14:58
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Závěrečný díl seriálu reflektujícího sexuální témata v Československu ukáže, jak se za socialismu vyvíjela prostituce. Jaké faktory ji brzdily, jaké naopak pomohly jejímu rozmachu? A jak s tématem souvisí dětské domovy a diagnostické ústavy?
Povídání se dvěma matkami. Jak si čas pohrál s jejich mateřstvím a jaké nové zkušenosti přinesl? Co jim dle jich samých pořád jako mámám nejde? A kdo je podle nich perfektní máma?
Být transsexuální znamená cítit v sobě rozkol mezi fyzickou a psychickou příslušností. Ze silného psychického traumatu však vede cesta ven a prvním krokem je o svém problému mluvit. Následný proces je sice dlouhý a náročný, ale ve výsledku se člověk může konečně opravdu cítit dobře ve vlastním těle.
Zhlédněte desetiletý časosběrný projekt Ptáčata o třídě dětí z okraje společnosti. Sledujeme desetiletý vývoj Janka, který byl už od malička považován za mimořádně nadaného sportovce. Jak se Janek popral s dospíváním a jak se mu dařilo ve sportu i v osobním životě dál?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Kancléř Otto von Bismarck vládl v druhé polovině 19. století v Německém císařství pevnou rukou, přesto však ani násilím a restrikcemi nedokázal potlačit sílící dělnické hnutí. Nakonec se tak stal paradoxně významným sociálním inovátorem, z jehož reforem těžíme dodnes. Právě Bismarck totiž zavedl povinné sociální a později i zdravotní pojištění, které dělníkům přinesly sociální jistoty v podobě penze nebo finančních náhrad v případě nemocí a pracovních úrazů. Tyto reformy ve finále umožnily Německu ekonomicky růst.
Řecká menšina se v České republice objevuje v poválečném období. V Řecku probíhala občanská válka a zemi sužovaly boje, hlad a chudoba. Nejprve byly v roce 1948 zorganizovány odjezdy řeckých dětí z vlasti do několika lidově demokratických republik, po skončení občanské války pak přibyli emigranti i z řad dospělých. Něco více o historickém pozadí a o přijetí dětí v Československu se dozvíme v následujícím videu.
Roku 1875 byla v Praze založena poslední z centrálních chudinských institucí, městský sirotčinec. Do té doby dávala zemská správa přednost tomu, aby byli sirotci zaopatřováni v rodinách, kde získávali výchovu, vzdělání a pracovní uplatnění. Původní budova sirotčince na Pohořelci prostorově nedostačovala, proto město nechalo postavit novou budovu na Hradčanech. V ní sirotčinec a posléze dětský domov hlavního města Prahy sídlil až do 50. let 20. století.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Heslo, které je silně spojené s Václavem Havlem a se sametovou revolucí v roce 1989. Ve své době mělo skutečný obsah a sílu, stála za ním silná osobnost a většina lidí ho brala se vší vážností. V posledním půldesetiletí je tomu jinak. Vznešenost věty vyprchala a často je spíš předmětem posměchu. V určitém okruhu lidí a zvláště v mediálním prostoru slouží slovo „pravdoláskař“ dokonce jako nadávka. Co se stalo s revolučními hodnotami?
Podrobit výzkumu se dají různé věci, třeba i lidské lhaní. Z jakých důvodů lžeme? Hraje v odpovědích a motivech pro lhaní nějakou roli věk? Ukazuje se, že za určitých okolností považují lidé lhaní za omluvitelné.
Současná medicína nahlíží na schizofrenii jako na poruchu zpracování informací. Jde o onemocnění s genetickým podkladem. Lékař za pomoci psychoterapeutické metody vstupuje do světa pacienta: naslouchá mu a snaží se mu zevnitř „rozbít“ jeho psychotický svět. Pořadem provází Cyril Höschl.
Nepravé otcovství je poměrně časté. Uvádí se, že až 10 % dětí má jiné biologické otce než ty, kteří se za ně považují. Otcové si své biologické rodičovství hlídají. Dějiny a kulturní zvyklosti jsou plné příkladů, v nichž bychom mohli hlídání otcovství pozorovat. Současná věda nás seznamuje se souvisejícím fenoménem žárlivosti.
Při sexuální fantazii si cvičíme určité části mozku. Jaké sexuální fantazie mají ženy a jaké muži? V čem jsou rozdílné a v čem shodné? I v této oblasti panují rozdílnosti. Nesmíme ublížit partnerovi či partnerce, ale pravidla toho, co je v sexu normální, neexistují. Ve frekvenci sexuálního aktu by se měl přizpůsobit ten s vyšší potřebou. A žádná erotogenní mapa neexistuje.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.