00:51
Ve čtvrtek 24. 2. 2022 v brzkých ranních hodinách byla zahájena ruským prezidentem Vladimirem Putinem vojenská operace na východě Ukrajiny s cílem denacifikovat a demilitarizovat Ukrajinu. Ukrajina se tak ocitla pod útokem ruských vojsk, započaly boje o velká ukrajinská města a vypukla válka. Západní mocnosti okamžitě ruský útok odsoudily a začaly připravovat protiruské sankce.
Dne 24. 2. 2022 vypukl vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Nejedná se však o první vojenský střet mezi těmito sousedními zeměmi a jejich občany.
Od začátku roku 2022 se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem více a více stupňovalo a řada světových státníků se snažila odvrátit hrozící konflikt. Přesto byl 24. únor 2022 pro mnohé překvapivý. V brzkých ranních hodinách totiž Rusko zahájilo tzv. speciální mírovou operaci s cílem demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu. Politici nejen západního světa okamžitě odsoudili vpád ruské armády na Ukrajinu. Také český prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem k národu, ve kterém vojenskou agresi i samotného ruského prezidenta Vladimira Putina ostře odsoudil.
Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, konkrétně krymské Tatary?
Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, konkrétně nezávislá média?
Dne 24. února 2022 vypukl válečný konflikt, ve kterém Rusko napadlo suverénní stát Ukrajinu. Na území Evropy se jedná o první vojenský konflikt po více než 20 letech.
Oba časy, letní i standardní (zimní), přinášejí určité výhody i nevýhody. Pro celou Evropskou unii je stěžejní, aby fungovala podle jednotných pravidel. Kdyby časy v Evropě byly jiné, může to mít dopad na obchodování na burze či mezinárodní transakce.
Pořad sleduje Andyho a jeho bratra Mohameda. Oba jsou nedůvěřiví, přijeli se svými rodiči a staršími bratry do Česka z válečného Čečenska. Andy o válce mluvit nechce, raději nás seznamuje s bydlením v Praze, mluví o doučování češtiny a o tom, čím by jednou chtěl být.
Vlevo, nebo vpravo, co je na silnici správně? Historie má jasno, co bylo a je efektivní. Velká Británie a její bývalé kolonie rovněž. Má strana jízdy něco společného s bezpečností? Video představí i švédskou změnu, o které jste možná netušili.
Pořad sleduje Moniku z Arménie, která bydlí v Česku, aby se mohla pořádně učit. Arménie je totiž chudá země a pro Armény je vzdělání hodně důležité. Monika také tráví spoustu času na trénincích krasobruslení.
Kde se vzala zmrzlina? Kdo by neznal pravou italskou zmrzlinu. Prý první zmrzlinový strojek byl opravdu vyroben v Itálii, ale ještě mnohem dřív ji údajně jedli Egypťané a Mongolové. Ti ji údajně vymysleli úplnou náhodou. A věděli jste, že v Egyptě bývalo dříve spousta sněhu?
Baobab je unikátní strom, který roste v Africe. Jeho kořeny sahají do hloubky až 30 metrů. Baobab nemá v kmenu letokruhy, jak jsme zvyklí, ale zásobárnu vody. V takovém jednom baobabu může být až 120 000 litrů vody. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Pokuste se podle nápovědy uhodnout, o kterého exotického živočicha se jedná. Je to "Středoameričan", který se svléká z kůže a může dorůst do délky až 2 metry. Už víte? Přesvědčte se o správné odpovědi ve videu.
Dnes se dozvíme spoustu zajímavostí o stromech. Víte, jak žije strom? Jak dopravuje vodu a živiny z půdy až k horním lístečkům? A kteří živočichové mají ve stromech svá obydlí? Uvidíte, jak se různé dřeviny zpracovávají a čím se navzájem odlišují. A můžete si vyzkoušet „kouzlo“ s citrónovou šťávou.
Když děti učí telka! Pojďme se s žáky 5. ročníku podívat, jaké jsou naše sousední a některé další evropské státy. Co je typické pro jednotlivé státy a jaká jsou jejich hlavní města? Kde žil Wolfgang Amadeus Mozart a které státy z našich sousedních jsou přímořské? Dozvíte se například, že v Německu je obrovský přístav ve městě Hamburg a pro Rakousko je typický vídeňský řízek a dort s názvem Sacher.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku, jaké důležité události probíhaly v období renesance. Poznáme renesanční architekturu? A co se dělo na našem území ? Na dvoře Rudolfa II. se potkávají různí vědci, alchymisté či astronomové a zkoumají přírodní zákonitosti. Zkusíme si také vyrobit „hvězdohled“.
Evropské země očima dětí. Seznamte se se zemí, které vládne král. Zjistíte, jak vypadá švédská tradice prodeje májových květů, a při tom se seznámíte s inspirativním prostředím švédské školy, s typickou švédskou rodinou a skautským táborem.
11 731
629
3 565
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.