03:56
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Patologické hráčství je nebezpečná závislost. Dříve šlo především o závislost na hracích automatech, dnes se tento problém přesunul k počítačovým hrám.
Josef Dvořák vzpomíná na okouzlení televizním přístrojem, které zažil jako malý kluk. Televizi si zamiloval a má ji rád dodnes. Co dělal, když se tehdy místo programu objevilo nekonečné nazelenalé zrnění?
Emoce hrají významnou roli v průběhu celého lidského života. Je například prokázáno, že vývoj dítěte včetně prenatálního období je silně ovlivněn emocemi matky. Zlomovým okamžikem v lidském životě zase bývá vážné onemocnění. Jeho zvládání je obtížné pro všechny zúčastněné a nenahraditelné je tu pozitivní myšlení. Nejtěžším oborem je z hlediska emocí dětská onkologie, přesto právě dětští pacienti jsou na rozdíl od dospělých v mnoha aspektech specifičtí. A emoce souvisejí i s tématem seniorů, konkrétně se stařeckou demencí a diskriminací z důvodu věku. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Mladá žena popisuje svoji dluhovou situaci, do níž se dostala kvůli drogám, které užívala po dobu pěti let.
Otázce nošení sukní, kiltů, tunik a podpatků se věnuje historik a dva muži od řemesla, krejčí a švec. Kdo, kdy a kam by měl podle nich nosit sukně nebo podpatky? Pohled historie i vyznavačů pohodlí a osobní identity před společenskými konvencemi.
Ukrajince Ele kvůli závislosti vzaly úřady po porodu dcerku. Po příchodu do ČR se totiž nevyrovnala se změnou prostředí a začala brát tvrdé drogy. Ela se začala léčit, ale opakovaně recidivovala. Její přístup k abstinenci se radikálně změnil až po narození dcery Sofie. Ta byla ale svěřena do dočasné péče Elině sestře Nataše. Ela nastupuje cestu k uzdravení a získání svého dítěte zpět. Sestra Nataša však s návratem dítěte k Ele nesouhlasí.
Matka, dokumentaristka, připravuje film o tom, jaké to je porodit mrtvé dítě. Jak se s tím srovnat? Kde hledat radu? Jakou roli hraje v celém procesu lékař? To vše bude nejen v připravovaném dokumentu, ale už teď o tom mluví v rozhovoru. Protože to prožila – od začátku až do konce.
Současná medicína nahlíží na schizofrenii jako na poruchu zpracování informací. Jde o onemocnění s genetickým podkladem. Lékař za pomoci psychoterapeutické metody vstupuje do světa pacienta: naslouchá mu a snaží se mu zevnitř „rozbít“ jeho psychotický svět. Pořadem provází Cyril Höschl.
Jak se vyrovnat se zklamáním, které nám způsobili ti nejmilovanější? Lze překonat strach, stud a bezmoc? Otevřené zpovědi seniorů o tom, jak se z vlastního dítěte stane nepřítel, a také o tom, jak nelehká je obrana proti násilí, ať už má jakékoliv podoby.
Pořad popisuje, jak organizmu škodí plísně nejen na potravinách, ale i doma či na těle. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, kteří měli problémy s plísněmi. Následují rozhovory s lékaři.
Krátká pasáž, která objasňuje, jak se měří inteligence, jaké jsou druhy inteligence, co je to Menza, jaká je normální hodnota IQ a k čemu se testování IQ používalo.
Umíte říct ne? Pojďme se podívat, jak Ela řeší vztahy, týmovou spolupráci a to, jak se dokázat postavit líným spolužákům. Během hodiny chemie mají Ela a další tři spolužáci společně vypracovat projekt na téma enzymů a fermentace chleba. Bohužel se všichni vymlouvají a chtějí nechat na Ele všechnu těžkou práci. Jak to dopadne?
Krátká ukázka, jak lze testovat přítomnost viru v těle bezbolestně, pomocí takzvaného PCR termocykleru, tedy přístroje pro rychlé namnožení části DNA.
13 316
747
4 556
1 245
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.