Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Ideály krásy prezentované ve společnosti (a zejména na sociálních sítích) jsou zdrojem mindráků pro nejednoho člověka. Řešíme to téměř všichni, nezávisle na pohlaví a genderu. Jak ideály krásy neřešit, neporovnávat se, mít se rád/a i bez retuší a filtrů? Jde to!
Má filosofie místo v milostných vztazích? Vysvětlení pojmu resentiment německého filosofa Friedricha Nietzscheho dokáže, že ano. Pokrytecká morálka, maskování vlastního naštvání versus skutečné morální provinění. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
Deprese se nevyhýbá ani mnoha osobnostem, které vynikly v politice či umění. Jak se porucha projevovala a jaký měla vliv na uměleckou tvorbu? Deprese umožnila vznik geniálním dílům a výtvorům, ale také zabíjela.
Na počest Roba, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se ve škole koná taneční party. Účastní se florbalisti, Tonda, Nessa i Mája. Na střelecký útok sice většina z nich nezapomněla, ale zdá se, že mnohým z nich tahle situace pomohla. Posunout se, poznat se a najít cestu ke spřízněným duším.
Stand-up komička hovoří tentokrát v sedě, ale s humorem sobě vlastním, o nadhledu v mateřství. Dá se vůbec v mateřství o nějakém nadhledu mluvit, ba se ho dokonce naučit? Jak si poradit s okolím, které má na vše názor a nebojí se o něj podělit?
Agrese není jen špatná, může být i užitečná. Ale za jakých okolností? Obrovský zlom v chápání úlohy smyslů a vývoje agrese v přírodě znamenalo dílo „Takzvané zlo“ od Konrada Lorenze. Jakých podob agrese nabírá a jaké mechanismy ji v lidské společnosti umenšují? Pořadem provází Cyril Höschl.
Je obecně známé, že mentální anorexií trpí například modelky. Podobné riziko podstupují často také tanečnice a gymnastky. V pubertě si touto nemocí prošla i vrcholová sportovkyně Simona, která vypráví svůj životní příběh. Často se na to zapomíná, ale tato zrádná nemoc provází i muže. Projevuje se u nich nejen dietou, ale zejména nadměrným cvičením. Skokani na lyžích jsou toho dokladem.
Na základě anonymního udání o sexuálním zneužívání navštěvuje školský ombudsman Pelán střední průmyslovou školu, aby případ prošetřil. Školní prostředí dobře zná, dříve tu sám učil. O to víc je zaskočen, když zjistí skutečnost, že jeho dlouholetý kamarád a současný ředitel zdejší školy sexuálně obtěžuje chlapce.
Rozhovor s matkou, která píše blog Prsa v háji a na vlastní kůži zjistila, jaké to je, když máte „prsa v háji“ a rakovinu. Jak smrtelnou nemoc přijmout a v lepším případě i zvládnout? Jak taková situace ovlivní děti? A matčino okolí?
Víte, co je tzv. bludný kruh? MUDr. Jiřina Kosová nám na tomto modelu přiblíží fáze úzkostného stavu, jeho spouštěče a také dnešní možnosti jeho léčby. Nahlédneme přímo do probíhající skupinové psychoterapie, která pacientům pomáhá se úzkostí jednou provždy zbavit a opět vstoupit do běžného života. Jak to probíhá? Co se skrývá za souslovím kognitivně-behaviorální terapie? Pořadem provází psychiatr Cyril Höschl.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša se musela přestěhovat do nového azylového bydlení, kde jí chybí podpora komunity. Jak se žije v azylovém domě? A jaké plány má Míša do budoucna?
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.