli matky či obecně roli muže a ženy v procesu výchovy dětí? A jak s tím souvisí známé „Husákovy děti“?
Pedagogičtí pracovníci se shodují na tom, že inkluze a integrace je dobrá věc. Do komunity přináší každé z dětí něco ze sebe a rozvíjí tu pak svůj osobní potenciál. Bohužel také ale zmiňují problém nepřipravenosti na integraci, nedostatečnou podporu pedagogů, nedostatek speciálních pedagogů, logopedů, výchovných poradců a zejména mluví o špatné koordinaci a spolupráci asistentů s pedagogy.
Roos pochází z Holandska a do Ugandy byla vyslána Evropskou unií coby expertka na snižování rizik katastrof. Ale sama se nebojí naplno říct, jak je to vlastně nesmyslné. Představa západních zemí, že v Africe jsou lidé zaostalí a nevzdělaní, je nepřesná a také nebezpečná, protože následně vede k projevům nadřazeného chování. Přesto je úloha Roos v Ugandě velmi důležitá: nejen z hlediska upevnění vztahů mezi diecézí a Evropou, ale i zcela prakticky např. při sepisování žádostí.
Česká armáda vybudovala polní nemocnici, která se účastní různých mezinárodních misí. Poskytuje na vysoké úrovni ošetření jak svým, tak i jiným vojákům a místnímu obyvatelstvu. Plukovník Mojmír Mrva stál u zrodu tradice českých polních nemocnic a zúčastnil se osmi misí. Působil v bývalé Jugoslávii, Iráku i Afghánistánu.
Emoce nejen umělce inspirují, ale emoce obsažené v uměleckých dílech mohou také léčit. I tvůrčí proces samotný může léčit. A to nejen tvůrce samotného, ale i toho, kdo umělecké dílo vnímá. Máme na mysli jak léčbu duše, tak těla. Léčba duše je zároveň i tvůrčím procesem, jak potvrzují mnozí psychoterapeuti ze zkušeností z muzikoterapie, zvukoterapie, arteterapie a dalších psychoterapií. Emoce a umění jsou zkrátka spojené nádoby.
Video ukazuje zásadní životní epizodu několika středoškoláků. Představuje okolnosti a okamžiky, které mohou zásadně rozhodnout o našem dalším životě. Klíčové postavení zde hrají emoce a jejich zpracování i to, jaké způsoby volíme při řešení náročných životních situací. Ukázka by měla vést ke kritickému postoji žáků, k uvědomění, že zásadní rozhodnutí se nedělá pod vlivem emočního rozladění. Měla by podnítit diskusi o vhodných způsobech řešení náročných životních situací.
Dokumentarista, fotograf, aktivista, romista, novinář a koordinátor projektu HateFree Culture Lukáš Houdek zažil v dětství sexuální zneužívání. I kvůli tomu pro něj nebylo jednoduché přihlásit se ke své sexuální orientaci. Přiznává i sebevražedné myšlenky. Prostřednictvím své umělecké tvorby i přímé pomoci se vyrovnává se svou traumatickou událostí z dětství a přibližuje veřejnosti problematiku sexuálních i jiných menšin a téma identity ve společnosti (např. na tématu indických hidžer či afrických albínů).
Youtuberka Sára už má manžela. Nebojte, to je vtip! V dnešní době lze v našich zeměpisných šířkách manželství uzavřít až v osmnácti letech. V jiných kulturách se vdávají ale i mladší dívky, v minulosti to bývalo běžné i u nás. Od roku 2006 je povolené tzv. registrované partnerství, svazek mezi dvěma muži nebo dvěma ženami. Pokud si manželé nerozumí a chtějí svazek ukončit, mluvíme o rozvodu.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání ti, jichž se bezprostředně týká? Jak moc je pro děti inkluze náročná? V prostředí jedné soukromé školky se potkávají děti z různých koutů světa. Překonávají mezi sebou jazykové bariéry i kulturní odlišnosti. Všichni si však společně hrají a nikoho nevyčleňují. Děti se spřátelí s každým.
Hlavním úkolem psychoterapie na konci 19. století bylo najít cestu k nevědomí. O tom, co se děje v mozku, se nevědělo nic a psychiatrické léčebny pouze uklízely nemocné stranou. Jde o dobu, kdy na scénu přichází vídeňský lékař a moravský rodák Sigmund Freud. Nejprve se zabýval hysterií. Zjišťoval, na základě jakých traumat se u někoho může rozvinout hysterická porucha. Proč člověk některé zážitky vytěsňuje a jakým způsobem to dělá? A kde v mozku nevědomí fyzicky sídlí? Jedním ze způsobů, jak zmapovat hlubší důvody duševních pochodů i našeho jednání, je cesta psychoanalýzy. Co to je? Pořadem provází lékaři Václav Mikota a Cyril Höschl.
V čem tkví příčina nestability partnerských vztahů v současnosti? Jedním z nejčastějších problémů je nevěra. Co symbolizuje a o čem svědčí partnerská nevěra a jak s ní naložit? Problematiku objasňuje manželský poradce Petr Šmolka. Co je příčinou věkově nevyvážených vztahů úspěšných mužů a mladých žen. V rámci ankety se mladí lidé vyjadřují k manželství a životu na „psí knížku“.
12 806
718
4 340
1 210
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.