03:04
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Bajkovník je strom, na kterém rostou listy i bajky. Co se stalo, když se had rozhodl, že se nebude plazit jen za hlavou? A co si z toho příběhu můžeme vzít my? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Poslechněme si vyprávění Zdeňka Svěráka. Jedna z jeho pohádek se jmenuje O hasícím přístroji. Dá se vůbec vymyslet pohádka o hasícím přístroji? To víte, že dá, a jaká a dokonce na přání. A bude to pořádné drama, to si pište. Tuto a další jiné pohádky najdeme také v knížce Tatínku, ta se ti povedla.
Fimfárum, sbírka pohádek Jana Wericha pro děti i dospělé ve stejnojmenném animovaném filmu České televize z roku 2002, který spojuje pohádky Až opadá listí z dubu, Franta Nebojsa, Lakomá Barka, O splněném snu a Fimfárum. V pasáži uvidíme ukázku z příběhu o Frantovi, který se chtěl naučit bát (Franta Nebojsa).
Pojďme se společně podívat, kdy se slaví světový den poezie. K nejstarším známým básníkům patří Homér, prý byl slepý, ale přesto údajně napsal rozsáhlé básně Ilias a Odyssea. Oblíbeným středověkým básníkem byl Francois Villon. U nás zná každý Karla Hynka Máchu a jeho Máj. Jarní příroda dodnes inspiruje mnoho básníků. Poetické jsou také písňové texty, kterými se v Čechách proslavil Jiří Suchý.
Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá prozaickým antiutopickým dílem Mimner aneb Hra o smrďocha od Jiřího Gruši. V úryvku předčítá z knihy Milan Uhde a následně hovoří s autorem o tématu knihy.
13 386
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.