11:04
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Parta kamarádů se baví drobnými krádežemi v obchodním centru a jeden z nich se nechá u akce natočit. Problém se stupňuje, video se objevuje na internetu, nic už nejde vzít zpátky. Chlapci hrozí nejspíše vyhození ze školy.
Jakub musí po krádeži v obchodním centru zaplatit poškozené škodu a je mu soudně udělen trest obecně prospěšných prací. Svým nezodpovědným chováním však spěje k dalšímu maléru – nabourá odcizený automobil.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša se rozhodla přestat pít bez pomoci lékařů. Situaci však nezvládla a je jí akutně zajištěna lékařská péče v krizovém centru RIAPS. Uvědomila si, že abstinence není jednoduchá a že ji sama bez odborné pomoci nezvládne.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Když fotografa Jindřicha Štreita oslovili, aby nafotil cyklus o lidech bez domova, zpočátku se bránil. Sociální fotografie sice umožňuje upozornit na společenské problémy, ale toto konkrétní téma přišlo fotografovi laciné a už mnohokrát zpracované. Nakonec mu však zcela podlehl a mnohé ze světa lidí na ulici pochopil.
Fotograf Zdeněk Dvořák fotí cirkus už mnoho let. Vyznává se ze svého osobního vztahu k němu a nastiňuje jeho úlohu v životě lidí. Zmiňuje také známou kauzu z roku 2018 týkající se obchodu s tygřím masem. V souvislosti s ní se zamýšlí nad tím, jak kauza ovlivnila pohled na cirkusy v Česku a zda je to zasloužené.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Rodina Sidových se usídlila v Kadani. Děti chodí do školy, ale jazyková bariéra a odlišná kultura jim znesnadňují hledání kamarádů. Jejich otec je však z pobytu v ČR nadšen.
Lidé si často myslí, že registrované partnerství je pro gaye a lesby stejné jako manželství. Mezi oběma institucemi ale existuje řada rozdílů, a to jak na symbolické, tak praktické rovině. Svůj pohled na tuto problematiku přibližují lesby Michaela s Andreou, které společně vychovávají holčičku, a řeší tedy zejména péči o děti.
Čeští vědci na základě experimentů odhalují, že lidské reprodukční strategie jsou velmi přizpůsobivé - dokážou se přizpůsobovat novým podmínkám a aktuálnímu prostředí. Například jsou schopny zareagovat na nehostinné podmínky Tibetu stejně jako na společnost poměrné hojnosti a nadbytku, jako je ta naše. Vědci také upozorňují na problematiku investování do dětí v naší minulosti i současnosti, kdy platí jednoduchá rovnice: "Lépe je investovat více do menšího počtu dětí než méně do většího počtu."
Diskuse o rovnosti žen a mužů se odehrává na mnoha úrovních, včetně té celoevropské. V roce 2012 řešila tuto problematiku i eurokomisařka Viviene Redingová, která chtěla od roku 2020 zavést kvóty na 40% podíl žen ve vedení velkých firem. Zastánce a odpůrce má takové řešení mezi muži i ženami. Jaké mají argumenty? Díky videu můžete otevřít také debatu nad tím, kam se od roku 2013 posunulo zastoupení žen ve firmách či veřejné sféře v Česku a bavit se můžete i o genderových rozdílech mezi platy, tzv. „pay gap“.
Paní Yveta a Jiřina jsou ženy, které byly svým partnerem nebo nevlastním otcem znásilňovány. Jak se cítily? A jak se ženám s takovými zážitky žije? Obě ženy zůstaly poznamenány na celý život.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například jak to chodí u policie a při policejním vyšetřování. Neohrožení detektivové, co se nikdy nebojí překročit zákon, protože vědí, že jsou na správné stopě. Je to jen film, nebo i realita běžné policejní práce? I tomu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize 2.0.
Youtuberka Sára už má manžela. Nebojte, to je vtip! V dnešní době lze v našich zeměpisných šířkách manželství uzavřít až v osmnácti letech. V jiných kulturách se vdávají ale i mladší dívky, v minulosti to bývalo běžné i u nás. Od roku 2006 je povolené tzv. registrované partnerství, svazek mezi dvěma muži nebo dvěma ženami. Pokud si manželé nerozumí a chtějí svazek ukončit, mluvíme o rozvodu.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.