Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Ideály krásy prezentované ve společnosti (a zejména na sociálních sítích) jsou zdrojem mindráků pro nejednoho člověka. Řešíme to téměř všichni, nezávisle na pohlaví a genderu. Jak ideály krásy neřešit, neporovnávat se, mít se rád/a i bez retuší a filtrů? Jde to!
Má filosofie místo v milostných vztazích? Vysvětlení pojmu resentiment německého filosofa Friedricha Nietzscheho dokáže, že ano. Pokrytecká morálka, maskování vlastního naštvání versus skutečné morální provinění. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Deprese se nevyhýbá ani mnoha osobnostem, které vynikly v politice či umění. Jak se porucha projevovala a jaký měla vliv na uměleckou tvorbu? Deprese umožnila vznik geniálním dílům a výtvorům, ale také zabíjela.
Patologické hráčství je nebezpečná závislost. Dříve šlo především o závislost na hracích automatech, dnes se tento problém přesunul k počítačovým hrám.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání žáci s problémy v chování? Žáci s tímto znevýhodněním popisují, jak se projevují jejich problémy. Svůj pohled na věc připojují i jejich spolužáci.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například jak má vypadat správný sex. Slyšeli jste o tzv. kultuře znásilnění (rape culture)? I tomuto tématu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize 2.0.
Matka a dcera odkrývají, co v jejich vzájemném vztahu napáchala matčina závislost. Matka dlouhodobě recidivuje a již mnohokrát se v opilosti pokusila o sebevraždu, ale dcera ji vždy zachránila. Vidíme lži, kterých se matka kvůli alkoholu dopouštěla, i následky, které si dcera s sebou stále nese.
Emoce hrají významnou roli v průběhu celého lidského života. Je například prokázáno, že vývoj dítěte včetně prenatálního období je silně ovlivněn emocemi matky. Zlomovým okamžikem v lidském životě zase bývá vážné onemocnění. Jeho zvládání je obtížné pro všechny zúčastněné a nenahraditelné je tu pozitivní myšlení. Nejtěžším oborem je z hlediska emocí dětská onkologie, přesto právě dětští pacienti jsou na rozdíl od dospělých v mnoha aspektech specifičtí. A emoce souvisejí i s tématem seniorů, konkrétně se stařeckou demencí a diskriminací z důvodu věku. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Ačkoliv jsou oběťmi sexuálního násilí obvykle ženy, mohou se jimi stát i muži. Je vůbec možné, aby muže znásilnila žena? Pan Pavel sexuální násilí ze strany své manželky zažíval léta, a to doma ve své ložnici.
Volba nového kapitána florbalového týmu jako by symbolizovala, že se většina žáků touží vrátit ke svým běžným životům před střeleckým útokem ve škole. Florbal, vztahy, party. Je to ale možné? Jak situaci ovlivní střelec Tonda, který navštíví florbalový trénink, kde má celá nešťastná událost kořeny?
Mnichovská dohoda přinesla psychiatrickým ústavům na našem území některé změny. Léčebna v Kosmonosech byla nově vyčleněna pouze pro české Němce. Ani k občanům stejné národnosti se však nacisté nechovali o nic lépe. Na základě určitých kritérií vyselektovali neperspektivní pacienty a přichystali pro ně transport do plynových komor. K němu nakonec nedošlo, přesto úmrtnost v léčebnách za války několikanásobně vzrostla kvůli špatným životním podmínkám.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.