01:13
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
V roce 2007 vstoupila Česká republika spolu s dalšími osmi zeměmi Evropské unie do Schengenského prostoru. Lidé tak mohou cestovat mezi mnoha státy Evropy, aniž by byli kontrolováni na hranicích. Schengen však neusnadnil jen cestování, ale i mezinárodní obchod.
Deset zemí včetně Česka vstoupilo dne 1. května 2004 do Evropské unie. Podívejte se, jak probíhaly oslavy tohoto kroku a jak tento akt hodnotili přední čeští politici.
Evropská unie je obrovský kolos, jehož součástí je mnoho států Evropy. Přijímá vlastní nařízení a řídí se vlastními zákony. Jak jsou tyto zákony schvalovány a kdo zastupuje jednotlivé členské státy v unii? Existují čeští zástupci v Evropě? Co mohou pro svou zemi v rámci Evropy udělat? Odpovědi na tyto otázky vám přinese naše reportáž o Evropském parlamentu. O čem všem se v něm rozhoduje?
Věděli byste jak, kdy a proč vznikla Evropská unie? Co vedlo evropské státy k založení velkého společenství, jehož členem je od května 2004 i Česká republika? Kdo přišel s takovým nápadem a proč vlastně? To vše se dozvíte z naší reportáže.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Ovesné vločky mají rádi lidé na celém světě. U nás si z ovesných vloček nejčastěji vaříme ovesnou kaši, ale třeba ve Skotsku lidé zrníčka ovsa různě kvasí a nakládají. Z ovesného kvasu pak připravují ovesný pudink nebo ovesnou kaši na slano se sýrem a vejcem. Jiný kraj, jiný mrav a jiné chutě.
Evropské země očima dětí. Finsko je země tisíců jezer. Vydáme se dokonce až do Kuusamo, města poblíž polárního kruhu. Seznámíme se s tím, jak střídání ročních období ovlivňuje život Finů a jak tento národ tráví volný čas. Budete se divit, ale nejenom v sauně. Jestlipak také uhodnete, který mobilní telefon odtud pochází?
„Fish and chips“ je pokrm. Podle názvu poznáte, že pochází z Anglie, kde si ho můžete koupit již 200 let. Jedná se o smaženou rybu obalenou v těstíčku podávanou s bramborovými hranolky. Protože se většinou prodávala jako rychlé občerstvení, bývala zabalená do novinového papíru. Dnes se používá jeho napodobenina, která je určitě zdravější.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.