02:15
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
Věděli byste jak, kdy a proč vznikla Evropská unie? Co vedlo evropské státy k založení velkého společenství, jehož členem je od května 2004 i Česká republika? Kdo přišel s takovým nápadem a proč vlastně? To vše se dozvíte z naší reportáže.
Referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii proběhlo 13. a 14. června 2003. Jak to vypadalo ve volebních místnostech? Kamera zachytila, jak volili tehdejší významní politici (včetně Václava Havla) i obyvatelé Chanova.
Václav Klaus vysvětluje v roce 1992, co znamená již zlidovělé polistopadové „utahování opasků". Zamýšlí se nad probíhající ekonomickou transformací doby a režimu a vymezuje se proti tomu, že by občané byli oběťmi událostí. V neposlední řadě vyjasňuje, že „utahování opasků" není jeho výrok, byť je mu často připisován.
Karolina Wratislavová z Mitrovic – komtesa, která žije s rodinou na zámku v Dírné. Ale ne vždy tomu tak bylo. Její vzpomínky na období totality rozhodně radostné nejsou: vyhnání z domu, těžká dělnická práce a odepření vzdělání. Přesto měla díky milujícím rodičům hezké dětství a ve stáří jim ráda jejich lásku a péči oplatila.
Rozhovor s válečným zpravodajem a reportérem Michalem Kubalem. Nebyla to zdaleka jeho první válka, ze které vysílal. Přímo z ostřelované ukrajinské metropole přinesl rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským a denně živě vstupoval do vysílání kde zprostředkovával osudy konkrétních lidí.
Jaká byla situace těsně před americkými volbami 2024, kdy se o post prezidenta*ky utkávají dva silní kandidující, Kamala Harrisová a Donald Trump? V USA se o moc přou demokraté a republikáni a jejich šance jsou těsné, což dodává na vypjaté atmosféře ve společnosti. Rozhodnout mohou voliči v tzv. swing states. Výsledky voleb v USA ovlivňují celý svět: mohou mít dopad jak na bezpečnost, tak na ekonomiku.
Sandru Kisić zajímá v Ugandě kromě rozvojových projektů i běžný život a problémy tamních obyvatel. S místním duchovním hovoří o změně klimatu. V Česku mnoho lidí popírá globální oteplování způsobené lidskou činností – vždyť u nás žádné velké teplo není a letní prázdniny propršely. Jenže lidé v Africe mají odlišnou zkušenost. A sami upozorňují na problémy s tím spojené: migrace Afričanů do životu příznivějších oblastí, do Evropy a Ameriky, a následné možné konflikty v soužití.
Jaká je záruka, že nedojde k fragmentaci EU vlivem toho, že by si každý členský stát zvolil jiný čas? Evropská směrnice o změně času má ochranné mechanismy a Evropská komise v této záležitosti koordinační roli. Ministři jednotlivých členských zemí se musí dohodnout tak, aby byly zohledněny přirozené a existující vazby mezi státy a aby nedošlo k poškození fungování vnitřního trhu.
Civilistům se to možná zdá stejné, ale terminologicky je velký rozdíl, zda strany vedou "ozbrojený konflikt", nebo "vyhlášenou válku". Od února 2022 probíhá mezi Ruskem a Ukrajinou "speciální vojenská operace", ale žádná válka. Proč? Protože i válka má svá pravidla a válčící strany mají určité povinnosti. Chcete-li se vyhnout postihu za válečné zločiny, válku prostě nevyhlásíte.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
13 174
740
4 495
1 238
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.