06:23
Pasáž z pořadu Čtenářský deník se zabývá známou českou knihou Báječná léta pod psa od Michala Viewegha. Autor předčítá ukázku z knihy a v rozhovoru se Sabrinou Karasovou se vyjadřuje k autobiografickým momentům v románu i v jeho některých postavách.
Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Vladimír Kokolia i autorka se vyjadřují k románovým tématům a motivům, historickým reáliím a zabývají se také otázkou viny.
Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem ...a bude hůř od Jana Pelce, představitele undergroundu. Rozhovor se spisovatelem vede člen hudební skupiny A bude hůř Václav Kaprhál a společně hovoří o okolnostech vzniku díla, o obsahu románu, o životním stylu českého undergroundu. Video obsahuje čtené ukázky, charakteristické syrovými jazykovými prostředky, které mimo jiné způsobily masový úspěch knihy.
Spisovatelka Hana Mornštajnová hovoří o historických událostech z Valašského Meziříčí, které ji inspirovaly k napsání románu Hana, a o tom, co se jím snažila vyjádřit. Hovoří také o své dřívější tvorbě (Slepá mapa a Hotýlek).
Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem Radky Denemarkové Peníze od Hitlera. O knize, jejím tématu, vzniku a úspěchu, hovoří autorka a Karol Sidon, který také předčítá ukázky z knihy. Mluví i o běsech, které se automaticky dostavují v určitých životních situacích lidí, a o svém způsobu práce.
Jiří Hájíček hovoří o tom, co determinuje jeho prózu, jakým způsobem píše romány a také o tom, co se snaží skrze ně sdělit. Pozornost je věnována hlavně románu Dešťová hůl, ze kterého čte v závěru rozhovoru ukázku.
František Palacký měl již od dětství vhodné podmínky pro studium. Kvůli studiu pobýval později v Kuníně, Trenčíně či Prešpurku (dnešní Bratislava). Pak začal pracovat jako vychovatel, také se stal archivářem u Šternberků. K prosazení ve vědecké a umělecké společnosti mu dopomohl Josef Dobrovský. Palacký mluvil mnoha jazyky a jeho první láskou byla Nina Zerdahelyová.
Jak je známo, každý vodník může dělat jen to řemeslo, ve kterém je něco od vody. Jaká to jsou tedy řemesla, která mohou vykonávat bývalí vodníci? Možná se budete divit, ale není jich málo. A proč voda není němá? Dozvíte se z vyprávění bratrů Josefa a Karla Čapkových!
Pojďme se společně podívat na historii Večerníčku o dvou králících z klobouku. Tyto večerníčky začal natáčet režisér Václav Bedřich. Bob a Bobek se v roce 2015 stali maskoty mistrovství světa v ledním hokeji pořádaném v Čechách.
Poznejte nejvzdělanějšího Čecha své doby. Přesuňme se do 12. století a seznamme se s pražským knězem, který se zapsal do historie jako autor kroniky. Zachytil v ní pověsti, které mu údajně vyprávěli starci, např. pověst O příchodu praotce Čecha na horu Říp nebo O dívčí válce. Zapsal je v jazyce tehdejších vzdělanců, v latině. Psal ale také o době, ve které žil, a proto kronika slouží jako zdroj poznatků o životě v českých zemích.
10 930
559
3 202
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.