24:37
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje s Prahou, hlavním městem České republiky. Krátký úvod seznámí s hranicemi naší vlasti a rozdělením ČR na Čechy, Moravu a Slezsko a na jednotlivé kraje. Následuje ucelený pohled na Prahu: její poloha, sídlo vlády a prezidenta, části Prahy, budovy a památky, městská zeleň, bydlení, doprava atd.
Pořad seznamuje s Českou republikou. Pomocí globusu a mapy se děti dozvědí, kde se ČR nachází, jak vypadá a s jakými státy sousedí. Dále zjistí, jaký je náš státní znak a národní strom, kdo je náš prezident a jaká je naše státní vlajka a státní hymna. V pořadu je názorně představena česká příroda: hory, lesy, řeky, přehrady, rybníky, léčivé prameny, louky, pole, vesnice a města.
Když děti učí telka! Pojďme si společně se s žáky 4. ročníku povídat o hlavním městě ČR. Prozkoumejme pražská místa. Navštivme nejen divadla, muzea, obchodní domy, ale i památky a zábavní centra. Kterou pražskou památku máte nejraději?
Byla jednou jedna cukrárna a v ní pekla dorty neobyčejná cukrářka. A přestože její dortíky byly vynikající, možná dokonce nejlepší na celém světě, tak se v celé vesnici najde jen jedna usměvavá rodina a šťastná rodina. Děti si spolu nehrají a všichni jsou zamračení. Čím to jen je? Na kloub této záhadě se rozhodne přijít zvídavá Adélka, která ví o pečení leccos od své babičky. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Poslechněme si vypravování Zdeňka Svěráka o panu Buřtíkovi a panu Špejličkovi. Jak ti dva milí pánové konečně protrhli smůlu? Co vše se jim povedlo a jakého štěstí se jim dostalo? Pozor! K vidění bude také živý drak. Nevěříte? Pohodlně se usaďte, příběh o těch dvou právě začíná!
Když děti učí telka! Pojďte společně s mladšími žáky rozlišovat mezi informacemi, které se dají získat z obrázků a informacemi, které vyplývají ze slov v textu. Zaměříme se při tom na oblékání a činnosti podle toho, jaké je počasí. Budeme pracovat s knížkou Joska jede na jih.
Ivana Gibová je současná slovenská spisovatelka. Její tvorba je mimo jiné sugestivní výpovědí o životě generace současných třicátníků. Autorka v pořadu Slovenská čítanka předčítá ze své knihy Eklektik Bastard a hovoří o tom, jak vnímá samotný proces tvorby.
Nejvíce rašelinných jezírek najdete na Šumavě. Pamatují i mamuty. V okolí Chalupské slati se v porostech brusinek vyskytují pravé rostlinné poklady, například rosnatka okrouhlolistá, která vábí hmyz na sladkou lepkavou šťávu.
Víte, čemu se říká Perla Šumavy? Chalupské slati v údolí Vydřího potoka, nedaleko od Borové Lady. Navštivte s námi největší rašelinné jezírko u nás. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Mohelenská hadcová step leží na dohled od jaderné elektrárny Dukovany. Hadec je hornina, která výborně akumuluje teplo, proto jsou skály v létě až od 20 stupňů teplejší než okolí. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
V Moravském krasu jsou nejnavštěvovanější Punkevní jeskyně s plavbou po ponorné říčce Punkvě. Málokdo však ví, odkud se tato světoznámá říčka bere.
Toulavá kamera nám představí Kokořínsko. Naše putování začneme v Mělníku, v jedné z nejzajímavějších kostnic, v níž byly uloženy ostatky více než deseti tisíc lidí. Pokračovat budeme přes skalní byty až po hrad Kokořín. Znáte Cinibulkovu stezku?
Karlův most, jedna z nejvýznamnějších českých památek, se začal stavět roku 1357. Skrze svou dlouhou historii čelil mnoha přírodním i lidským živlům. Jak se bez stavebních strojů ve středověku stavěl? Jaké povodně byly pro most nejničivější? To a mnohem více se dozvíte ve videu.
12 754
716
4 325
1 206
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.