09:27
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. V tomto díle naučí třináctiletý Ondra svou starší tetu i nás, jak správně vyhledávat na internetu.
Fenomén YouTube je probírán v rozhovoru s populárním youtuberem Karlem Kovy Kovářem. Ten na svých kanálech na YouTube probírá např. společenské předsudky, politiku i sociální sítě. Ve své tvorbě využívá infotainment, tedy propojení informací a zábavy. Za své počiny získal dvakrát ocenění Videobloger roku a časopis Forbes ho zařadil do svého žebříčku 30 pod 30. Jak probíhá jeho proces tvorby a jak vypadá jeho komunita. Jak si vybírá témata? Co chce svým působením změnit? A jak moc se mu to daří?
Co je vizuální smog a proč a komu škodí? Problematikou nás provede grafická designérka a „terapeutka veřejného prostoru" Veronika Rút Fullerová. Sama je autorkou řady manuálů regulace reklamy, které ve spolupráci s českými městy vytvořila. Podívejte se, jak o problematice vizuálního smogu přemýšlí.
Pořad odpovídá na otázku, zda je v reklamě vše povoleno, nebo zda naopak musí reklamní sdělení splňovat nějaká pravidla.
Popis reklamy, jejích principů, její všudypřítomnosti i historického vývoje od pouhého informování po dnešní manipulaci se zákazníkem. Popis toho, jak reklama pracuje se smysly a emocemi.
Midjourney je nástroj umělé inteligence, který vytváří obrázky na základě vašeho podrobného popisu. Čím dokonaleji popíšete vaši představu, tím dokonalejší bude vygenerovaný obrázek. Podívejte se, jak na to.
Internet může být užitečným pomocníkem při plánování dovolené. Přes internet si můžeme koupit kompletní zájezd nebo jízdenky, letenky, ubytování, vstupenky do muzeí či galerií, cestovní pojištění a další. Užitečné tipy se dozvíte v tomto dílu pořadu Jak na internet.
V počátcích internetu nikdo netušil, co bude za pár desítek let. Internet byl totiž použitelný pouze k výměně textových zpráv. Rychlost připojení k internetu, nabídka online služeb i počet zařízení připojených k internetu během pár let prudce narostly. Aby bylo možné připojit k internetu nová zařízení, přecházíme dnes z internetového protokolu verze 4 na verzi 6. Odhadnout směr dalšího vývoje není však jednoduché.
Češi jsou na evropské špičce v placení pomocí bezkontaktních technologií. Tento díl pořadu Máme na to se zaměřuje na placení mobilem, hodinkami a platební kartou. Rozebírá potřebné technologie a způsoby nastavení. Jak to celé funguje a co zajistí bezpečnost takových plateb?
Jak mohou rodiče poznat kyberšikanu svého dítěte podle změn v jeho chování? Jak postupovat, když se na internetu šíří intimní fotografie dítěte? Jak mohou rodiče kontrolovat chování svých dětí na internetu? Od kolika let by měli rodiče povolovat dětem profily na sociálních sítích? Nejen na tyto otázky odpovídá Lukáš Látal, metodik programu primární prevence a vedoucí lektor spolku Nebuď oběť, z.s.
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. V tomto díle naučí třináctiletý Ondra svou starší tetu i nás, jak správně reagovat na nenávistné, urážlivé komentáře a kyberšikanu na sociálních sítích.
Pomocí falešných účtů na sociálních sítích se státy snaží šířit propagandu, případně se proti propagandě jiného státu brání. O novém způsobu informační války vedené především ze strany Ruské federace hovoří Robert Břešťan, šéfredaktor webu Hlídací pes.
Facebook je díky své oblíbenosti lákadlem i pro virové útočníky. Kliknout na odkaz z neověřeného zdroje se nemusí vyplatit. Při zhlédnutí videa od přátel si můžete na svůj počítač stáhnout virus nebo trojského koně. Co si svou neopatrností může uživatel způsobit a jak poznat varovné signály podvodného odkazu?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.