Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Partička mladých se z legrace baví drobnými krádežemi. Časem ale chtějí víc a víc, postupně se propracovávají k činům s použitím násilí až k loupežnému přepadení. V tramvaji oloupí muže o peníze a mobil, vyhrožují mu a míří na něj nožem.
Francouzi milují fotbal. Úspěchy z posledních mistrovství světa se však bezprostředně poté staly nejen významnou sportovní událostí, ale i nadějí na klid ve společnosti a zmírnění rasismu. Jak politici využili úspěchy družstev složených z hráčů různých etnik?
Veronika a Mirek ve svém venkovském domě vychovávají celkem šest dětí. Jedna dcera a dva synové jsou jejich vlastní, tři dcery jsou v pěstounské péči. Každé z přijatých i vlastních dětí je individualita, kterou rodiče milují a respektují. Rodina je v kontaktu také s biologickou babičkou sester Báry a Gábinky a dokonce i s Katčinou biologickou matkou závislou na drogách, které podali pomocnou ruku, když neměla žádné bydlení ani práci.
V divadelní hře Fidlovačka zazněla roku 1834 poprvé píseň Kde domov můj. Od počátku tato píseň publikum zaujala a začala stále více pronikat mezi lid. Byla snadno zapamatovatelná, svou melodikou připomínala lidové písně a opěvovala českou zem jako domov, což působilo zvláště silně v dobách národní nesvobody. V průběhu doby se samozřejmě objevila kritika a také parodie na text písně, ale historie ukázala, že píseň je nadčasová a v srdcích lidí si našla pevné místo.
Inkluze neboli společné vzdělávání probíhá i na úrovni žáků cizinců a žáků s odlišným mateřským jazykem. Jak pohlížejí žáci na skutečnost, že jejich spolužák pochází z ciziny? Přináší přítomnost žáka cizince nějaké obohacení pro život ve třídě? Co naopak znamenal příchod do České republiky pro samotné žáky cizince? Museli se potýkat při nástupu do školy s jazykovou bariérou? A co je pro ně v češtině nejtěžší? O zajímavé zkušenosti se podělí i učitelé, kteří jsou sami cizinci.
Otázce nošení sukní, kiltů, tunik a podpatků se věnuje historik a dva muži od řemesla, krejčí a švec. Kdo, kdy a kam by měl podle nich nosit sukně nebo podpatky? Pohled historie i vyznavačů pohodlí a osobní identity před společenskými konvencemi.
Závěrečný díl seriálu reflektujícího sexuální témata v Československu ukáže, jak se za socialismu vyvíjela prostituce. Jaké faktory ji brzdily, jaké naopak pomohly jejímu rozmachu? A jak s tématem souvisí dětské domovy a diagnostické ústavy?
Lze vytipovat, která máma má větší tendenci podlehnout poporodní depresi? Psychiatr naznačí, že ano, a dokonce i jak. Dále bude řeč o hlavních bariérách a předsudcích v péči o duševní zdraví matek nebo o preventivní vzdělávací aplikaci Kogito a webu www.usmevmamy.cz. Dotkneme se i nutnosti popularizovat toto téma mezi veřejností i odborníky.
Pro nemocné anorexií se hlavním životním nepřítelem stane jídlo. Proč se to děje? Tihle lidé často jedí tak málo, že se potácejí na hranici života a smrti. Jak těžká je cesta, která vede ven z hladového pekla? Své životní příběhy vyprávějí Petra a Tereza.
Pro komunistický režim představovala katolická církev nepřítele, proto se ji snažil mnohými způsoby zničit nebo alespoň zdiskreditovat. Příkladem je tzv. Katolická akce, pomocí níž chtěla komunistická strana roku 1949 rozdělit církev. Zvláště odpuzujícími praktikami ale byly vykonstruované politické procesy s konkrétními církevními představiteli, kterým tak komunisté zničili život. Jako při procesu s deseti řeholníky v čele s opatem Machalkou v roce 1950.
Rozhovor s Davidem Neffem, ve kterém se podělí o velmi osobní zkušenost s policejním vyšetřováním.
Jak se vyrovnat se zklamáním, které nám způsobili ti nejmilovanější? Lze překonat strach, stud a bezmoc? Otevřené zpovědi seniorů o tom, jak se z vlastního dítěte stane nepřítel, a také o tom, jak nelehká je obrana proti násilí, ať už má jakékoliv podoby.
Pokračování příběhu vězeňkyně Lucie. Lucie si odpykává ve vězení svůj trest za podvody a dluhy. Upnula se k tomu, že ji pustí po třetině výkonu trestu. Bohužel se tomu tak nestalo, a tak zažívá zklamání.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.