01:50
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
Věděli byste jak, kdy a proč vznikla Evropská unie? Co vedlo evropské státy k založení velkého společenství, jehož členem je od května 2004 i Česká republika? Kdo přišel s takovým nápadem a proč vlastně? To vše se dozvíte z naší reportáže.
V roce 2003 proběhlo referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii. Členství v EU podpořilo 77,3 % hlasujících. Jak na výsledek referenda nahlíželi voliči tehdejších politických stran?
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
Na olympiádě v Tokiu 2021 vzbudil její příběh rozruch. Běloruská atletka Kristina Cimanouská požádala o ochranu policii, když ji režim běloruského vládce Lukašenka poslal náhle domů. Pro pořad Reportéři ČT natočila v roce 2021 rozhovor ve Varšavě, která jí poskytla před diktátorem útočiště. Mezitím běloruský režim nadále utahuje šrouby. Co se vlastně sprinterce přihodilo?
Přehledné shrnutí amerického volebního systému, ve kterém počet hlasů nutně neznamená výhru. Kdo jsou takzvaní volitelé a jakou roli hrají swing states neboli klíčové státy?
Na příkladu demonstrace proti Fialově vládě v listopadu 2023 vysvětluje politolog Miloš Gregor specifika, motivy a dynamiku populistických a antisystémových hnutí. V dokumentu Obchod se strachem (2024) ho pak doplňují další odborníci, jako je Lucie Stuchlíková, Václav Dolejší a Vladimír Baar. Pozornost je také věnována práci s dezinformacemi a schopnosti ovlivňovat veřejnost.
Člověk v tísni je nezisková organizace s širokým záběrem činností. Poskytuje nejen humanitární pomoc v místech přírodních katastrof a válečných konfliktů, ale i rozvojovou pomoc v zemích třetího světa. Podívejte se na reportáž z pořadu Wifina (2017), kde je organizace představena.
Hodnoty, které jsou zakotveny v olympijské chartě versus komunistický režim, který panuje v Číně. Co má větší váhu? Jak může reagovat mezinárodní společenství a jak významnou roli má sportovní diplomacie?
Moderování obsahu na sociálních sítích je v dnešním světě velmi komplikované. Algoritmy se chovají čím dál více neprůhledně a i malá chyba v algoritmech může způsobit velké škody. Objevují se právní předpisy, které by měly algoritmy kontrolovat a omezovat, nikdo však zatím neví, jak účinné budou v praxi.
Blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek komentuje problematiku lidských práv na probíhajícím fotbalovém šampionátu v Kataru (2022), který od počátku doprovází řada kontroverzí. Diskutovanými tématy na šampionátu jsou například podpora sexuálních menšin nebo problematika zotročování zahraničních dělníků.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.