02:15
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Ideály krásy prezentované ve společnosti (a zejména na sociálních sítích) jsou zdrojem mindráků pro nejednoho člověka. Řešíme to téměř všichni, nezávisle na pohlaví a genderu. Jak ideály krásy neřešit, neporovnávat se, mít se rád/a i bez retuší a filtrů? Jde to!
Asi třetinu života prospíme. Spánek je tedy něco velmi, velmi důležitého. Pokusná zvířata, kterým se zabrání ve spánku, přežívají zhruba dva až tři týdny. Naše usínání, probouzení a setrvávání ve spánku řídí prastaré mapy, jejichž kořeny sahají až ke vzniku života. Činnost těchto map souvisí s tikáním našich mozkových biologických hodin, které určují náš přibližně 24 hodinový denní cyklus. To je téma pro mikroesej Františka Koukolíka.
Má filosofie místo v milostných vztazích? Vysvětlení pojmu resentiment německého filosofa Friedricha Nietzscheho dokáže, že ano. Pokrytecká morálka, maskování vlastního naštvání versus skutečné morální provinění. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Víte, co je tzv. bludný kruh? MUDr. Jiřina Kosová nám na tomto modelu přiblíží fáze úzkostného stavu, jeho spouštěče a také dnešní možnosti jeho léčby. Nahlédneme přímo do probíhající skupinové psychoterapie, která pacientům pomáhá se úzkostí jednou provždy zbavit a opět vstoupit do běžného života. Jak to probíhá? Co se skrývá za souslovím kognitivně-behaviorální terapie? Pořadem provází psychiatr Cyril Höschl.
Deprese se nevyhýbá ani mnoha osobnostem, které vynikly v politice či umění. Jak se porucha projevovala a jaký měla vliv na uměleckou tvorbu? Deprese umožnila vznik geniálním dílům a výtvorům, ale také zabíjela.
Pro některé lidi jsou travesti představení spojována s pochybným druhem zábavy, jiní v nich vidí místo, které jako jediné svou atmosférou připomíná u nás téměř vymřelou atmosféru kabaretů. Hvězdy české travesti show nám poodhalí nejen zákulisí svého řemesla, ale provedou nás i jeho historií a v neposlední řadě zákoutími svých osobních vzpomínek a rozhodnutí, která je přivedla na pódia. Ilegalita a nesnášenlivost za totality, těžké začátky i tvrdá profesionalita dneška se zrcadlí ve vyprávění mužů, pro které je důležité občas být ženou.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například proč se muži převlékají za ženy, případně ženy za muže. Filmy nejenže vykreslují, proč to daná osoba dělá, ale zároveň seznamují diváka s tím, jak to udělat, aby vše vypadalo na kameře dostatečně efektně. I tomu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize 2.0.
Povídání Ukrajinky, matky dvou dětí, kterou do Čech přivedl strach z války. Na Ukrajině je válečný stav již delší dobu, je to ale od února 2022 jiné? Jaký okamžik rozhodl, že matka zabalila věci, děti a odešla ze svého domova? Co jí běželo hlavou při balení, když věděla, že za hodinu odjíždí vlak "do bezpečí"? Jak mluvit s ukrajinskými dětmi o válce, kvůli které odcházejí od svých rodin?
Nessa, Lukáš, Mája, ale i celý floorbalový tým se snaží vyrovnat se střelbou ve škole, ze které se vyklubal špatný prank. Zafunguje školní intervence s trenérem a psycholožkou tak, jak bylo v plánu? Odkryjí se tam skutečnosti, které se střelbou zdánlivě vůbec nesouvisejí.
Matka tří dětí, hudebnice a spisovatelka Natálie Kocábová se podělila o svou cennou zkušenost, jaké to je, "když se matce podělá život". Jak může rozvod pomoci s vyřešením minulosti? Nebo s přebudováním svého já?
Poruchy příjmu potravy mohou v nejzazších důsledcích znamenat i smrt. Mentální anorexie i bulimie jsou vážná onemocnění, kde spolu mimořádně intenzivně souvisejí problémy duševní s problémy tělesnými. Skoro nejíst a nezdravě se přejídat může mít podobnou příčinu. Příčiny jsou psychologické, ale i biologické. Málokdy se ví a zdůrazňuje, že tato onemocnění jsou z poloviny dána geneticky. A jaké jsou možnosti léčby? Pořadem provází Cyril Höschl.
Populárně naučný cyklus o emocích v nejrůznějších sférách našeho života, provázený psychiatrem Cyrilem Höschlem. Tento díl upozorňuje na důležitost emocí a různých emočních aspektů u psychiatrických poruch a při jejich léčbě. Je zaměřen na psychiatrii, jež má v celé medicíně ve vztahu k emocím poměrně výsadní postavení. Největší duševní poruchy, jako je bipolární afektivní porucha či úzkostné poruchy, jsou vlastně poruchami nálad či emocí. Chceme upozornit i na důležitost studia emocí při rozvoji závislostí, například na drogách nebo alkoholu. Pořadem provází psychiatr Cyril Höschl.
Rozhovor s manželi a rodiči třech synů o fenoménu rodičovství. Je to šok, na který je třeba se řádně připravit, nebo je to pohoda a téměř nic se neděje? Jak je samotné při výchově ovlivňuje to, co zažili sami jako děti? Hosté odtajní i výchovné tipy, jež zkouší na svých dětech.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.