11:21
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Pořad seznamuje děti s jehličnatými stromy. Vysvětluje rozdíly mezi jehličnatými a listnatými stromy. Dále objasňuje, k čemu slouží šišky, proč je důležité sázet stromky a starat se o lesy. V pořadu jsou ukázány různé druhy jehličnatých stromů: borovice, smrk, jedle a modřín. Tak se pojďte podívat s námi.
Pořad seznamuje děti s listnatými stromy. Popisuje, jak se jmenují části stromu a k čemu slouží koruna, kmen, kůra nebo kořeny. Dále názorně ukazuje, co se děje s listy během celého roku, a odpovídá na otázku, proč jsou pro nás listy stromu tak důležité.
Pořad hledá odpověď na otázku, k čemu potřebuje příroda vodu. Seznamuje děti s ekosystémem a koloběhem vody v přírodě. Názorně ukazuje, jak vznikají mraky a co se děje s dešťovými kapkami.
Zajímavosti přírody v měsíci dubnu. Představí se běžné jarní rostliny jako sasanky, dymnivky a prvosenky. U jednotlivých rostlin jsou popsány jejich lidové názvy, místa výskytu a charakteristické vlastnosti (např. jedovatost). Z živočichů jsou představeny hnízdící volavky popelavé či skokani a jejich vajíčka. Součástí videa je ukázka z jarního života prasat divokých.
V Moravském krasu jsou nejnavštěvovanější Punkevní jeskyně s plavbou po ponorné říčce Punkvě. Málokdo však ví, odkud se tato světoznámá říčka bere.
Vodní elektrárna je jednou z ekologických variant výroby elektřiny. Vodní elektrárna využívá spád vody a při výrobě elektřiny nevznikají žádné škodliviny, je to čistá energie. V České republice máme devět velkých elektráren a přes patnáct set malých vodních elektráren. Jak přesně vodní elektrárny fungují a kolik procent světové výroby elektřiny pokryjí? To se dozvíte v tomto díle Wifiny.
Polabskou černavu, tuto národní přírodní památku najdeme na Mělnicku, v údolní nivě říčky Pšovky. Černavy jsou plné unikátních květin, podívejte se s námi. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Prostřednictvím vyprávění 116letého pradědečka se společně i s jeho pravnoučaty vypravíte po stopách Tomáše Bati. Tomáš Baťa byl nazýván "králem obuvi". Vymyslel spoustu novinek ve světě výroby bot. Byl to úspěšný český podnikatel, který se zasloužil o rozkvět města Zlín. Jeho pobočky a prodejny bot byly po celém světě. Jaký Tomáš Baťa byl? To vám pradědeček poodhalí ve svém vypravování.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje děti s geografickými a přírodními fakty i dějinnými událostmi v krajích ČR. V této pasáži představí Olomoucký kraj.
Hora Poledník se tyčí do výšky 1315 metrů nad mořem nedaleko obce Prášily. Její dominantou je nepřehlédnutelná věž, která měří 37 metrů a z níž se nabízí krásné výhledy do okolí. My si připomene časy železné opony nebo řádění orkánu Kyrill v roce 2007 a bude nás zajímat, jak si příroda poradila s jeho následky.
Lechův kámen je rulová skála blízko Kouřimi. Byla posvátná snad pro všechny kultury, které se tu v historii vystřídaly. Nedaleko odtud se nachází astronomický střed Evropy definovaný jako průsečík poledníku 15° východní délky a rovnoběžky 50° severní šířky. Kromě toho se tu nachází i pozůstatky starého slovanského hradiště z 9. století. Nálezy archeologů na dně Libušina jezírka svědčí o rituálním využívání místa.
Televizní vysílač s budovou horského hotelu Ještěd je dominantou stejnojmenného vrcholu Libereckého kraje. Stavbou, za kterou architekt Karel Hubáček obdržel několik prestižních cen, provází Miroslav Táborský.
Jsme svědky katastrofy nevídaných rozměrů. V roce 2018 se naplnily obavy, že kůrovec napadne další tisíce hektarů smrkových porostů. Na řadě míst v Čechách a na Moravě se už rozpadly smrkové monokultury. Nejvíc jsou postiženy Jeseníky, Beskydy, Českomoravská vysočina a Jižní Morava.
Jak se daří české půdě? Půda velice trpí a je degradována erozí a špatným hospodařením, protože z ní chceme dostat víc, než do ní sami vkládáme. Půdě tak chybí organická hmota a půdní život, který by jí dával potřebné vlastnosti. Ještě před 40 lety dokázala ornice na jižní Moravě zadržet až 350 litrů vody na metr čtvereční. Dnes zadrží sotva 60 litrů.
Představení Labských pískovců, které jsou jednou z nejrozsáhlejších skalních oblastí ve střední Evropě.
Znečištění ovzduší na Ostravsku a Karvinsku je jedním z nejhorším nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Obce se snaží bránit proti průmyslovým znečišťovatelům zákonnými prostředky, avšak stát jim místo pomoci klade překážky. Jaké a jak?
Železné hory nejsou horami v pravém slova smyslu, ale v určitých ohledech si se skutečnými horami nezadají.
10 692
526
2 963
991
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.