03:19
Čtenářská gramotnost
V předvánočním čase roku 1938 prožíval Karel Čapek asi nejtěžší období svého života. Čelil těžkým útokům, zhroutila se první republika, mnozí její politici mizeli v zahraničí a světově oblíbený Čapek byl k emigraci rovněž nabádán k emigraci. Ač nevoják, nesložil zbraně a zůstal. Video prezentuje Karla Čapka jako spisovatele, novináře a překladatele.
Pojďme se společně podívat na život vynikajícího českého romantického spisovatele. Karel Hynek Mácha začal psát básně již na gymnáziu. Patřil k českým vlastencům a postupně začal psát pouze česky. Často navštěvoval zříceniny a toulal se po nocích. Právě krajina u dnešního Máchova jezera ho inspirovala k napsání jeho nejznámější básně Máj.
Pohádka z knihy Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o tom, jak pejsek s kočičkou myli podlahu, až z toho byli celí špinaví. Tak se rozhodli se vyprat a usušit, jako se pere a suší prádlo.
Básník, prozaik, dramatik a významný spisovatel samizdatu Pavel Kohout v pasáži z pořadu To byl můj život?? vzpomíná na svou divadelní adaptaci románu Karla Čapka Válka s mloky uvedenou v Divadle na Vinohradech.
V pasáži z pořadu Knižní svět je představen román jednoho z nejvýznamnějších českých překladatelů z románských jazyků Vladimíra Mikeše Škodlivý prostor, nyní s podtitulem Podvržená prvotina. Ten byl připraven k vydání již v roce 1969, ale tisk byl na poslední chvíli zakázán a sazba rozmetána.
19. století zásadně změnilo tehdejší společnost. Je to století vynálezů a obrovského pokroku v technice, medicíně, stavitelství a dalších oborech lidské činnosti. Němcová se o novinky velmi zajímala, dokládá to nejen scénka s kostkovým cukrem v minisérii Božena. Možná i kvůli zájmu o vše nové vyhledávala společnost lékařů. Historička Milena Lenderová a scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková zasazují zájmy Boženy Němcové o novinky do dobového kontextu.
Literární vědec Jiří Koten vysvětluje, proč je Milan Kundera pro mnohé literární kritiky kontroverzním spisovatelem, ale také, co jeho tvorbě vysloužilo výsadní postavení nejen v české literatuře.
Jaroslav Kvapil byl významný divadelník, režisér, básník a libretista opery Rusalka. Také se ale zapojil do činnosti domácího odboje za první světové války: byl členem odbojové skupiny Maffie, autorem Manifestu českých spisovatelů a vystupoval proti Rakousku-Uhersku a později i proti nacistické okupaci.
Dnes se podíváme za pavoučkem Pájou a jeho strýčkem Herkulem, kteří žijí v pavoučím lese. Pája prožije další dobrodružství, seznámí se slimákem Chechtounem neboli Truchlounem. A proč si tak slimák říká? Podívejte se. Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
Poslechněte si známou pohádkovou báseň Jiřího Žáčka. Vypráví o odvážném vajíčku, které nechtělo nečinně sedět doma a vydalo se do světa za dobrodružstvím.
Český básník, autor pohádek pro děti, textař, scenárista, novinář a překladatel Karel Šiktanc byl za svou básnickou sbírku Vážná známost obsahující verše vzniklé v letech 2003–2007 v roce 2009 nominován na knižní cenu Magnesia Litera za poezii. V ukázce nám z ní přečte ukázku.
Kouzelné nůžky, které pomohly napravit nespravedlnost, by se jistě hodily každému. Existují, bohužel, jen v této pohádce. A kde se vzaly? Půjčila je krejčímu, jak to v pohádkách bývá, kouzelná babička. Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.